aspell 0.60.8.1 - en to ro translation catalogue (290 entries)

en: a number between 0 and 1
ro: un număr între 0 și 1

en: in the form "<name> <value>"
ro: în forma "<nume> <valoare>"

en: string
ro: șir

en: integer
ro: număr întreg

en: list
ro: listă

note: TRANSLATORS: "true" and "false" are literal * values and should not be translated.
en: either "true" or "false"
ro: fie "true", fie "false"

en: a positive integer
ro: un număr întreg pozitiv

en: # default:
ro: # implicit:

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
ro: 
    #######################################################################
    #
    # Filtru: %s
    #   %s
    #
    # configurat astfel:

en: ASPELL_CONF env var
ro: variabila de mediu ASPELL_CONF

note: TRANSLATORS: The remaining strings in config.cpp should be kept under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: main configuration file
ro: fișier principal de configurare

en: location of main configuration file
ro: locația fișierului principal de configurare

en: location of language data files
ro: locația fișierelor de date pentru limbi

en: create dictionary aliases
ro: creează alias de dicționare

en: location of the main word list
ro: locația listei de cuvinte principală

en: encoding to expect data to be in
ro: codificarea în care se așteaptă datele

en: add or removes a filter
ro: adaugă sau șterge un filtru

en: path(s) aspell looks for filters
ro: ruta/rutele unde aspell caută filtre

en: filter mode
ro: mod filtru

en: extra dictionaries to use
ro: dicționare extra de folosit

en: files with list of extra words to accept
ro: fișiere cu liste de cuvinte extra de acceptat

en: location for personal files
ro: locația fișierelor personale

en: ignore words <= n chars
ro: ignoră cuvinte <= n caractere

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: ignore accents when checking words -- CURRENTLY IGNORED
ro: ignoră accentele la verificarea cuvintelor -- ÎN PREZENT IGNORATĂ

en: ignore case when checking words
ro: ignoră diferența dintre majuscule și minuscule la verificarea cuvintelor

en: ignore commands to store replacement pairs
ro: ignoră comenzile de stocare a perechilor de înlocuire

en: extra information for the word list
ro: informații suplimentare pentru lista de cuvinte

en: keyboard definition to use for typo analysis
ro: definiția tastaturii de utilizat pentru analiza greșelilor de scriere

en: language code
ro: codul limbii

en: deprecated, use lang instead
ro: depășit, folosiți lang în schimb

en: location of local language data files
ro: locația fișierelor de date pentru limbi

en: base name of the main dictionary to use
ro: numele de bază al dicționarului principal de folosit

en: set module name
ro: stabilește numele modulului

en: search order for modules
ro: ordinea de căutare pentru module

en: enable Unicode normalization
ro: activează normalizarea Unicode

en: Unicode normalization required for current lang
ro: normalizarea Unicode necesară pentru limba curentă

note: TRANSLATORS: the values after the ':' are literal values and should not be translated.
en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
ro: Tipuri de normalizare Unicode: „none”, „nfd”, „nfc”, „comp”

en: avoid lossy conversions when normalization
ro: evită conversii cu pierderi la normalizare

en: personal configuration file
ro: fișier de configurare personal

en: personal dictionary file name
ro: numele fișierului dicționarului personal

en: prefix directory
ro: prefix de director

en: replacements list file name
ro: numele fișierului cu lista de înlocuiri

en: consider run-together words legal
ro: consideră cuvintele puse într-un cuvânt legale

en: maximum number that can be strung together
ro: număr maxim (de cuvinte) care pot fi legate împreună

en: minimal length of interior words
ro: lungime minimă a cuvintelor interioare

en: consider camel case words legal
ro: consideră legale cuvintele în CamelCase

en: save replacement pairs on save all
ro: salvează perechile de înlocuiri la „salvează tot”

en: set the prefix based on executable location
ro: stabilește prefixul bazat pe locația executabilului

en: size of the word list
ro: dimensiunea listei de cuvinte

en: no longer used
ro: nu mai este folosit

en: suggestion mode
ro: modul de sugestie

note: TRANSLATORS: "sug-mode" is a literal value and should not be translated.
en: use typo analysis, override sug-mode default
ro: utilizează analiza greșelilor de scriere, înlocuiește modul „sug-mode” implicit

en: use replacement tables, override sug-mode default
ro: utilizează tabelele de înlocuire, substituie modul „sug-mode” implicit

en: characters to insert when a word is split
ro: caracterele de inserat când un cuvânt este despărțit

en: use personal, replacement & session dictionaries
ro: folosește dicționarele personale, de înlocuire și de sesiune

en: search path for word list information files
ro: ruta de căutare pentru fișierele cu informații despre listele de cuvinte

en: enable warnings
ro: activează avertismentele

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: indicator for affix flags in word lists -- CURRENTLY IGNORED
ro: indicator pentru marcajele de afix în listele de cuvinte -- ÎN PREZENT IGNORAT

en: use affix compression when creating dictionaries
ro: folosește compresia afixelor la crearea dicționarelor

en: remove invalid affix flags
ro: elimină marcajele afix nevalide

en: attempts to clean words so that they are valid
ro: încearcă să curețe cuvintele astfel încât acestea să fie valide

en: compute soundslike on demand rather than storing
ro: calculează variantele „sună ca” la cerere, în loc să-le stocheze

en: partially expand affixes for better suggestions
ro: expandează parțial afixele pentru sugestii mai bune

en: skip invalid words
ro: sare peste cuvintele invalide

en: check if affix flags are valid
ro: verifică dacă marcajele afix sunt valide

en: check if words are valid
ro: verifică dacă cuvintele sunt valide

en: create a backup file by appending ".bak"
ro: creează un fișier de rezervă adăugând „.bak”

en: use byte offsets instead of character offsets
ro: utilizează decalaje de octeți în loc de decalaje de caractere

en: create missing root/affix combinations
ro: creează combinațiile rădăcină/afix ce lipsesc

en: keymapping for check mode: "aspell" or "ispell"
ro: combinația de taste pentru modul de verificare: „aspell” sau „ispell”

en: reverse the order of the suggest list
ro: inversează ordinea din lista de sugestii

en: suggest possible replacements
ro: sugerează posibile înlocuiri

en: time load time and suggest time in pipe mode
ro: cronometrează timpul de încărcare și sugerează timpul în modul „pipe” (conductă)

en: This could also mean that the file "%s" could not be opened for reading or does not exist.
ro: Aceasta ar putea însemna, de asemenea, că fișierul „%s” nu a putut fi deschis pentru citire sau nu există..

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
ro: Punctul de cod Unicode „U+%04X” nu este acceptat..

en: Invalid UTF-8 sequence at position %ld.
ro: Secvență UTF-8 nevalidă la poziția %ld.

en: Operation Not Supported: %what:1
ro: Operație neacceptată: %what:1

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
ro: Metoda „%what:1” nu este implementată în „%where:2”.

en: The file "%file:1" can not be opened
ro: Fișierul „%file:1” nu poate fi deschis

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
ro: Fișierul „%file:1” nu poate fi deschis pentru citire.

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
ro: Fișierul „%file:1” nu poate fi deschis pentru scriere.

en: The file name "%file:1" is invalid.
ro: Numele fișierului „%file:1” nu este valid.

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
ro: Fișierul „%file:1” nu este în formatul potrivit.

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
ro: Directorul „%dir:1” nu poate fi deschis pentru citire.

en: The key "%key:1" is unknown.
ro: Cheia „%key:1" este necunoscută.

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
ro: Valoarea pentru opțiunea „%key:1” nu poate fi schimbată.

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
ro: Cheia „%key:1” nu este %accepted:2 și de aceea este nevalidă.

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
ro: Valoarea „%value:2” nu este %accepted:3 și de aceea nu este validă pentru „%key:1”.

en: The key "%key:1" is not a string.
ro: Cheia "%key:1" nu este un șir.

en: The key "%key:1" is not an integer.
ro: Cheia „%key:1” nu este un număr întreg.

en: The key "%key:1" is not a boolean.
ro: Cheia „%key:1” nu este o valoare booleană.

en: The key "%key:1" is not a list.
ro: Cheia „%key:1” nu este o listă.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "reset-".
ro: Cheia „%key:1” nu ia nici un parametru când este prefixată de un „reset-”.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by an "enable-".
ro: Cheia „%key:1” nu ia nici un parametru când este prefixată de un „enable-”.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "dont-" or "disable-".
ro: Cheia „%key:1” nu ia nici un parametru când este prefixată de un „dont-” sau un „disable-”.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "clear-".
ro: Cheia „%key:1” nu ia nici un parametru când este prefixată de un „clear-”.

en: The language "%lang:1" is not known.
ro: Limba „%lang:1” nu este cunoscută.

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
ro: Sună-ca „%sl:2” nu este cunoscut.

en: The language "%lang:1" is not supported.
ro: Limba „%lang:1” nu este admisă.

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
ro: Nu poate fi găsită nici o listă de cuvinte pentru limba „%lang:1”.

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
ro: Se aștepta limba „%lang:1” dar s-a primit limba „%prev:2”.

en: Affix '%aff:1' is corrupt.
ro: Afixul „%aff:1” este corupt.

en: The condition "%cond:1" is invalid.
ro: Condiția „%cond:1” nu este validă.

en: The condition "%cond:1" does not guarantee that "%strip:2" can always be stripped.
ro: Condiția „%cond:1” nu garantează că „%strip:2” poate fi întotdeauna redusă (stripped).

en: The file "%file:1" is not in the proper format. Expected the file to be in "%exp:2" not "%got:3".
ro: Fișierul „%file:1” nu este în formatul potrivit. Se aștepta ca fișierul să fie în formatul „%exp:2”, nu în formatul „%got:3”.

en: The encoding "%encod:1" is not known.
ro: Codificarea „%encod:1” nu este cunoscut”.

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
ro: Codificarea „%encod:1” nu este acceptată.

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
ro: Conversia de la „%encod:1” la „%encod2:2” nu este acceptată.

en: The string "%str:1" is invalid.
ro: Șirul „%str:1” nu este valid.

en: The word "%word:1" is invalid.
ro: Cuvântul „%word:1” nu este ivalid.

en: The affix flag '%aff:1' is invalid for word "%word:2".
ro: Marcajul afix „%aff:1” este nevalid pentru cuvântul „%word:2”.

en: The affix flag '%aff:1' can not be applied to word "%word:2".
ro: Marcajul afix „%aff:1” nu poate fi aplicat cuvântului „%word:2”.

en: not a version number
ro: nu este un număr de versiune

en: dlopen returned "%return:1".
ro: dlopen() a returnat „%return:2”.

en: The file "%filter:1" does not contain any filters.
ro: Fișierul „%filter:1” nu conține nici un filtru.

en: The filter "%filter:1" does not exist.
ro: Filtrul „%filter:1” nu există.

en: Confused by version control.
ro: Confundat de controlul versiunilor.

en: Aspell version does not match filter's requirement.
ro: Versiunea Aspell nu se potrivește cu cerințele filtrului.

en: Filter option already exists.
ro: Opțiunea de filtrare există deja.

en: Use option modifiers only within named option.
ro: Utilizează modificatorii de opțiune numai în cadrul opțiunii numite.

en: Option modifier unknown.
ro: Modificator de opțiune necunoscut.

en: Error setting filter description.
ro: Eroare la definirea descrierii filtrului.

en: Empty option specifier.
ro: Specificator de opțiune gol.

en: Option "%option:1" possibly specified prior to filter.
ro: Opțiunea „%option:1” este posibil să fi fost specificată înainte de filtru.

en: Unknown mode description key "%key:1".
ro: Cheie de descriere a modului necunoscută „%key:1”.

en: Expecting "%modekey:1" key.
ro: Se aștepta cheia „%modekey:1”.

en: Version specifier missing key: "aspell".
ro: Specificatorului de versiune îi lipsește cheia: „aspell”.

en: Aspell version does not match mode's requirement.
ro: Versiunea Aspell nu se potrivește cu cerințele modului.

en: Missing magic mode expression.
ro: Lipsește expresia de mod magic.

en: Empty extension at char %char:1.
ro: Extensie goală la caracterul %char:1.

en: "%mode:1" error
ro: eroare „%mode:1”

en: Unknown mode: "%mode:1".
ro: Mod necunoscut: „%mode:1”.

en: "%mode:1" error while extend Aspell modes. (out of memory?)
ro: Eroare „%mode:1” la extinderea modurilor Aspell -- nu mai e memorie?

en: "%mode:1": no start for magic search given for magic "%magic:2".
ro: „%mode:1”: nici un început pentru căutarea magică dată pentru magic „%magic:2”.

en: "%mode:1": no range for magic search given for magic "%magic:2".
ro: „%mode:1”: nici un interval pentru căutarea magică dată pentru magic „%magic:2”.

en: "%mode:1": no magic expression available for magic "%magic:2".
ro: „%mode:1”: nici o expresie magică disponibilă pentru magic „%magic:2”.

en: "%mode:1": Magic "%magic:2": bad regular expression after location specifier; regexp reports: "%regerr:3".
ro: „%mode:1”: Magic „%magic:2”: expresie regulată greșită după specificatorul de locație; regexp() raportează: „%regerr:3”.

en: "%expression:1" is not a valid regular expression.
ro: „%expression:1”: nu este o expresie regulară validă.

en: Unhandled Error:
ro: Eroare negestionată:

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Error:
ro: Eroare:

en: enter Email mode.
ro: intră în modul Email.

en: enter HTML mode.
ro: intră în modul HTML.

en: enter TeX mode.
ro: intră în modul TeX.

en: enter Nroff mode.
ro: intră în modul Nroff.

en: enter Markdown mode.
ro: intră în modul Markdown.

en: Invalid Option: %s
ro: Opțiune nevalidă: %s

en: '%s' does not take any parameters.
ro: „%s” nu ia nici un parametru.

en: You must specify a parameter for "%s".
ro: Trebuie să specificați un parametru pentru „%s”.

en: You must specify an action
ro: Trebuie să specificați o acțiune

en: Unknown Action: %s
ro: Acțiune necunoscută: %s

en: Error: You must specify at least %d parameters for "%s".
ro: Eroare: Trebuie să specificați cel puțin %d parametri pentru „%s”.

en: Invalid Input
ro: Intrare nevalidă

en: WARNING: Unable to enter Nroff mode: %s
ro: AVERTISMENT: Nu se poate intra în modul Nroff: %s

en: Time to load word list:
ro: Timpul de încărcare al listei de cuvinte:

en: Suggestion Time: %f
ro: Timp sugerat: %f

en: You must specify a file name.
ro: Trebuie să specificați un nume de fișier.

en: Only one file name may be specified.
ro: Doar un nume de fișier poate fi specificat.

en: Could not open the file "%s" for reading
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%s” pentru citire

en: Invalid keymapping: %s
ro: Asociere de tastă nevalidă: %s

en: "%s" is not a regular file
ro: „%s” nu este un fișier obișnuit

en: Could not open the file "%s" for writing. File not saved.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%s” pentru scriere. Fișier nesalvat.

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Ignore all
ro: Ignoră tot

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Replace all
ro: Înlocuiește tot

en: Add
ro: Adaugă

en: Add Lower
ro: Adaugă minuscule

en: Abort
ro: Renunță

en: Exit
ro: Termină

en: Are you sure you want to abort (y/n)?
ro: Sunteți sigur că doriți să renunțați (d/n)?

note: TRANSLATORS: The user may input any of these characters to say "yes". MUST ONLY CONSIST OF ASCII CHARACTERS.
en: Yy
ro: DdYy

en: With:
ro: Cu:

en: Sorry that is an invalid choice!
ro: Scuze, aceasta nu este o alegere validă!

en: Can't merge a master word list yet. Sorry.
ro: Nu se poate fuziona -- încă, o listă principală de cuvinte. Scuze.

en: Sorry "create/merge personal" is currently unimplemented.
ro: Scuze, „crearea/fuzionarea dicționarului personal” nu este încă implementată.

en: Sorry I won't overwrite "%s"
ro: Scuze, nu se poate suprascrie „%s”

en: Sorry "create/merge repl" is currently unimplemented.
ro: Scuze, „crearea/fuzionarea de liste de înlocuiril” nu este încă implementată.

en: "%s" is not a valid flag for the "munch-list" command.
ro: „%s” nu este o opțiune validă pentru comanda „munch-list”.

note: TRANSLATORS: These should all be formated to fit in 80 column or less
en: Usage: aspell [options] <command>
ro: Utilizare: aspell [opțiuni] <comandă>

en: <command> is one of:
ro: <comandă> este una dintre următoarele:

en:   -?|usage         display a brief usage message
ro:   -?|usage         afișează un scurt mesaj cu instrucțiuni de folosire

en:   help             display a detailed help message
ro:   help                afișează un mesaj detaliat cu instrucțiuni de folosire

en:   -c|check <file>  spellchecks a file
ro:   -c|check <fișier>   pentru a verifica un fișier

en:   -a|pipe          "ispell -a" compatibility mode
ro:   -a|pipe             «ispell -a» mod de compatibilitate

en:   [dump] config    dumps the current configuration to stdout
ro:   [dump] config       afișează configurația curentă la ieșirea standard

en:   config <key>     prints the current value of an option
ro:   config <cheie>      afișează valoarea curentă a unei opțiuni

en:   [dump] dicts | filters | modes
ro:   [dump] dicționare | filtre | moduri

en:     lists available dictionaries / filters / filter modes
ro:                       afișează dicționare/filtre/moduri de filtrare disponibile

en: [options] is any of the following:
ro: [opțiuni] este oricare dintre următoarele:

en:   list             produce a list of misspelled words from standard input
ro:   list                produce o listă de cuvinte scrise greșit de la intrarea standard

en:   soundslike       returns the sounds like equivalent for each word entered
ro:   soundslike          returnează cuvintele care sună echivalent cu fiecare cuvânt introdus

en:   munch            generate possible root words and affixes
ro:   munch               generează toate cuvintele rădăcină și afixele posibile

en:   expand [1-4]     expands affix flags
ro:   expand [1-4]        generează marcajele afix

en:   clean [strict]   cleans a word list so that every line is a valid word
ro:   clean [strict]      curăță o listă de cuvinte astfel încât fiecare linie este un cuvânt valid

en:   filter           filters input as if it was being spellchecked
ro:   filter           filtrează intrarea ca și cum ar fi verificată ortografic

en:   -v|version       prints a version line
ro:   -v|version          afișează o linie cu versiunea

en:     reduce the size of a word list via affix compression
ro:              reduce dimensiunea unei liste de cuvinte prin comprimarea afixelor

en:   conv <from> <to> [<norm-form>]
ro:   conv <din> <în> [<norm-form>]

en:     converts from one encoding to another
ro:                       convertește dintr-o codificare în alta

en:   norm (<norm-map> | <from> <norm-map> <to>) [<norm-form>]
ro:   norm (<norm-map> | <din> <norm-map> <în>) [<norm-form>]

en:     perform Unicode normalization
ro:                       realizează normalizarea Unicode

en:   dump|create|merge master|personal|repl [<name>]
ro:   dump|create|merge master|personal|repl [<nume>]

en:     dumps, creates or merges a master, personal, or replacement dictionary.
ro:                       afișează, creează sau combină un dicționar principal,
                          personal sau înlocuiește dicționarul.

note: TRANSLATORS: "none", "internal" and "strict" are literal values and should not be translated.
en:   <norm-form>      normalization form to use, either none, internal, or strict
ro:   <norm-form>         forma normalizată de folosit: „none”, „internal” sau „strict”

en: 
    Aspell %s.  Copyright 2000-2023 by Kevin Atkinson.
ro: 
    Aspell %s.  Drepturi de autor 2000-2023 Kevin Atkinson.

en: Available Dictionaries:
        Dictionaries can be selected directly via the "-d" or "master"
        option.  They can also be selected indirectly via the "lang",
        "variety", and "size" options.
ro: Dicționare disponibile:
        Dicționarele pot fi selectate direct folosind opțiunile „-d” sau „master”.
        Ele mai pot fi selectate indirect folosind opțiunile „lang”, „variety”,
        și „size”.

en: Available Filters (and associated options):
        Filters can be added or removed via the "filter" option.
ro: Filtre disponibile (și opțiunile asociate):
        Filtrele pot fi adăugate și îndepărtate folosind opțiunea „filter”.

en: 
      %s filter: %s
ro: 
      %s filtru: %s

note: TRANSLATORS: This should be formated to fit in 80 column or less
en: Available Filter Modes:
        Filter Modes are reconfigured combinations of filters optimized for
        files of a specific type. A mode is selected via the "mode" option.
        This will happen implicitly if Aspell is able to identify the file
        type from the extension, and possibility the contents, of the file.
ro: Moduri de filtru disponibile:
        Modurile de filtru sunt combinații reconfigurate de filtre optimizate pentru
        fișiere de un anumit tip. Un mod este selectat folosind opțiunea „mode”.
        Aceasta va avea loc implicit dacă Aspell poate identifica tipul fișierului
        în funcție de extensia și probabil conținutul fișierului.

en: Error: Stdin not a terminal.
ro: Eroare: Ieșirea standard nu este un terminal.

en: Accept Changes
ro: Accept schimbările

en: Delete the previous character
ro: Șterge caracterul precedent

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Left
ro: Stânga

en: Move Back one space
ro: Mută înapoi un spațiu

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Right
ro: Dreapta

en: Move Forward one space
ro: Mută înainte un spațiu

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Home
ro: Acasă

en: Move to the beginning of the line
ro: Mută la începutul liniei

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: End
ro: Sfârșit

en: Move to the end of the line
ro: Mută la sfârșitul liniei

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Delete
ro: Șterge

en: Delete the next character
ro: Șterge următorul caracter

en: Kill all characters to the EOL
ro: Șterge toate caracterele până la EOL (sfârșit de linie)

en: Abort This Operation
ro: Termină această operație

en: This is probably because:
ro: Aceasta se datorează probabil faptului că:

en: The required field "name" is missing.
ro: Câmpul necesar „name” lipsește.

en: Empty string.
ro: Șir de caractere gol.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the beginning of a word.
ro: Caracterul „%s” (U+%02X) nu poate apare la începutul unui cuvânt.

en: The character '%s' (U+%02X) must be followed by an alphabetic character.
ro: Caracterul „%s” (U+%02X) trebuie urmat de un caracter din alfabet.

en: Does not contain any alphabetic characters.
ro: Nu conține niciun caracter din alfabet.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear in the middle of a word.
ro: Caracterul „%s” (U+%02X) nu poate apare la mijlocul unui cuvânt.

en: The character '\r' (U+0D) may not appear at the end of a word. This probably means means that the file is using MS-DOS EOL instead of Unix EOL.
ro: Caracterul „\r” (U+0D) nu poate apare la sfârșitul unui cuvânt. Aceasta înseamnă probabil că fișierul folosește sfârșitul de linie din MS-DOS în loc de sfârșitul de linie din Unix.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the end of a word.
ro: Caracterul „%s” (U+%02X) nu poate apare la sfârșitul unui cuvânt.

en: Warning: Removing invalid affix '%s' from word %s.
ro: Avertisment: Se elimină afixul incorect „%s” din cuvântul %s.

en: Warning: Removing inapplicable affix '%s' from word %s.
ro: Avertisment: Se elimină afixul  inaplicabil „%s” din cuvântul %s.

en: Warning: %s Skipping string.
ro: Avertisment: %s Se omite șirul.

en: The total length is larger than 240 characters.
ro: Lungimea totală e mai mare de 240 caractere.

en: Warning: %s Skipping word.
ro: Avertisment: %s Se omite cuvântul.

en: Possibly incorrect count.
ro: Numărătoare posibil incorectă.

en: Incompatible hash function.
ro: Funcție hash incompatibilă.

en: Wrong endian order.
ro: Ordine greșită a octeților (tipul de „endianness”)

en: Wrong soundslike.
ro: „Sună ca” greșit.

en: Wrong soundslike version.
ro: Versiune „Sună ca” greșită.

en: Affix flags found in word but no affix file given.
ro: Marcaje afix găsite în cuvânt dar nici un fișier de afixe nu este dat.

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
ro: Lungimea totală a cuvântului, cu datele „sună ca”, este mai mare de 240 de caractere.

en: There must be at least one "add" line.
ro: Trebuie să existe cel puțin o linie „add".

en: one of ultra, fast, normal, slow, or bad-spellers
ro: unul dintre „ultra”, „fast”, „normal”, „slow” sau „bad-spellers”

en: is not one of the allowed types
ro: nu este unul dintre tipurile permise

en: The personal word list is unavailable.
ro: Lista de cuvinte personală nu este disponibilă.

en: The session word list is unavailable.
ro: Lista de cuvinte de sesiune nu este disponibilă.

en: The main word list is unavailable.
ro: Lista de cuvinte principală nu este disponibilă.

en: a string of 'o','O','p',or 'P'
ro: un șir de „o”, „O”, „p” sau „P”

note: TRANSLATORS: Like the strings in config.cpp, all strings in *-filter.opt should be under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: experimental filter for hiding delimited contexts
ro: filtru experimental pentru ascunderea contextelor delimitate

en: context delimiters (separated by spaces)
ro: delimitatori de context (separați de spații)

en: swaps visible and invisible text
ro: schimbă între text vizibil și invizibil

en: filter for skipping quoted text in email messages
ro: filtru pentru ignorarea textelor puse între ghilimele din mesajele de email

en: email quote characters
ro: ghilimele în email

en: num chars that can appear before the quote char
ro: numărul de caractere ce pot apare înainte de ghilimea

en: filter for dealing with HTML documents
ro: filtru de procesare a documentelor HTML

en: HTML attributes to always check
ro: Atribute HTML de verificat întotdeauna

en: HTML tags to always skip the contents of
ro: Marcaje HTML ale căror conținut să fie omis

en: filter for Markdown/CommonMark documents
ro: filtru pentru documente Markdown/CommonMark

en: skip link labels in link reference definitions
ro: omite etichetele legăturii în definițiile de referință ale legăturii

en: support tags that span multiple lines outside of HTML blocks
ro: acceptă etichete care se întind pe mai multe linii în afara blocurilor HTML

en: HTML tags that start an HTML block that allows blank lines
ro: Marcaje HTML care încep un bloc HTML care permite linii goale

en: HTML tags that start an HTML block that ends with a blank line
ro: Marcaje HTML care încep un bloc HTML care se termină cu o linie goală

en: filter for dealing with Nroff documents
ro: filtru pentru procesarea documentelor Nroff

en: filter for dealing with generic SGML/XML documents
ro: filtru pentru procesarea documentelor SGML/XML generice

en: SGML attributes to always check
ro: Atribute SGML de verificat întotdeauna

en: SGML tags to always skip the contents of
ro: Marcaje SGML ale căror conținut să fie ignorat

en: filter for dealing with TeX/LaTeX documents
ro: filtru pentru procesarea documentelor TeX/LaTeX

en: check TeX comments
ro: verifică comentariile TeX

en: TeX commands
ro: Comenzi TeX

en: filter for dealing with Texinfo documents
ro: filtru pentru procesarea documentelor Texinfo

en: Texinfo commands to ignore the parameters of
ro: Comenzi Texinfo pentru care sunt ignorați parametrii

en: Texinfo environments to ignore
ro: Medii Texinfo de ignorat

en: filter to skip URL like constructs
ro: filtru pentru ignorarea construcțiilor precum adresele URL

en: mode for checking C++ comments and string literals
ro: mod pentru verificarea comentariilor C++ și șirurilor literare

en: mode to check any lines starting with a #
ro: mod pentru verificarea liniilor ce încep cu un #

en: mode for skipping quoted text in email messages
ro: mod pentru ignorarea textelor puse între ghilimele în mesajele de email

en: mode for checking HTML documents
ro: mod pentru verificarea documentelor HTML

en: mode for checking Markdown/CommonMark documents
ro: mod pentru verificarea documentelor Markdown/CommonMark

en: mode to disable all filters
ro: mod pentru dezactivarea tuturor filtrelor

en: mode for checking Nroff documents
ro: mod pentru verificarea documentelor Nroff

en: mode for checking Perl comments and string literals
ro: mod pentru verificarea comentariilor Perl și a șirurilor literare

en: mode for checking generic SGML/XML documents
ro: mod pentru verificare documentelor SGML/XML generice

en: mode for checking TeX/LaTeX documents
ro: mod pentru verificarea documentelor TeX/LaTeX

en: mode for checking Texinfo documents
ro: mod pentru verificarea documentelor Texinfo

en: mode to skip URL like constructs (default mode)
ro: modul de omitere a construcțiilor de tip adresă URL (mod implicit)
