aspell 0.60.8-pre2 - en to sv translation catalogue (288 entries)

en: a number between 0 and 1
sv: ett tal mellan 0 och 1

en: in the form "<name> <value>"
sv: i formatet ”<namn> <värde>”

en: string
sv: sträng

en: integer
sv: heltal

en: boolean
sv: boolesk

en: list
sv: lista

note: TRANSLATORS: "true" and "false" are literal * values and should not be translated.
en: either "true" or "false"
sv: antingen ”true” eller ”false”

en: a positive integer
sv: ett positivt heltal

en: # default:
sv: # standard:

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
sv: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # konfigurerad som följer:

en: ASPELL_CONF env var
sv: miljövariabeln ASPELL_CONF

note: TRANSLATORS: The remaining strings in config.cpp should be kept under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: main configuration file
sv: huvudkonfigurationsfil

en: location of main configuration file
sv: platsen för huvudkonfigurationsfilen

en: location of language data files
sv: platsen för språkdatafiler

en: create dictionary aliases
sv: skapa ordboksalias

en: location of the main word list
sv: platsen för huvudordlistan

en: encoding to expect data to be in
sv: kodning att förvänta att datan är i

en: add or removes a filter
sv: lägger till eller tar bort ett filter

en: path(s) aspell looks for filters
sv: sökväg(ar) som aspell letar i efter filter

en: filter mode
sv: filterläge

en: extra dictionaries to use
sv: extra ordböcker att använda

en: files with list of extra words to accept
sv: filer med extra ordlistor att acceptera

en: location for personal files
sv: plats för personliga filer

en: ignore words <= n chars
sv: ignorera ord <= n tecken

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: ignore accents when checking words -- CURRENTLY IGNORED
sv: ignorera accenter vid kontroll av ord -- IGNORERAS FÖR NÄRVARANDE

en: ignore case when checking words
sv: ignorera skiftläge vid kontroll av ord

en: ignore commands to store replacement pairs
sv: ignorera kommandon för att lagra ersättande par

en: extra information for the word list
sv: extra information för ordlistan

en: keyboard definition to use for typo analysis
sv: tangentbordsdefinition att använda för felstavningsanalys

en: language code
sv: språkkod

en: deprecated, use lang instead
sv: föråldrad, använd lang istället

en: location of local language data files
sv: platsen för lokala språkdatafiler

en: base name of the main dictionary to use
sv: basnamn för huvudordboken att använda

en: set module name
sv: ställ in modulnamn

en: search order for modules
sv: sökordning för moduler

en: enable Unicode normalization
sv: aktivera Unicode-normalisering

en: Unicode normalization required for current lang
sv: Unicode-normalisering krävs för aktuellt språk

note: TRANSLATORS: the values after the ':' are literal values and should not be translated.
en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
sv: Unicode-normaliseringsform: none, nfd, nfc, comp

en: avoid lossy conversions when normalization
sv: undvik omvandlingar med förluster vid normalisering

en: personal configuration file
sv: personlig konfigurationsfil

en: personal dictionary file name
sv: filnamn för personlig ordbok

en: prefix directory
sv: prefix-katalog

en: replacements list file name
sv: ersättningslistans filnamn

en: consider run-together words legal
sv: anse sammansatta ord acceptabla

en: maximum number that can be strung together
sv: maximalt antal som kan sättas samman

en: minimal length of interior words
sv: minimal längd för inneslutna ord

en: consider camel case words legal
sv: anse ord i kamelnotation acceptabla

en: save replacement pairs on save all
sv: spara ersättningspar vid spara alla

en: set the prefix based on executable location
sv: ange prefix baserat på körfilens plats

en: size of the word list
sv: storlek på ordlistan

en: no longer used
sv: används inte längre

en: suggestion mode
sv: förslagsläge

note: TRANSLATORS: "sug-mode" is a literal value and should not be translated.
en: use typo analysis, override sug-mode default
sv: använd tryckfelsanalys, ignorera standard sug-mode

en: use replacement tables, override sug-mode default
sv: använd ersättningstabeller, ignorera standard sug-mode

en: characters to insert when a word is split
sv: tecken att infoga när ett ord delas

en: use personal, replacement & session dictionaries
sv: använd personliga, ersättnings- och sessionsordböcker

en: search path for word list information files
sv: leta i sökväg efter ordlisteinformationsfiler

en: enable warnings
sv: aktivera varningar

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: indicator for affix flags in word lists -- CURRENTLY IGNORED
sv: indikator för affixflaggor i ordlistor -- IGNORERAS I NULÄGET

en: use affix compression when creating dictionaries
sv: använd affixkomprimering när ordböcker skapas

en: remove invalid affix flags
sv: ta bort ogiltiga affixflaggor

en: attempts to clean words so that they are valid
sv: försöker snygga till orden så att de är giltiga

en: compute soundslike on demand rather than storing
sv: beräkna soundslike vid begäran hellre än att lagra

en: partially expand affixes for better suggestions
sv: expandera affix delvis för bättre förslag

en: skip invalid words
sv: hoppa över ogiltiga ord

en: check if affix flags are valid
sv: kontrollera om affixflaggor är giltiga

en: check if words are valid
sv: kontrollera om orden är giltiga

en: create a backup file by appending ".bak"
sv: skapa en säkerhetskopia genom att lägga till ”.bak”

en: use byte offsets instead of character offsets
sv: använd byteförskjutning istället för teckenförskjutning

en: create missing root/affix combinations
sv: skapa saknade rot/affixkombinationer

en: keymapping for check mode: "aspell" or "ispell"
sv: tangentmappning för kontrolläge: ”aspell” eller ”ispell”

en: reverse the order of the suggest list
sv: vänd ordningen för förslagslistan

en: suggest possible replacements
sv: föreslå möjliga ersättningar

en: time load time and suggest time in pipe mode
sv: ta tiden för inläsning och för förslag i rörledningsläge

en: This could also mean that the file "%s" could not be opened for reading or does not exist.
sv: Det här kan också innebära att filen ”%s” inte kunde öppnas för läsning, eller att den inte finns.

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
sv: Unicode-kodpunkten U+%04X saknar stöd.

en: Invalid UTF-8 sequence at position %ld.
sv: Ogiltig UTF-8-sekvens vid position %ld.

en: Operation Not Supported: %what:1
sv: Åtgärden stöds inte: %what:1

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
sv: Metoden ”%what:1” är inte implementerad i ”%where:2”.

en: The file "%file:1" can not be opened
sv: Filen ”%file:1” kan inte öppnas

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
sv: Filen ”%file:1” kan inte öppnas för läsning.

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
sv: Filen ”%file:1” kan inte öppnas för skrivning.

en: The file name "%file:1" is invalid.
sv: Filnamnet ”%file:1” är ogiltigt.

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
sv: Filen ”%file:1” är inte i det korrekta formatet.

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
sv: Katalogen ”%dir:1” kan inte öppnas för läsning.

en: The key "%key:1" is unknown.
sv: Nyckeln ”%key:1” är okänd.

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
sv: Värdet för flaggan ”%key:1” kan inte ändras.

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
sv: Nyckeln ”%key:1” är inte %accepted:2 och därför ogiltigt.

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
sv: Värdet ”%value:2” är inte %accepted:3 och därför ogiltigt för nyckeln ”%key:1”.

en: The key "%key:1" is not a string.
sv: Nyckeln ”%key:1” är inte en sträng.

en: The key "%key:1" is not an integer.
sv: Nyckeln ”%key:1” är inte ett heltal.

en: The key "%key:1" is not a boolean.
sv: Nyckeln ”%key:1” är inte en boolesk.

en: The key "%key:1" is not a list.
sv: Nyckeln ”%key:1” är inte en lista.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "reset-".
sv: Nyckeln ”%key:1” tar inga parametrar när den föregås av ”reset-”.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by an "enable-".
sv: Nyckeln ”%key:1” tar inga parametrar när den föregås av ”enable-”.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "dont-" or "disable-".
sv: Nyckeln ”%key:1” tar inga parametrar när den föregås av ”dont-” eller ”disable-”.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "clear-".
sv: Nyckeln ”%key:1” tar inga parametrar när den föregås av ”clear-”.

en: The language "%lang:1" is not known.
sv: Språket ”%lang:1” är inte känt.

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
sv: Soundslike ”%sl:2” är okänd.

en: The language "%lang:1" is not supported.
sv: Språket ”%lang:1” stöds inte.

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
sv: Inga ordlistor kan hittas för språket ”%lang:1”.

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
sv: Förväntade språket ”%lang:1” men fick ”%prev:2”.

en: Affix '%aff:1' is corrupt.
sv: Affix ”%aff:1” är korrupt.

en: The condition "%cond:1" is invalid.
sv: Tillståndet ”%cond:1” är ogiltigt.

en: The condition "%cond:1" does not guarantee that "%strip:2" can always be stripped.
sv: Villkoret ”%cond:1” garanterar inte att ”%strip:2” alltid kan avlägsnas.

en: The file "%file:1" is not in the proper format. Expected the file to be in "%exp:2" not "%got:3".
sv: Filen ”%file:1” är i ett felaktigt format. Filen förväntades vara i ”%exp:2”, inte ”%got:3”.

en: The encoding "%encod:1" is not known.
sv: Teckenkodningen ”%encod:1” är okänd.

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
sv: Teckenkodningen ”%encod:1” stöds inte.

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
sv: Konverteringen från ”%encod:1” till ”%encod2:2” saknar stöd.

en: The string "%str:1" is invalid.
sv: Strängen ”%str:1” är ogiltig.

en: The word "%word:1" is invalid.
sv: Ordet ”%word:1” är ogiltigt.

en: The affix flag '%aff:1' is invalid for word "%word:2".
sv: Affixflaggan ”%aff:1” är ogiltig för ordet ”%word:2”.

en: The affix flag '%aff:1' can not be applied to word "%word:2".
sv: Affixflaggan ”%aff:1” kan inte tillämpas på ordet ”%word:2”.

en: not a version number
sv: inte ett versionsnummer

en: dlopen returned "%return:1".
sv: dlopen returnerade ”%return:1”.

en: The file "%filter:1" does not contain any filters.
sv: Filen ”%filter:1” innehåller inga filter.

en: The filter "%filter:1" does not exist.
sv: Filtret ”%filter:1” existerar inte.

en: Confused by version control.
sv: Förbryllad av versionskontroll.

en: Aspell version does not match filter's requirement.
sv: Aspells version matchar inte filtrets krav.

en: Filter option already exists.
sv: Filterflagga finns redan.

en: Use option modifiers only within named option.
sv: Använd flaggmodifierare enbart med namngiven flagga.

en: Option modifier unknown.
sv: Okänd flaggmodifierare.

en: Error setting filter description.
sv: Fel vid inställning av filtrets beskrivning.

en: Empty option specifier.
sv: Tom flaggangivelse.

en: Option "%option:1" possibly specified prior to filter.
sv: Flaggan ”%option:1” kan ha specificerats innan filtret.

en: Unknown mode description key "%key:1".
sv: Okänd lägesbeskrivningsnyckel ”%key:1”.

en: Expecting "%modekey:1" key.
sv: Förväntade mig nyckeln ”%modekey:1”.

en: Version specifier missing key: "aspell".
sv: Versionsangivare saknar nyckeln: ”aspell”.

en: Aspell version does not match mode's requirement.
sv: Aspells version matchar inte lägets krav.

en: Missing magic mode expression.
sv: Saknar uttryck för magiskt läge.

en: Empty extension at char %char:1.
sv: Tom filändelse vid tecken %char:1.

en: "%mode:1" error
sv: ”%mode:1”-fel

en: Unknown mode: "%mode:1".
sv: Okänt läge: ”%mode:1”.

en: "%mode:1" error while extend Aspell modes. (out of memory?)
sv: ”%mode:1”-fel medan Aspell-lägen utökades. (slut på minne?)

en: "%mode:1": no start for magic search given for magic "%magic:2".
sv: ”%mode:1”: ingen början för magisk sökning given för magi ”%magic:2”.

en: "%mode:1": no range for magic search given for magic "%magic:2".
sv: ”%mode:1”: inget intervall för magisk sökning given för magi ”%magic:2”.

en: "%mode:1": no magic expression available for magic "%magic:2".
sv: ”%mode:1”: inget magiskt uttryck tillgängligt för magi ”%magic:2”.

en: "%mode:1": Magic "%magic:2": bad regular expression after location specifier; regexp reports: "%regerr:3".
sv: ”%mode:1”: Magi ”%magic:2”: felaktigt reguljärt uttryck efter platsangivelse; reguttry rapporterar: ”%regerr:3”.

en: "%expression:1" is not a valid regular expression.
sv: ”%expression:1” är inte ett giltigt reguljärt uttryck.

en: Unhandled Error:
sv: Ohanterat fel:

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Error:
sv: Fel:

en: enter Email mode.
sv: gå in i e-postläge.

en: enter HTML mode.
sv: gå in i HTML-läge.

en: enter TeX mode.
sv: gå in i TeX-läge.

en: enter Nroff mode.
sv: gå in i Nroff-läge.

en: enter Markdown mode.
sv: gå in i Markdown-läge.

en: Invalid Option: %s
sv: Ogiltig flagga: %s

en: You must specify a parameter for "%s".
sv: Du måste ange en parameter för ”%s”.

en: You must specify an action
sv: Du måste ange en åtgärd

en: Unknown Action: %s
sv: Okänd åtgärd: %s

en: Error: You must specify at least %d parameters for "%s".
sv: Fel: Du måste ange åtminstone %d parametrar för ”%s”.

en: Invalid Input
sv: Felaktig indata

en: WARNING: Unable to enter Nroff mode: %s
sv: VARNING: Kunde inte gå in i Nroff-läge: %s

en: Time to load word list:
sv: Tid att läsa in ordlistan:

en: Suggestion Time: %f
sv: Tid för förslag: %f

en: You must specify a file name.
sv: Du måste ange ett filnamn.

en: Only one file name may be specified.
sv: Bara ett filnamn får anges.

en: Could not open the file "%s" for reading
sv: Kunde inte öppna filen ”%s” för läsning

en: Invalid keymapping: %s
sv: Ogiltig tangentbindning: %s

en: "%s" is not a regular file
sv: ”%s” är inte en vanlig fil

en: Could not open the file "%s" for writing. File not saved.
sv: Kunde inte öppna filen ”%s” för skrivning. Filen är inte sparad.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore all
sv: Ignorera alla

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace all
sv: Ersätt alla

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Lower
sv: Lägg till lägre

en: Abort
sv: Avbryt

en: Exit
sv: Avsluta

en: Are you sure you want to abort (y/n)?
sv: Är du säker på att du vill avbryta? (j/n)

note: TRANSLATORS: The user may input any of these characters to say "yes". MUST ONLY CONSIST OF ASCII CHARACTERS.
en: Yy
sv: JjYy

en: With:
sv: Med:

en: Sorry that is an invalid choice!
sv: Tyvärr, det är ett ogiltigt val!

en: Can't merge a master word list yet. Sorry.
sv: Kan inte sammanfoga en huvudordlista ännu. Tyvärr.

en: Sorry "create/merge personal" is currently unimplemented.
sv: Tyvärr, ”create/merge personal” är för närvarande inte implementerat.

en: Sorry I won't overwrite "%s"
sv: Tyvärr, jag kommer inte att skriva över ”%s”

en: Sorry "create/merge repl" is currently unimplemented.
sv: Tyvärr, ”create/merge repl” är för närvarande inte implementerat.

en: "%s" is not a valid flag for the "munch-list" command.
sv: ”%s” är inte en giltig flagga för kommandot ”munch-list”.

note: TRANSLATORS: These should all be formated to fit in 80 column or less
en: Usage: aspell [options] <command>
sv: Användning: aspell [flaggor] <kommando>

en: <command> is one of:
sv: <kommando> är en av:

en:   -?|usage         display a brief usage message
sv:   -?|usage         visa en kortfattad användningstext

en:   help             display a detailed help message
sv:   help             visa ett detaljerat hjälpmeddelande

en:   -c|check <file>  spellchecks a file
sv:   -c|check <fil>  stavningskontrollerar en fil

en:   -a|pipe          "ispell -a" compatibility mode
sv:   -a|pipe          ”ispell -a” kompatibilitetsläge

en:   [dump] config    dumps the current configuration to stdout
sv:   [dump] config    dumpar nuvarande konfiguration till stdout

en:   config <key>     prints the current value of an option
sv:   config <key>     visar nuvarande värdet för ett alternativ

en:     lists available dictionaries / filters / filter modes
sv:     listar tillgängliga ordböcker / filter / filterlägen

en: [options] is any of the following:
sv: [flaggor] är någon av följande:

en:   list             produce a list of misspelled words from standard input
sv:   list             ger en lista över felstavade ord från standard in

en:   soundslike       returns the sounds like equivalent for each word entered
sv:   soundslike       returnerar hur varje inmatat ord låter

en:   munch            generate possible root words and affixes
sv:   munch            genererar möjliga rotord och affix

en:   expand [1-4]     expands affix flags
sv:   expand [1-4]     expanderar affixflaggor

en:   clean [strict]   cleans a word list so that every line is a valid word
sv:   clean [strict]  rensar en ordlista så att varje rad är ett giltigt ord

en:   filter           filters input as if it was being spellchecked
sv:   filter           filtrerar indata som om den stavningskontrollerades

en:   -v|version       prints a version line
sv:   -v|version       skriver ut en versionsrad

en:   munch-list [simple] [single|multi] [keep]
sv:   munch-list [Simple] [single|multi] [keep]

en:     reduce the size of a word list via affix compression
sv:     minskar en ordlistas storlek med affixkomprimering

en:   conv <from> <to> [<norm-form>]
sv:   conv <från> <till> [<norm-form>]

en:     converts from one encoding to another
sv:     konverterar från en teckenkodning till en annan

en:   norm (<norm-map> | <from> <norm-map> <to>) [<norm-form>]
sv:   norm (<norm-map> | <från> <norm-map> <till>) [<norm-form>]

en:     perform Unicode normalization
sv:     utför Unicode-normalisering

en:   dump|create|merge master|personal|repl [<name>]
sv:   dump|create|merge master|personal|repl [<namn>]

en:     dumps, creates or merges a master, personal, or replacement dictionary.
sv:     dumpar, skapar eller fogar samman en toppnivå-, privat, eller ersättningsordbok.

note: TRANSLATORS: "none", "internal" and "strict" are literal values and should not be translated.
en:   <norm-form>      normalization form to use, either none, internal, or strict
sv:   <norm-form>      normaliseringsform att använda; antingen none, internal, eller strict

en: Available Dictionaries:
        Dictionaries can be selected directly via the "-d" or "master"
        option.  They can also be selected indirectly via the "lang",
        "variety", and "size" options.
sv: Tillgängliga ordböcker:
        Ordböcker kan väljas direkt via flaggan ”-d” eller ”master”. De kan
        också väljas indirekt via ”lang”-, ”variety”-, och ”size”-flaggorna.

en: Available Filters (and associated options):
        Filters can be added or removed via the "filter" option.
sv: Tillgängliga filter (och tillhörande alternativ):
        Filter kan läggas till eller tas bort med ”filter”-flaggan.

en: 
      %s filter: %s
sv: 
      %s-filter: %s

note: TRANSLATORS: This should be formated to fit in 80 column or less
en: Available Filter Modes:
        Filter Modes are reconfigured combinations of filters optimized for
        files of a specific type. A mode is selected via the "mode" option.
        This will happen implicitly if Aspell is able to identify the file
        type from the extension, and possibility the contents, of the file.
sv: Tillgängliga filterlägen:
        Filterlägen är omkonfigurerade filterkombinationer optimerade för en
        viss filtyp. Ett läge anges med ”mode”-flaggan. Det kommer ske implicit
        om Aspell kan identifiera filtypen utifrån ändelsen, och kanske innehållet.

en: Error: Stdin not a terminal.
sv: Fel: Standard in är inte en terminal.

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Enter
sv: Retur

en: Accept Changes
sv: Acceptera ändringar

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Backspace
sv: Backsteg

en: Delete the previous character
sv: Ta bort föregående tecken

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Left
sv: Vänster

en: Move Back one space
sv: Flytta bakåt ett steg

note: TRANSLATORS: This is a literal Key.
en: Right
sv: Höger

en: Move Forward one space
sv: Flytta framåt ett steg

en: Move to the beginning of the line
sv: Flytta till början av raden

en: Move to the end of the line
sv: Flytta till slutet på raden

en: Delete the next character
sv: Ta bort nästa tecken

en: Kill all characters to the EOL
sv: Döda alla tecken fram till EOL

en: Abort This Operation
sv: Avbryt denna operation

en: This is probably because:
sv: Detta är antagligen på grund av:

en: The required field "name" is missing.
sv: Det nödvändiga fältet ”name” saknas.

en: Empty string.
sv: Tom sträng.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the beginning of a word.
sv: Tecknet ”%s” (U+%02X) får inte användas i ett ords början.

en: The character '%s' (U+%02X) must be followed by an alphabetic character.
sv: Tecknet ”%s” (U+%02X) måste följas av ett alfabetiskt tecken.

en: Does not contain any alphabetic characters.
sv: Innehåller inget alfabetiskt tecken.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear in the middle of a word.
sv: Tecknet ”%s” (U+%02X) får inte komma i mitten av ett ord.

en: The character '\r' (U+0D) may not appear at the end of a word. This probably means means that the file is using MS-DOS EOL instead of Unix EOL.
sv: Tecknet '\r' (U+0D) får inte avsluta ett ord. Det betyder antagligen att filen använder MS-DOS EOL istället för Unix EOL.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the end of a word.
sv: Tecknet ”%s” (U+%02X) får inte avsluta ett ord.

en: Warning: Removing invalid affix '%s' from word %s.
sv: Varning: Tar bort ogiltigt affix ”%s” från ordet %s.

en: Warning: Removing inapplicable affix '%s' from word %s.
sv: Varning: Tar bort opassande affix ”%s” från ordet %s.

en: Warning: %s Skipping string.
sv: Varning: %s Hoppar över sträng.

en: The total length is larger than 240 characters.
sv: Den totala längden är större än 240 tecken.

en: Warning: %s Skipping word.
sv: Varning: %s Hoppar över ord.

en: Possibly incorrect count.
sv: Möjligen felaktigt antal.

en: Incompatible hash function.
sv: Inkompatibel hashfunktion.

en: Wrong endian order.
sv: Fel byteordning.

en: Wrong soundslike.
sv: Fel soundslike.

en: Wrong soundslike version.
sv: Fel soundslike-version.

en: Affix flags found in word but no affix file given.
sv: Affixflaggor hittades i ordet, men ingen affixfil angavs.

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
sv: Total ordlängd, med soundslike-data, överstiger 240 tecken.

en: There must be at least one "add" line.
sv: Det måste finnas minst en ”add”-rad.

en: one of ultra, fast, normal, slow, or bad-spellers
sv: antingen ultra, fast, normal, slow, eller bad-spellers

en: is not one of the allowed types
sv: är inte en tillåten typ

en: The personal word list is unavailable.
sv: Den privata ordlistan är otillgänglig.

en: The session word list is unavailable.
sv: Sessionsordlistan är otillgänglig.

en: The main word list is unavailable.
sv: Den huvudsakliga ordlistan är otillgänglig.

en: a string of 'o','O','p',or 'P'
sv: en sträng av ”o”,”O”,”p”,eller ”P”

note: TRANSLATORS: Like the strings in config.cpp, all strings in *-filter.opt should be under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: experimental filter for hiding delimited contexts
sv: exp. filter för att dölja avgränsade sammanhang

en: context delimiters (separated by spaces)
sv: sammanhangsavgränsare (avskiljda av mellanslag)

en: swaps visible and invisible text
sv: byter mellan synlig och osynlig text

en: filter for skipping quoted text in email messages
sv: filter som hoppar över citeringar i e-post

en: email quote characters
sv: citationstecken i e-post

en: num chars that can appear before the quote char
sv: num. tecken som kan visas före citationstecknet

en: filter for dealing with HTML documents
sv: filter för att hantera HTML-dokument

en: HTML attributes to always check
sv: HTML-attribut att alltid kontrollera

en: HTML tags to always skip the contents of
sv: HTML-taggar vilkas innehåll alltid hoppas över

en: filter for Markdown/CommonMark documents
sv: filter för hantering av Markdown/CommonMark-dokument

en: skip link labels in link reference definitions
sv: hoppar över länketiketter i referensdefinitioner

en: support tags that span multiple lines outside of HTML blocks
sv: stöder taggar som spänner över flera rader utanför HTML-block

en: HTML tags that start an HTML block that allows blank lines
sv: HTML-taggar som påbörjar ett HTML-block vilket tillåter blanka rader

en: HTML tags that start an HTML block that ends with a blank line
sv: HTML-taggar som påbörjar ett HTML-block vilket slutar med en blankrad

en: filter for dealing with Nroff documents
sv: filter för hantering av Nroff-dokument

en: filter for dealing with generic SGML/XML documents
sv: filter för hantering av vanl. SGML-/XML-dokument

en: SGML attributes to always check
sv: SGML-attribut som alltid ska läsas

en: SGML tags to always skip the contents of
sv: SGML-taggar vilkas innehåll alltid hoppas över

en: filter for dealing with TeX/LaTeX documents
sv: filter för hantering av TeX-/LaTeX-dokument

en: check TeX comments
sv: kontrollera TeX-kommentarer

en: TeX commands
sv: TeX-kommandon

en: filter for dealing with Texinfo documents
sv: filter för hantering av Texinfo-dokument

en: Texinfo commands to ignore the parameters of
sv: Texinfo-kommandon vilkas parametrar ignoreras

en: Texinfo environments to ignore
sv: Texinfo-miljöer som ignoreras

en: filter to skip URL like constructs
sv: filter som hoppar över URL-lika ord

en: mode for checking C++ comments and string literals
sv: läge för kontroll av C++-kommentarer och strängar

en: mode to check any lines starting with a #
sv: läge för kontr. av alla rader som inl. med #

en: mode for skipping quoted text in email messages
sv: läge för att hoppa över citat i e-post

en: mode for checking HTML documents
sv: läge för att kontrollera HTML-dokument

en: mode for checking Markdown/CommonMark documents
sv: läge för att kontrollera Markdown/CommonMark-dokument

en: mode to disable all filters
sv: läge för att inaktivera alla filter

en: mode for checking Nroff documents
sv: läge för att kontrollera Nroff-dokument

en: mode for checking Perl comments and string literals
sv: läge för att kontrollera Perl-kommentarer och strängstavningar

en: mode for checking generic SGML/XML documents
sv: läge för att kontrollera generiska SGML/XML-dokument

en: mode for checking TeX/LaTeX documents
sv: läge för att kontrollera TeX/LaTeX-dokument

en: mode for checking Texinfo documents
sv: läge för att kontrollera Texinfo-dokument

en: mode to skip URL like constructs (default mode)
sv: läge för att hoppa över URL-lika ord (standard)
