aspell 0.60.8-pre2 - en to wa translation catalogue (200 entries)

en: a number between 0 and 1
wa: on nombe inte 0 eyet 1

en: in the form "<name> <value>"
wa: dins l' cogne «<no> <valixhance>»

en: string
wa: tchinne

en: integer
wa: nombe etir

en: boolean
wa: bouleyin

en: list
wa: djivêye

note: TRANSLATORS: "true" and "false" are literal * values and should not be translated.
en: either "true" or "false"
wa: soeye-t i «true» (vraiy) soeye-t i «false» (fås)

en: a positive integer
wa: on nombe etir pôzitif

en: # default:
wa: # prémetou:

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
wa: 
    #######################################################################
    #
    # Passete: %s
    #   %s
    #
    # apontieye come shût:

en: ASPELL_CONF env var
wa: variåve d' evironmint ASPELL_CONF

note: TRANSLATORS: The remaining strings in config.cpp should be kept under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: main configuration file
wa: mwaisse fitchî d' apontiaedje

en: location of main configuration file
wa: eplaeçmint do mwaisse fitchî d' apontiaedje

en: location of language data files
wa: eplaeçmint des fitchîs di dnêyes des lingaedjes

en: create dictionary aliases
wa: fé des alias di motîs

en: location of the main word list
wa: eplaeçmint del mwaisse djivêye di mots

en: encoding to expect data to be in
wa: ecôdaedje k' on ratind les dnêyes

en: add or removes a filter
wa: radjouter ou bodjî ene passete

en: path(s) aspell looks for filters
wa: tchimin(s) k' aspell louke après des passetes

en: filter mode
wa: môde passete

en: extra dictionaries to use
wa: diccionaires di rawete a-z eployî

en: files with list of extra words to accept
wa: fitchîs avou des djivêyes di mots d' rawete a-z accepter

en: location for personal files
wa: eplaeçmint po les fitchîs da vosse

en: ignore words <= n chars
wa: passer houte des mots di moens di n caracteres

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: ignore accents when checking words -- CURRENTLY IGNORED
wa: èn nén tni conte des accints po verifyî les mots -- ÈN ROTE NÉN POL MOUMINT

en: ignore case when checking words
wa: èn nén tni conte des grandès/ptitès letes

en: ignore commands to store replacement pairs
wa: èn nén wårder les pwaires di replaeçmint

en: extra information for the word list
wa: infôrmåcion di rawete pol djivêye di mots

en: keyboard definition to use for typo analysis
wa: taprece po l' analize des flotches di tapaedje

en: language code
wa: côde do lingaedje

en: deprecated, use lang instead
wa: obsolete, eployîz lang purade

en: location of local language data files
wa: eplaeçmint des fitchîs locås pol lingaedje

en: base name of the main dictionary to use
wa: no d' båze pol mwaisse motî a-z eployî

en: set module name
wa: defini no do module

en: search order for modules
wa: ôre di cweraedje po les modules

en: enable Unicode normalization
wa: eployî l' normålijhaedje unicôde

en: Unicode normalization required for current lang
wa: ci lingaedje a mezåjhe do normålijhaedje unicôde

note: TRANSLATORS: the values after the ':' are literal values and should not be translated.
en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
wa: sôre di normålijhaedje unicôde: none, nfd, nfc, comp

en: avoid lossy conversions when normalization
wa: eviter di cvierser avou pietes tot normålijhant

en: personal configuration file
wa: fitchî d' apontiaedje da vosse

en: personal dictionary file name
wa: no d' fitchî do motî da vosse

en: prefix directory
wa: betchete po les ridants

en: replacements list file name
wa: no d' fitchî del djivêye di replaeçmints

en: consider run-together words legal
wa: accepter les mots a loyeures

en: maximum number that can be strung together
wa: longueur macsimom d' on mot a loyeures

en: minimal length of interior words
wa: longueur minimom des dvintrins mots

en: save replacement pairs on save all
wa: schaper les pwaires di replaeçmint cwand on fwait schaper tot

en: set the prefix based on executable location
wa: mete li betchete sorlon l' eplaeçmint do programe

en: size of the word list
wa: grandeur del djivêye di mots

en: no longer used
wa: pupont eployî

en: suggestion mode
wa: môde propôzaedje

note: TRANSLATORS: "sug-mode" is a literal value and should not be translated.
en: use typo analysis, override sug-mode default
wa: eployî l' analize di tapaedje, ignore «sug-mode»

en: use replacement tables, override sug-mode default
wa: eployî les tåves di replaeçaedje, ignore «sug-mode»

en: characters to insert when a word is split
wa: caracteres a stitchî cwand on discôpe on mot

en: use personal, replacement & session dictionaries
wa: eployî les motîs da sinne, di replaeçmint et d' session

en: search path for word list information files
wa: tchimin d' cweraedje po les infôrmåcions des djivêyes di mots

en: enable warnings
wa: mete en alaedje les adviertixhmints

en: skip invalid words
wa: passer houte des mots nén valides

en: check if affix flags are valid
wa: verifyî si les drapeas sont valides

en: check if words are valid
wa: verifyî si les mots sont valides

en: create a backup file by appending ".bak"
wa: fé ene copeye di såvrité avou l' cawete «.bak»

en: reverse the order of the suggest list
wa: mete l' ôre des propôzaedjes å rvier

en: suggest possible replacements
wa: propôzer des replaeçmints possibes

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
wa: Li caractere unicôde U+%04X n' est nén sopoirté.

en: Operation Not Supported: %what:1
wa: Operåcion nén sopoirtêye: %what:1

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
wa: Li metôde «%what:1» n' est nén eplemintêye dins «%where:2».

en: The file "%file:1" can not be opened
wa: Li fitchî «%file:1» èn pout nén esse drovou

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
wa: Li fitchî «%file:1» èn pout nén esse drovou po lére.

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
wa: Li fitchî «%file:1» èn pout nén esse drovou po scrire.

en: The file name "%file:1" is invalid.
wa: Li fitchî «%file:1» n' est nén valide.

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
wa: Li fitchî «%file:1» n' est nén dins l' boune cogne.

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
wa: Li ridant «%dir:1» èn pout nén esse drovou po-z î lére.

en: The key "%key:1" is unknown.
wa: Li clé «%key:1» n' est nén cnoxhowe.

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
wa: Li valixhance pol tchuze «%key:1» èn pout nén esse candjeye.

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
wa: Li clé «%key:1» est diferinne di «%accepted:2» et do côp nén valide.

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
wa: Li clé «%value:2» est diferinne di «%accepted:3» et do côp nén valide: pol clé «%key:1».

en: The key "%key:1" is not a string.
wa: Li clé «%key:1» n' est nén ene tchinne.

en: The key "%key:1" is not an integer.
wa: Li clé «%key:1» n' est nén on nombe etir.

en: The key "%key:1" is not a boolean.
wa: Li clé «%key:1» n' est nén on bouleyin.

en: The key "%key:1" is not a list.
wa: Li clé «%key:1» n' est nén ene djivêye.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "reset-".
wa: Li clé «%key:1» n' prind nén d' paramete s' i elle a «reset-» pa dvant.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by an "enable-".
wa: Li clé «%key:1» n' prind nén d' paramete s' i elle a «enable-» pa dvant.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "dont-" or "disable-".
wa: Li clé «%key:1» n' prind nén d' paramete s' i elle a «dont-» ou «disable-» pa dvant.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "clear-".
wa: Li clé «%key:1» n' prind nén d' paramete s' i elle a «clear-» pa dvant

en: The language "%lang:1" is not known.
wa: Li lingaedje «%lang:1» n' est nén cnoxhou.

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
wa: L' infôrmåcion fonetike «%sl:2» n' est nén cnoxhowe.

en: The language "%lang:1" is not supported.
wa: Li lingaedje «%lang:1» n' est nén sopoirté.

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
wa: Nole djivêye di mots d' trovêye pol lingaedje «%lang:1».

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
wa: Lingaedje «%lang:1» ratindou, mins c' est «%prev:2» ki dj' a-st avou.

en: Affix '%aff:1' is corrupt.
wa: Li stitchete «%aff:1» est crombe.

en: The condition "%cond:1" is invalid.
wa: Li condicion «%cond:1» n' est nén valide.

en: The condition "%cond:1" does not guarantee that "%strip:2" can always be stripped.
wa: Li condicion «%cond:1» ni waerantixhe nén ki «%strip:2» si poye tofer rissaetchî.

en: The file "%file:1" is not in the proper format. Expected the file to be in "%exp:2" not "%got:3".
wa: Li fitchî «%file:1» n' est nén dins l' bon format. Li sôre di fitchî ratindou est «%exp:2» et nén «%got:3».

en: The encoding "%encod:1" is not known.
wa: L' ecôdaedje «%encod:1» n' est nén cnoxhou.

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
wa: L' ecôdaedje «%encod:1» n' est nén sopoirté.

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
wa: Li cviersaedje di «%encod:1» viè «%encod2:2» n' est nén sopoirté.

en: The string "%str:1" is invalid.
wa: Li tchinne «%str:1» n' est nén valide.

en: The word "%word:1" is invalid.
wa: Li mot «%word:1» n' est nén valide.

en: The affix flag '%aff:1' is invalid for word "%word:2".
wa: Li drapea di stitchete «%aff:1» n' est nén valide pol mot «%word:2».

en: The affix flag '%aff:1' can not be applied to word "%word:2".
wa: Li drapea di stitchete «%aff:1» ni pout nén esse apliké å mot «%word:2».

en: not a version number
wa: nén on limero d' modêye

en: dlopen returned "%return:1".
wa: dlopen() a rtourné «%return:1».

en: The file "%filter:1" does not contain any filters.
wa: Li fitchî «%filter:1» n' a nole passete å dvins.

en: The filter "%filter:1" does not exist.
wa: Li passete «%filter:1» n' egzistêye nén.

en: Aspell version does not match filter's requirement.
wa: Li modêye d' aspell ni corespond nén al cene k' i fåt pol passete.

en: Filter option already exists.
wa: Li tchuze di passete egzistêye dedja.

en: Unknown mode: "%mode:1".
wa: Môde nén cnoxhou: «%mode:1»

en: Error: %s
wa: Aroke: %s

en: Error:
wa: Aroke:

en: Invalid Option: %s
wa: Tchuze nén valide: %s

en: You must specify a parameter for "%s".
wa: Vos dvoz specifyî on paramete po «%s».

en: You must specify an action
wa: Vos dvoz specifyî ene accion

en: Unknown Action: %s
wa: Accion nén cnoxhowe: %s

en: You must specify a file name.
wa: Vos dvoz dner on no d' fitchî.

en: Ignore
wa: Passer houte

en: Ignore all
wa: Passer houte totavå

en: Replace
wa: Replaecî

en: Replace all
wa: Replaecî totavå

en: Add
wa: Radjouter

en: Add Lower
wa: Radjouter e ptitès letes

en: Abort
wa: Rinoncî

en: Exit
wa: Moussî foû

en: Are you sure you want to abort (y/n)?
wa: Estoz vs seur di voleur rinoncî (o/n)?

note: TRANSLATORS: The user may input any of these characters to say "yes". MUST ONLY CONSIST OF ASCII CHARACTERS.
en: Yy
wa: OoAaYyWw

en: With:
wa: Avou:

en: Sorry I won't overwrite "%s"
wa: Mande escuzes, mins dji n' sipotchrè nén «%s»

note: TRANSLATORS: These should all be formated to fit in 80 column or less
en: Usage: aspell [options] <command>
wa: Po s' è siervi: aspell [tchuzes] <comande>

en: <command> is one of:
wa: <comande> c' est ene di:

en:   -?|usage         display a brief usage message
wa:   -?|usage         håynêye on rascourti messaedje d' aidance

en:   help             display a detailed help message
wa:   help             håynêye on longou messaedje d' aidance

en:   -a|pipe          "ispell -a" compatibility mode
wa:   -a|pipe          môde copatibe avou «ispell -a»

en: [options] is any of the following:
wa: [tchuzes] c' est ene des tchuzes ki shuvèt:

en:   list             produce a list of misspelled words from standard input
wa:   list             fwait-st ene djivêye di mots avou des flotches so l' intrêye standård

en:   -v|version       prints a version line
wa:   -v|version       mostere li modêye do programe

en: Available Dictionaries:
        Dictionaries can be selected directly via the "-d" or "master"
        option.  They can also be selected indirectly via the "lang",
        "variety", and "size" options.
wa: Motîs k' i gn a:
        Les motîs polèt esse tchoezi directumint avou l' tchuze «-d» ou «master».
        I polèt eto esse tchoezi indirectumint avou l' tchuze «lang» (lingaedje),
        «variety» (variante) ou co «size» (grandeur).

en: Available Filters (and associated options):
        Filters can be added or removed via the "filter" option.
wa: Passetes k' i gn a (eyet leus tchuzes):
        Les passetes polèt esse radjoutêyes ou oistêyes avou l' tchuze «filter».

en: 
      %s filter: %s
wa: 
      %s passete: %s

note: TRANSLATORS: This should be formated to fit in 80 column or less
en: Available Filter Modes:
        Filter Modes are reconfigured combinations of filters optimized for
        files of a specific type. A mode is selected via the "mode" option.
        This will happen implicitly if Aspell is able to identify the file
        type from the extension, and possibility the contents, of the file.
wa: Môdes passet k' i gn a:
        Les môdes passete sont des rarindjmints des passetes optimijhîs po
        des fitchîs d' en sôre dinêye. On môde est tchoezi avou l' tchuze «mode».
        Aspell tchoezixh tot seu li bon môde s' il arive a ricnoxhe li sôre do
        fitchî a pårti di s' cawete, ou di çou k' i gn a-st å dvins.

en: Error: Stdin not a terminal.
wa: Aroke: l' intrêye sitandård (stdin) n' est nén on terminå.

en: Accept Changes
wa: Accepter les candjmints

en: Delete the previous character
wa: Disfacer l' caractere di dvant

en: Move Back one space
wa: Potchî å caractere vude di dvant

en: Move Forward one space
wa: Potchî å caractere vude shuvant

en: Move to the beginning of the line
wa: Potchî al comince del roye

en: Move to the end of the line
wa: Potchî al fén del roye

en: Delete the next character
wa: Disfacer l' caractere shuvant

en: Kill all characters to the EOL
wa: Disfacer ttafwait disk' al fén del roye

en: Abort This Operation
wa: Rinoncî a ciste operåcion ci

en: This is probably because:
wa: C' est surmint paski:

en: The required field "name" is missing.
wa: Li tchamp obligatwere «name» n' est nén la.

en: Empty string.
wa: Tchinne vude.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the beginning of a word.
wa: Li caractere «%s» (U+%04X) èn pout nén esse al comince d' on mot.

en: The character '%s' (U+%02X) must be followed by an alphabetic character.
wa: Li caractere «%s» (U+%04X) doet esse shuvou d' on caractere alfabetike.

en: Does not contain any alphabetic characters.
wa: I n' a nou caractere alfabetike.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear in the middle of a word.
wa: Li caractere «%s» (U+%04X) èn pout nén esse å mitan d' on mot.

en: The character '\r' (U+0D) may not appear at the end of a word. This probably means means that the file is using MS-DOS EOL instead of Unix EOL.
wa: Li caractere «\r» (U+000D) èn pout nén esse al fén d' on mot. Probåblumint ki c' est paski l' fitchî eploye des féns d' roye MS-DOS el plaece di féns d' roye Unix.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the end of a word.
wa: Li caractere «%s» (U+%04X) èn pout nén esse al fén d' on mot.

en: The total length is larger than 240 characters.
wa: Li longueur totåle est di pus d' 240 caracteres.

en: Wrong soundslike.
wa: Mwais soundslike.

en: Wrong soundslike version.
wa: Mwaijhe modêye des dnêyes fonetikes (soundslike).

en: Affix flags found in word but no affix file given.
wa: Des drapeas trovés dins l' djivêye di mots, mins pont d' fitchî d' definixha des drapeas.

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
wa: Li longueur totåle do mot, avou les dnêyes fonetikes, est di pus d' 240 caracteres.

en: There must be at least one "add" line.
wa: I fåt pol moens ene roye «add».

en: The personal word list is unavailable.
wa: I n' a nén d' djivêye di mots da vosse

en: The session word list is unavailable.
wa: I n' a nén d' djivêye di mots pol session

en: The main word list is unavailable.
wa: I n' a nén d' mwaisse djivêye di mots

en: a string of 'o','O','p',or 'P'
wa: ene tchinne di «o», «O», «p» ou «P»

en: swaps visible and invisible text
wa: discandjî li tecse veyåve/nén veyåve

en: filter for skipping quoted text in email messages
wa: passete po n' nén verifyî li tecse cité dins les emiles

en: email quote characters
wa: caracteres pol citåcion dins les emiles

en: num chars that can appear before the quote char
wa: caracteres macs. divant l' caractere di citåcion

en: filter for dealing with HTML documents
wa: passete po les documints HTML

en: HTML attributes to always check
wa: atributs HTML a tofer verifyî

en: HTML tags to always skip the contents of
wa: etiketes HTML a tofer passer houte leu contnou

en: skip link labels in link reference definitions
wa: passer houte des etiketes di loyén dins les definixhas d' referinces di loyéns

en: support tags that span multiple lines outside of HTML blocks
wa: sopoirt po les etiketes ki corèt so sacwantès royes foû des bloks HTML

en: HTML tags that start an HTML block that allows blank lines
wa: etiketes HTML k' atakèt on blok HTML ki permete des vudès royes

en: HTML tags that start an HTML block that ends with a blank line
wa: etiketes HTML k' atakèt on blok HTML ki ki finixh avou ene vude roye

en: filter for dealing with Nroff documents
wa: passete po les documints Nroff

en: filter for dealing with generic SGML/XML documents
wa: passete po les documints SGML/XML djenerikes

en: SGML attributes to always check
wa: atributs SGML a tofer verifyî

en: SGML tags to always skip the contents of
wa: etiketes SGML a tofer passer houte leu contnou

en: filter for dealing with TeX/LaTeX documents
wa: passete po les documints TeX/LaTeX

en: check TeX comments
wa: verifyî les comintåres TeX

en: TeX commands
wa: comandes TeX

en: filter for dealing with Texinfo documents
wa: passete po les documints Texinfo

en: Texinfo commands to ignore the parameters of
wa: comandes Texinfo a passer houte di leus parametes

en: Texinfo environments to ignore
wa: evironmints Texinfo a passer houte

en: filter to skip URL like constructs
wa: passete po passer houte des mots rshonnant a des hårdêyes (URLs)

en: mode for checking C++ comments and string literals
wa: môde pol verifiaedje des comintåres eyet tchinnes di tecse des fitchîs C++

en: mode to check any lines starting with a #
wa: môde po verifyî les royes ki cmincèt avou « # »

en: mode for skipping quoted text in email messages
wa: môde po n' nén verifyî li tecse cité dins les emiles

en: mode for checking HTML documents
wa: môde pol verifiaedje des documints HTML

en: mode to disable all filters
wa: môde po dismete totes les passetes

en: mode for checking Nroff documents
wa: môde pol verifiaedje des documints Nroff

en: mode for checking Perl comments and string literals
wa: môde pol verifiaedje des comintåres eyet tchinnes di tecse dins des fitchîs perl

en: mode for checking generic SGML/XML documents
wa: môde pol verifiaedje des documints SGML/XML djenerikes

en: mode for checking TeX/LaTeX documents
wa: môde pol verifiaedje des documints TeX/LaTeX

en: mode for checking Texinfo documents
wa: môde pol verifiaedje des documints Texinfo

en: mode to skip URL like constructs (default mode)
wa: môde po passer houte des mots ki rshonnèt des hårdêyes (prémetou môde)
