aspell 0.60.8.1 - en to be translation catalogue (283 entries)

en: a number between 0 and 1
be: лік ад 0 да 1

en: in the form "<name> <value>"
be: у форме "<назва> <значэньне>"

en: string
be: радковы

en: integer
be: цэлалікавы

en: boolean
be: двайковы

en: list
be: сьпісавы

note: TRANSLATORS: "true" and "false" are literal * values and should not be translated.
en: either "true" or "false"
be: або "true" або "false"

en: a positive integer
be: дадатны цэлы лік

en: # default:
be: # прадвызначаны:

en: 
    #######################################################################
    #
    # Filter: %s
    #   %s
    #
    # configured as follows:
be: 
    #######################################################################
    #
    # Фільтар: %s
    #   %s
    #
    # сканфігураваны наступным чынам:

en: ASPELL_CONF env var
be: зьменная асяродзьдзя ASPELL_CONF

note: TRANSLATORS: The remaining strings in config.cpp should be kept under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: main configuration file
be: галоўны файл канфігурацыі

en: location of main configuration file
be: знаходжаньне галоўнага файла канфігурацыі

en: location of language data files
be: разьмяшчэньне файлаў даных мовы

en: create dictionary aliases
be: стварэньне псэўданімаў слоўніка

en: location of the main word list
be: разьмяшчэньне галоўнага сьпісу словаў

en: encoding to expect data to be in
be: кадаваньне чаканых даных

en: add or removes a filter
be: дадае або выдаляе фільтар

en: path(s) aspell looks for filters
be: шлях(і) для прагляду фільтраў

en: filter mode
be: рэжым фільтра

en: extra dictionaries to use
be: дадатковыя слоўнікі для выкарыстаньня

en: files with list of extra words to accept
be: файлы са сьпісамі дадатковых слоў для ўжываньня

en: location for personal files
be: разьмяшчэньне для асабістых файлаў

en: ignore words <= n chars
be: ігнараваньне словаў <= n сымбаляў

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: ignore accents when checking words -- CURRENTLY IGNORED
be: ігнараваньне націскаў падчас праверкі словаў -- ЗАРАЗ ІГНАРУЕЦЦА

en: ignore case when checking words
be: ігнараваньне рэгістра ў працэсе праверкі словаў

en: ignore commands to store replacement pairs
be: ігнараваньне камандаў да захаваньня заменных пар

en: extra information for the word list
be: дадатковыя зьвесткі для сьпісу словаў

en: keyboard definition to use for typo analysis
be: вызначэньне клявіятуры для аналізу памылак друку

en: language code
be: код мовы

en: deprecated, use lang instead
be: недапушчальна, замест выкарыстоўвайце lang

en: location of local language data files
be: разьмяшчэньне лякальных файлаў даных мовы

en: base name of the main dictionary to use
be: базавая назва галоўнага слоўніка

en: set module name
be: усталяваньне назвы модуля

en: search order for modules
be: парадак пошуку модуляў

en: enable Unicode normalization
be: уключэньне нармалізацыі Юнікоду

en: Unicode normalization required for current lang
be: для бягучай мовы патрабуецца нармалізацыя Юнікоду

note: TRANSLATORS: the values after the ':' are literal values and should not be translated.
en: Unicode normalization form: none, nfd, nfc, comp
be: форма нармалізацыі Юнікоду: none, nfd, nfc, comp

en: avoid lossy conversions when normalization
be: абмінаць канвэрсіі са стратамі пры нармалізацыі

en: personal configuration file
be: пэрсанальны файл канфігурацыі

en: personal dictionary file name
be: назва файла асабістага слоўніка

en: prefix directory
be: прэфікс каталёга

en: replacements list file name
be: назва файла сьпісу заменаў

en: consider run-together words legal
be: лічыць сапраўднымі складаныя словы

en: maximum number that can be strung together
be: максымальны лік, што мусіць зьвязаны разам

en: minimal length of interior words
be: мінімальная даўжыня нутраных словаў

en: consider camel case words legal
be: лічыць сапраўднымі словы ў вярблюджым рэгістры

en: save replacement pairs on save all
be: захаваньне заменных пар пры агульным захаваньні

en: set the prefix based on executable location
be: задаць прэфікс са знаходжаньня запускнога файла

en: size of the word list
be: памер сьпісу словаў

en: no longer used
be: больш не выкарыстоўваецца

en: suggestion mode
be: рэжым прапанаваньня

note: TRANSLATORS: "sug-mode" is a literal value and should not be translated.
en: use typo analysis, override sug-mode default
be: укл. аналіз памылак друку, перавызначае sug-mode

en: use replacement tables, override sug-mode default
be: укл. табліц замены, перавызначае sug-mode

en: characters to insert when a word is split
be: сымбалі для ўстаўкі пры падзеле слова

en: use personal, replacement & session dictionaries
be: укл. асабістыя, замяняльныя й сэансавыя слоўнікі

en: search path for word list information files
be: шлях пошуку файлаў зьвестак сьпісу словаў

en: enable warnings
be: уключыць папярэджаньні

note: TRANSLATORS: It is OK if this is longer than 50 chars
en: indicator for affix flags in word lists -- CURRENTLY IGNORED
be: індыкатар пазнак афіксаў у сьпісаў слоў -- ЗАРАЗ ІГНАРУЕЦЦА

en: use affix compression when creating dictionaries
be: сьціскаць афіксы пры стварэньні слоўнікаў

en: remove invalid affix flags
be: выдаленьне несапраўдных пазнак афіксаў

en: attempts to clean words so that they are valid
be: спроба ачысьціць словы, каб яны былі сапраўднымі

en: compute soundslike on demand rather than storing
be: вылічаць soundslike па запыту замест захоўваньня

en: partially expand affixes for better suggestions
be: частковае пашырэньне афіксаў для лепшых прапаноў

en: skip invalid words
be: мінаць несапраўдныя словы

en: check if affix flags are valid
be: праверка сапраўднасьці пазнак афіксаў

en: check if words are valid
be: праверыць правільнасьць словаў

en: create a backup file by appending ".bak"
be: стварыць рэзэрвовы файл дадаваньнем ".bak"

en: use byte offsets instead of character offsets
be: выкарыстоўваць зрух байтаў замест зруху сымбаляў

en: create missing root/affix combinations
be: стварэньне адсутных камбінацый корань/афікс

en: keymapping for check mode: "aspell" or "ispell"
be: клявішы рэжыму праверкі: "aspell" ці "ispell"

en: reverse the order of the suggest list
be: адваротны накірунак у сьпісе прапановаў

en: suggest possible replacements
be: прапанова магчымых заменаў

en: time load time and suggest time in pipe mode
be: час загрузкі ды час прапановы ў рэжыме пайпа

en: This could also mean that the file "%s" could not be opened for reading or does not exist.
be: Гэта таксама можа азначаць, што файл "%s" ня можа быць адкрыты для чытаньня або ён не існуе.

en: The Unicode code point U+%04X is unsupported.
be: Знак Юнікоду U+%04X не падтрымліваецца.

en: Invalid UTF-8 sequence at position %ld.
be: Няправільная паслядоўнасць UTF-8 у пазіцыі %ld.

en: Operation Not Supported: %what:1
be: Апэрацыя не падтрымліваецца: %what:1

en: The method "%what:1" is unimplemented in "%where:2".
be: Мэтад "%what:1" нерэалізаваны ў "%where:2".

en: The file "%file:1" can not be opened
be: Файл "%file:1" ня можа быць адкрыты

en: The file "%file:1" can not be opened for reading.
be: Файл "%file:1" ня можа быць адкрыты для чытаньня.

en: The file "%file:1" can not be opened for writing.
be: Файл "%file:1" ня можа быць адкрыты для запісу.

en: The file name "%file:1" is invalid.
be: Няправільная назва файла "%file:1".

en: The file "%file:1" is not in the proper format.
be: Файл "%file:1" у памылковым фармаце.

en: The directory "%dir:1" can not be opened for reading.
be: Каталёг "%dir:1" ня можа быць адкрыты для чытаньня.

en: The key "%key:1" is unknown.
be: Ключ "%key:1" невядомы.

en: The value for option "%key:1" can not be changed.
be: Значэньне для опцыі "%key:1" ня можа быць зьменена.

en: The key "%key:1" is not %accepted:2 and is thus invalid.
be: Ключ "%key:1" не %accepted:2 і таму нерэчаісны.

en: The value "%value:2" is not %accepted:3 and is thus invalid for the key "%key:1".
be: Значэньне "%value:2" не %accepted:3 і таму нерэчаіснае для ключа "%key:1".

en: The key "%key:1" is not a string.
be: Ключ "%key:1" не зьяўляецца радком.

en: The key "%key:1" is not an integer.
be: Ключ "%key:1" не зьяўляецца цэлым лікам.

en: The key "%key:1" is not a boolean.
be: Ключ "%key:1" не зьяўляецца двайковым.

en: The key "%key:1" is not a list.
be: Ключ "%key:1" не зьяўляецца сьпісам.

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "reset-".
be: Ключ "%key:1" не прымае аніякіх парамэтраў з прэфіксам "reset-".

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by an "enable-".
be: Ключ "%key:1" не прымае аніякіх парамэтраў з прэфіксам "enable-".

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "dont-" or "disable-".
be: Ключ "%key:1" не прымае аніякіх парамэтраў з прэфіксам "dont-" ці "disable-".

en: The key "%key:1" does not take any parameters when prefixed by a "clear-".
be: Ключ "%key:1" не прымае аніякіх парамэтраў з прэфіксам "clear-".

en: The language "%lang:1" is not known.
be: Мова "%lang:1" невядома.

en: The soundslike "%sl:2" is not known.
be: Soundslike "%sl:2" невядомы.

en: The language "%lang:1" is not supported.
be: Мова "%lang:1" не падтрымліваецца.

en: No word lists can be found for the language "%lang:1".
be: Сьпісы словаў ня могуць быць знойдзены для мовы "%lang:1".

en: Expected language "%lang:1" but got "%prev:2".
be: Чакалася мова "%lang:1" але атрымана "%prev:2".

en: Affix '%aff:1' is corrupt.
be: Афікс '%aff:1' пашкоджаны.

en: The condition "%cond:1" is invalid.
be: Памылковая ўмова "%cond:1".

en: The condition "%cond:1" does not guarantee that "%strip:2" can always be stripped.
be: Умова "%cond:1" не гарантуе, што "%strip:2" заўсёды можа быць разьдзелена.

en: The file "%file:1" is not in the proper format. Expected the file to be in "%exp:2" not "%got:3".
be: Файл "%file:1" не адпавядае фармату. Чакаўся файл "%exp:2", а не "%got:3".

en: The encoding "%encod:1" is not known.
be: Невядомае кадаваньне "%encod:1".

en: The encoding "%encod:1" is not supported.
be: Кадаваньне "%encod:1" не падтрымліваецца.

en: The conversion from "%encod:1" to "%encod2:2" is not supported.
be: Пераўтварэньне з "%encod:1" у "%encod2:2" не падтрымліваецца.

en: The string "%str:1" is invalid.
be: Памылковы радок "%str:1".

en: The word "%word:1" is invalid.
be: Памылковае слова "%word:1".

en: The affix flag '%aff:1' is invalid for word "%word:2".
be: Пазнака афіксу '%aff:1' нерэчаісная для слова "%word:2".

en: The affix flag '%aff:1' can not be applied to word "%word:2".
be: Пазнака афіксу '%aff:1' ня можа быць ужыта да слова "%word:2".

en: not a version number
be: ня ёсьць нумарам вэрсіі

en: dlopen returned "%return:1".
be: dlopen вярнула "%return:1".

en: The file "%filter:1" does not contain any filters.
be: Файл "%filter:2" ня ўтрымлівае аніводнага фільтра.

en: The filter "%filter:1" does not exist.
be: Фільтар "%filter:1" не існуе.

en: Confused by version control.
be: Зьбянтэжаны кантролем вэрсій.

en: Aspell version does not match filter's requirement.
be: Вэрсія Aspell не адпавядае патрабаваньням фільтра.

en: Filter option already exists.
be: Опцыя фільтра ўжо існуе.

en: Use option modifiers only within named option.
be: Выкарыстоўвайце мадыфікатары опцыяў толькі з найменнай опцыяй.

en: Option modifier unknown.
be: Невядомы мадыфікатар опцыі.

en: Error setting filter description.
be: Памылка ўсталяваньня апісаньня фільтра.

en: Empty option specifier.
be: Пусты спэцыфікатар опцыі.

en: Option "%option:1" possibly specified prior to filter.
be: Імаверна, опцыя "%option:1" вызначаная перад фільтрам.

en: Unknown mode description key "%key:1".
be: Невядомы ключ апісаньня рэжыму "%key:1".

en: Expecting "%modekey:1" key.
be: Чакаецца ключ "%modekey:1".

en: Version specifier missing key: "aspell".
be: У спэцыфікатара вэрсіі нестае ключа: "aspell".

en: Aspell version does not match mode's requirement.
be: Вэрсія Aspell не адпавядае патрабаваньням рэжыму.

en: Missing magic mode expression.
be: Адсутнічае выраз рэжыму magic

en: Empty extension at char %char:1.
be: Пустое пашырэньне ў сымбалі %char:1.

en: "%mode:1" error
be: Памылка "%mode:1"

en: Unknown mode: "%mode:1".
be: Невядомы рэжым: "%mode:1".

en: "%mode:1" error while extend Aspell modes. (out of memory?)
be: Памылка "%mode:1" пры пашырэньні рэжымаў Aspell. (недахоп памяці?)

en: "%mode:1": no start for magic search given for magic "%magic:2".
be: "%mode:1": няма пачатку для пошуку magic, зададзенага для magic "%magic:2".

en: "%mode:1": no range for magic search given for magic "%magic:2".
be: "%mode:1": няма дыяпазону для пошуку magic, зададзенага для magic "%magic:2".

en: "%mode:1": no magic expression available for magic "%magic:2".
be: "%mode:1": няма наяўнага выразу magic для magic "%magic:2".

en: "%mode:1": Magic "%magic:2": bad regular expression after location specifier; regexp reports: "%regerr:3".
be: "%mode:1": Magic "%magic:2": неадпаведны рэгулярны выраз пасьля спэцыфікатара знаходжаньня; regexp паведамляе: "%regerr:3".

en: "%expression:1" is not a valid regular expression.
be: "%expression:1" зьяўляецца няправільным рэгулярным выразам.

en: Unhandled Error:
be: Неапрацаваная памылка:

en: Error: %s
be: Памылка: %s

en: Error:
be: Памылка:

en: enter Email mode.
be: рэжым э-пошты.

en: enter HTML mode.
be: пераход да рэжыму HTML.

en: enter TeX mode.
be: пераход да рэжыму TeX.

en: enter Nroff mode.
be: пераход да рэжыму Nroff.

en: enter Markdown mode.
be: пераход да рэжыму Markdown.

en: Invalid Option: %s
be: Недапушчальная опцыя: %s

en: '%s' does not take any parameters.
be: '%s' не прымае ніякіх парамэтраў.

en: You must specify a parameter for "%s".
be: Удакладніце парамэтар для "%s".

en: You must specify an action
be: Прызначце дзеяньне

en: Unknown Action: %s
be: Невядомае дзеяньне: %s

en: Error: You must specify at least %d parameters for "%s".
be: Памылка: Вызначце сама меней %d парамэтраў для "%s".

en: Invalid Input
be: Недапушчальны ўвод

en: WARNING: Unable to enter Nroff mode: %s
be: ПАПЯРЭДЖАНЬНЕ: Немагчыма ўвайсьці ў рэжым Nroff: %s

en: Time to load word list:
be: Час загрузкі сьпісу словаў:

en: Suggestion Time: %f
be: Час прапанаваньня: %f

en: You must specify a file name.
be: Удакладніце назву файла.

en: Only one file name may be specified.
be: Ільга вызначыць толькі адно імя файла.

en: Could not open the file "%s" for reading
be: Немагчыма адкрыць файл "%s" для чытаньня

en: Invalid keymapping: %s
be: Недапушчальнае мапаваньне клявішаў:·%s

en: "%s" is not a regular file
be: "%s" не зьяўляецца звычайным файлам

en: Could not open the file "%s" for writing. File not saved.
be: Немагчыма адкрыць файл "%s" для запісу. Файл не захаваны.

en: Ignore
be: Ігнараваць

en: Ignore all
be: Ігнараваць усё

en: Replace
be: Замяніць

en: Replace all
be: Замяніць усё

en: Add
be: Дадаць

en: Add Lower
be: Дадаць малымі літарамі

en: Abort
be: Адкінуць

en: Exit
be: Выйсьці

en: Are you sure you want to abort (y/n)?
be: Вы сапраўды жадаеце адкінуць (y/n)?

en: With:
be: З:

en: Sorry that is an invalid choice!
be: Выбачайце, але гэта памылковы выбар!

en: Can't merge a master word list yet. Sorry.
be: Немагчыма зараз аб'яднаць асноўны сьпіс словаў. Выбачайце.

en: Sorry "create/merge personal" is currently unimplemented.
be: Выбачайце, "create/merge personal" пакуль нерэалізаваныя.

en: Sorry I won't overwrite "%s"
be: Выбачайце, але "%s" ня будзе перазапісаны

en: Sorry "create/merge repl" is currently unimplemented.
be: Выбачайце, "create/merge repl" пакуль нерэалізаваныя.

en: "%s" is not a valid flag for the "munch-list" command.
be: "%s" гэта няправільная пазнака для каманды "munch-list".

note: TRANSLATORS: These should all be formated to fit in 80 column or less
en: Usage: aspell [options] <command>
be: Выкарыстаньне: aspell [опцыі] <каманда>

en: <command> is one of:
be: <каманда> адна з:

en:   -?|usage         display a brief usage message
be:   -?|usage         адлюстроўвае кароткае паведамленьне пра выкарыстаньне

en:   help             display a detailed help message
be:   help             адлюстроўвае падрабязную даведку

en:   -c|check <file>  spellchecks a file
be:   -c|check <file>  правярае правапіс у файле

en:   -a|pipe          "ispell -a" compatibility mode
be:   -a|pipe          рэжым сумяшчальнасьці "ispell -a"

en:   [dump] config    dumps the current configuration to stdout
be:   [dump] config    робіць дамп бягучае канфігурацыі ў stdout

en:   config <key>     prints the current value of an option
be:   config <key>     друкуе бягучае значэньне опцыі

en:     lists available dictionaries / filters / filter modes
be:     сьпісы даступных слоўнікаў / фільтраў / рэжымаў фільтраў

en: [options] is any of the following:
be: [опцыі] любыя сярод наступных:

en:   list             produce a list of misspelled words from standard input
be:   list             стварае сьпіс словаў с памылкамі са стандартнага ўводу

en:   soundslike       returns the sounds like equivalent for each word entered
be:   soundslike       вяртае гукавы эквівалент для кожнага ўведзенага слова

en:   munch            generate possible root words and affixes
be:   munch            утварае магчымыя корані словаў ды афіксы

en:   expand [1-4]     expands affix flags
be:   expand [1-4]     пашырае пазнакі афіксаў

en:   clean [strict]   cleans a word list so that every line is a valid word
be:   clean [strict]   ачышчае сьпіс словаў, каб кожны радок быў сапраўдным словам

en:   filter           filters input as if it was being spellchecked
be:   filter           фільтруе ўвод так, нібы ён быў з праверкай правапісу

en:   -v|version       prints a version line
be:   -v|version       друкуе радок з вэрсіяй

en:     reduce the size of a word list via affix compression
be:     паменшыць памер сьпісу словаў праз сьцісканьне афіксаў

en:   conv <from> <to> [<norm-form>]
be:   conv <з> <у> [<форма-нарм>]

en:     converts from one encoding to another
be:     пераўтварае з аднаго кадаваньня ў іншае

en:   norm (<norm-map> | <from> <norm-map> <to>) [<norm-form>]
be:   norm (<карта-нарм> | <з> <карта-нарм> <у>) [<форма-нарм>]

en:     perform Unicode normalization
be:     выконвае нармалізацыю Юнікоду

en:   dump|create|merge master|personal|repl [<name>]
be:   dump|create|merge master|personal|repl [<назва>]

en:     dumps, creates or merges a master, personal, or replacement dictionary.
be:     робіць дамп, стварае або аб'ядноўвае галоўны, асабісты або слоўнік заменаў.

note: TRANSLATORS: "none", "internal" and "strict" are literal values and should not be translated.
en:   <norm-form>      normalization form to use, either none, internal, or strict
be:   <форма-нарм>     форма нармалізацыі для ўжываньня: none, internal ці strict

en: Available Dictionaries:
        Dictionaries can be selected directly via the "-d" or "master"
        option.  They can also be selected indirectly via the "lang",
        "variety", and "size" options.
be: Даступныя слоўнікі:
        Слоўнікі могуць быць выбраныя наўпрост праз опцыю "-d" або "master".
        Яны таксама могуць быць выбраныя ўскосна праз опцыі "lang",
        "variety" ды "size".

en: Available Filters (and associated options):
        Filters can be added or removed via the "filter" option.
be: Наяўныя фільтры (ды зьвязаныя опцыі):
        Фільтры могуць быць дададзеныя ці прыбраныя праз опцыю "filter".

en: 
      %s filter: %s
be: 
      %s фільтар: %s

note: TRANSLATORS: This should be formated to fit in 80 column or less
en: Available Filter Modes:
        Filter Modes are reconfigured combinations of filters optimized for
        files of a specific type. A mode is selected via the "mode" option.
        This will happen implicitly if Aspell is able to identify the file
        type from the extension, and possibility the contents, of the file.
be: Даступныя рэжымы фільтраў:
        Рэжымы фільтраў перанастройвае камбінацыі фільтраў, што аптымізаваныя
        для файлаў адмысловага тыпу. Рэжым выбіраецца праз опцыю "mode".
        Гэта будзе адбывацца ўскосна, калі Aspell будзе здатны вызначыць
        тып файла па пашырэньню ды па мажліваму зьмесьціву файла.

en: Error: Stdin not a terminal.
be: Памылка: Stdin не зьяўляецца тэрміналам.

en: Accept Changes
be: Прыняць зьмены

en: Delete the previous character
be: Выдаленьне папярэдняга сымбаля

en: Move Back one space
be: Перамяшчэньне на адзін прагал назад

en: Move Forward one space
be: Перамяшчэньне на адзін прагал наперад

en: Move to the beginning of the line
be: Пераход да пачатку радка

en: Move to the end of the line
be: Пераход да канца радка

en: Delete the next character
be: Выдаліць наступны сымбаль

en: Kill all characters to the EOL
be: Пазбавіцца ад ўсіх сымбаляў да EOL

en: Abort This Operation
be: Спыніць гэтую апэрацыю

en: This is probably because:
be: Гэта, імаверна, таму што:

en: The required field "name" is missing.
be: Адсутнічае патрабуемае поле "name".

en: Empty string.
be: Пусты радок.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the beginning of a word.
be: Сымбаль '%s' (U+%02X) можа не зьяўляцца ў пачатку слова.

en: The character '%s' (U+%02X) must be followed by an alphabetic character.
be: Пасьля сымбаля '%s' (U+%02X) мусіць ісьці сымбаль альфабэту.

en: Does not contain any alphabetic characters.
be: Не ўтрымлівае ніякіх сымбаляў альфабэта

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear in the middle of a word.
be: Сымбаль '%s' (U+%02X) можа не зьяўляцца ў сярэдзіне слова.

en: The character '\r' (U+0D) may not appear at the end of a word. This probably means means that the file is using MS-DOS EOL instead of Unix EOL.
be: Сымбаль '\r' (U+0D) можа не зьяўляцца напрыканцы слова. Імаверна гэта азначае, што файл выкарыстоўвае сымбаль EOL MS-DOS замест EOL Unix.

en: The character '%s' (U+%02X) may not appear at the end of a word.
be: Сымбаль '%s' (U+%02X) можа не зьяўляцца ў канцы слова.

en: Warning: Removing invalid affix '%s' from word %s.
be: Папярэджаньне: Выдаленьне памылковага афікса '%s' са слова %s.

en: Warning: Removing inapplicable affix '%s' from word %s.
be: Папярэджаньне: Выдаленьне непрыдатнага афікса '%s' са слова %s.

en: Warning: %s Skipping string.
be: Папярэджаньне: %s Прапусканьне радка.

en: The total length is larger than 240 characters.
be: Агульная даўжыня больш за 240 сымбаляў.

en: Warning: %s Skipping word.
be: Папярэджаньне: %s Прапусканьне слова.

en: Possibly incorrect count.
be: Магчыма, няправільны падлік.

en: Incompatible hash function.
be: Несумяшчальная хэш-функцыя.

en: Wrong endian order.
be: Няправільны парадак байтаў.

en: Wrong soundslike.
be: Няправільны soundslike.

en: Wrong soundslike version.
be: Няправільная вэрсія soundslike.

en: Affix flags found in word but no affix file given.
be: У слове знойдзены пазнакі афіксаў, але не зададзены файл афіксу.

en: The total word length, with soundslike data, is larger than 240 characters.
be: Агульная даўжыня слова з данымі soundslike перавышае 240 сымбаляў.

en: There must be at least one "add" line.
be: Мусіць быць прынамсі адзін радок "add".

en: one of ultra, fast, normal, slow, or bad-spellers
be: адно з: ultra, fast, normal, slow ці bad-spellers

en: is not one of the allowed types
be: не зьяўляецца адным з дазволеных тыпаў

en: The personal word list is unavailable.
be: Асабісты сьпіс словаў недаступны.

en: The session word list is unavailable.
be: Сэансавы сьпіс словаў недаступны.

en: The main word list is unavailable.
be: Галоўны сьпіс словаў недаступны.

en: a string of 'o','O','p',or 'P'
be: радок з: 'o','O','p' ці 'P'

note: TRANSLATORS: Like the strings in config.cpp, all strings in *-filter.opt should be under 50 characters, begin with a lower case character and not include any trailing punctuation marks.
en: experimental filter for hiding delimited contexts
be: фільтар для хаваньня разьмежаваных кантэкстаў

en: context delimiters (separated by spaces)
be: разьмежавальнікі кантэксту (падзеленыя прагаламі)

en: swaps visible and invisible text
be: абмен бачнага й нябачнага тэксту

en: filter for skipping quoted text in email messages
be: фільтар для пропуску цытатаванага тэксту ў email

en: email quote characters
be: сымбалі дужак э.пошты

en: num chars that can appear before the quote char
be: лік сымбаляў, якія могуць ісьці перад двукосьсем

en: filter for dealing with HTML documents
be: фільтар для працы з дакумэнтамі HTML

en: HTML attributes to always check
be: атрыбуты HTML для сталае праверкі

en: HTML tags to always skip the contents of
be: тэгі HTML для сталага прапусканьня зьмесьціва

en: filter for Markdown/CommonMark documents
be: фільтар для дакумэнтаў Markdown/CommonMark

en: skip link labels in link reference definitions
be: прапускаць меткі спасылак у азначэньнях спасылак

en: support tags that span multiple lines outside of HTML blocks
be: падтрымка шматрадковых тэгаў па-за блёкамі HTML

en: HTML tags that start an HTML block that allows blank lines
be: Тэгі HTML, якія пачынаюць блёк HTML з дазволам пустых радкоў

en: HTML tags that start an HTML block that ends with a blank line
be: Тэгі HTML, якія пачынаюць блёк HTML, які канчаецца пустым радком

en: filter for dealing with Nroff documents
be: фільтар для працы з дакумэнтамі Nroff

en: filter for dealing with generic SGML/XML documents
be: фільтар для працы з агульнымі дакумэнтамі SGML/XML

en: SGML attributes to always check
be: атрыбуты SGML для сталае праверкі

en: SGML tags to always skip the contents of
be: Тэгі SGML для сталага прапусканьня зьмесціва

en: filter for dealing with TeX/LaTeX documents
be: Фільтар для працы з дакумэнтамі TeX/LaTeX

en: check TeX comments
be: праверка камэнтараў TeX

en: TeX commands
be: каманды TeX

en: filter for dealing with Texinfo documents
be: фільтар для працы з дакумэнтамі Texinfo

en: Texinfo commands to ignore the parameters of
be: каманды Texinfo для ігнараваньня парамэтраў

en: Texinfo environments to ignore
be: зьменныя асяродзьдзя Texinfo да ігнараваньня

en: filter to skip URL like constructs
be: фільтар для прапусканьня канструкцыяў накшталт URL

en: mode for checking C++ comments and string literals
be: рэжым для праверкі камэнтарыяў ды радковых літаралаў C++

en: mode to check any lines starting with a #
be: рэжым праверкі любых радкоў, якія пачынаюцца з #

en: mode for skipping quoted text in email messages
be: рэжым пропуску цытаванага тэксту ў email

en: mode for checking HTML documents
be: рэжым для праверкі дакумэнтаў HTML

en: mode for checking Markdown/CommonMark documents
be: рэжым для праверкі дакумэнтаў Markdown/CommonMark

en: mode to disable all filters
be: рэжым з адключэньнем усіх фільтраў

en: mode for checking Nroff documents
be: рэжым для праверкі дакумэнтаў Nroff

en: mode for checking Perl comments and string literals
be: рэжым для праверкі камэнтарыяў ды радковых літаралаў Perl

en: mode for checking generic SGML/XML documents
be: рэжым для праверкі агульных дакумэнтаў SGML/XML

en: mode for checking TeX/LaTeX documents
be: рэжым для праверкі дакумэнтаў TeX/LaTeX

en: mode for checking Texinfo documents
be: рэжым для праверкі дакумэнтаў Texinfo

en: mode to skip URL like constructs (default mode)
be: рэжым для прапусканьня канструкцыяў накшталт URL (прадвызначаны)
