astk_1.8.3-1 - en to ja translation catalogue (12 entries)

note: Type: select Description
en: Aster platform:
ja: Aster プラットホーム:

note: Type: select Description
en: Select Aster platform.
ja: Aster プラットホームを選択します。

note: Type: string Description
en: ASTK server domain name:
ja: ASTK サーバドメイン名:

note: Type: string Description
en: Please enter the domain name of the server that this ASTK client should connect to.
ja: ASTK クライアントが接続するサーバーのドメイン名を入力してください。

note: Type: string Description
en: ASTK server host name:
ja: ASTK サーバホスト名:

note: Type: string Description
en: Please enter the host name (without domain name) of the server that this ASTK client should connect to.
ja: ASTK クライアントが接続するサーバのホスト名 (ドメイン名なしで) を入力してください。

note: Type: string Description
en: ASTK client node name:
ja: ASTK クライアントノード名:

note: Type: string Description
en: Please enter the public name by which this client will be known on the network. It must be a unique name within the domain.
ja: クライアントがネットワーク上で名乗っている公開名を入力してください。それはドメイン内で一意な名前でないといけません。

note: Type: select Description
en: Standard editor:
ja: 標準のエディタ:

note: Type: select Description
en: Please select the command line that ASTK should use to launch an editor.
ja: ASTK がエディタを起動するために利用するコマンドラインを選んでください。

note: Type: select Description
en: Standard terminal emulator:
ja: 標準のターミナルエミュレータ:

note: Type: select Description
en: Please select the command line that ASTK should use to launch a terminal window.
ja: ASTK がターミナルウィンドウを起動するために利用するコマンドラインを選んでください。
