at-spi2-core main - en to bg translation catalogue (171 entries)

en: Selected Link
bg: Избрана връзка

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
bg: Определя дали обектът AtkHyperlink е избран

en: Number of Anchors
bg: Брой котви

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
bg: Броят на котвите свързани с обект AtkHyperlink

en: End index
bg: Краен индекс

en: The end index of the AtkHyperlink object
bg: Крайният индекс на обект AtkHyperlink

en: Start index
bg: Начален индекс

en: The start index of the AtkHyperlink object
bg: Началният индекс на обект AtkHyperlink

en: invalid
bg: невалиден

en: accelerator label
bg: етикет на ускорител

en: alert
bg: внимание

en: animation
bg: анимация

en: arrow
bg: стрелка

en: calendar
bg: календар

en: canvas
bg: канава

en: check box
bg: поле за отметка

en: check menu item
bg: избираем елемент от меню

en: color chooser
bg: избор на цвят

en: column header
bg: заглавие на колона

en: combo box
bg: падащ списък

en: dateeditor
bg: редактор на дата

en: desktop icon
bg: икона на работния плот

en: desktop frame
bg: рамка на работния плот

en: dial
bg: скала

en: dialog
bg: диалогов прозорец

en: directory pane
bg: съдържание на папка

en: drawing area
bg: област за рисуване

en: file chooser
bg: избор на файл

en: filler
bg: пълнител

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
bg: избор на шрифт

en: frame
bg: рамка

en: glass pane
bg: най-предно поле

en: html container
bg: контейнер с html

en: icon
bg: икона

en: image
bg: изображение

en: internal frame
bg: вътрешна рамка

en: label
bg: етикет

en: layered pane
bg: рамка със слоеве обекти

en: list
bg: списък

en: list item
bg: елемент от списък

en: menu
bg: меню

en: menu bar
bg: лента с менюта

en: menu button
bg: бутон в меню

en: menu item
bg: елемент от меню

en: option pane
bg: панел с опции

en: page tab
bg: етикет на подпрозорец

en: page tab list
bg: списък със подпрозорци

en: panel
bg: панел

en: password text
bg: текстово поле за парола

en: popup menu
bg: изскачащо меню

en: progress bar
bg: лента на напредъка

en: push button
bg: бутон

en: radio button
bg: радио бутон

en: radio menu item
bg: избираем елемент от меню

en: root pane
bg: основна рамка

en: row header
bg: заглавие на ред

en: scroll bar
bg: лента за придвижване

en: scroll pane
bg: рамка, която се прелиства

en: separator
bg: разделител

en: slider
bg: плъзгач

en: split pane
bg: разделителна рамка

en: spin button
bg: въртелив бутон

en: statusbar
bg: лента за състояние

en: table
bg: таблица

en: table cell
bg: клетка от таблица

en: table column header
bg: заглавие на колона в таблица

en: table row header
bg: заглавие на ред в таблица

en: tear off menu item
bg: отделим елемент от меню

en: terminal
bg: терминал

en: text
bg: текст

en: toggle button
bg: превключващ бутон

en: tool bar
bg: лента с инструменти

en: tool tip
bg: подсказка

en: tree
bg: дърво

en: tree table
bg: дървовидна таблица

en: unknown
bg: неизвестно

en: viewport
bg: видима част

en: window
bg: прозорец

en: header
bg: горен колонтитул

en: footer
bg: долен колонтитул

en: paragraph
bg: абзац

en: ruler
bg: линийка

en: application
bg: приложение

en: autocomplete
bg: автоматично довършване

en: edit bar
bg: лента за редакция

en: embedded component
bg: вграден компонент

en: entry
bg: поле за писане

en: chart
bg: графика

en: caption
bg: надпис

en: document frame
bg: рамка на документ

en: heading
bg: заглавие

en: page
bg: страница

en: section
bg: раздел

en: redundant object
bg: излишен обект

en: form
bg: формуляр

en: link
bg: връзка

en: input method window
bg: избор на начина за въвеждане на текст

en: table row
bg: ред в таблица

en: tree item
bg: елемент от дърво

en: document spreadsheet
bg: електронна таблица

en: document presentation
bg: презентация

en: document text
bg: текст

en: document web
bg: уеб страница

en: document email
bg: е-писмо

en: comment
bg: коментар

en: list box
bg: списък

en: grouping
bg: групиране

en: image map
bg: зонирано изображение

en: notification
bg: известяване

en: info bar
bg: лента с информация

en: level bar
bg: нивомер

en: title bar
bg: заглавна лента

en: block quote
bg: цитат в каре

en: audio
bg: аудио

en: video
bg: видео

en: definition
bg: определение

en: article
bg: статия

en: landmark
bg: ориентир

en: log
bg: журнал

en: marquee
bg: движещ се текст

en: math
bg: математика

en: rating
bg: оценка

en: timer
bg: хронометър

en: description list
bg: списък на описанията

en: description term
bg: термин

en: description value
bg: описание

en: Accessible Name
bg: Достъпно име

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
bg: Име на обект от някакъв клас, форматирано за технологии за достъпност

en: Accessible Description
bg: Достъпно описание

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
bg: Описание на обект, форматирано за технологии за достъпност

en: Accessible Parent
bg: Достъпен родител

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
bg: Родителят на текущия елемент, както е върнат от atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
bg: Достъпна стойност

en: Is used to notify that the value has changed
bg: Използва се, за да се уведоми за промяна на стойността

en: Accessible Role
bg: Достъпен вид

en: The accessible role of this object
bg: Достъпният вид на този обект

en: Accessible Layer
bg: Достъпен слой

en: The accessible layer of this object
bg: Достъпният слой на този обект

en: Accessible MDI Value
bg: Достъпна стойност на приложение с множество прозорци в един контейнер

en: The accessible MDI value of this object
bg: Достъпна стойност на обект на приложение с множество прозорци в един контейнер

en: Accessible Table Caption
bg: Достъпно заглавие на таблица

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
bg: Използва се, за да се уведоми за промяна на заглавие на таблица. Това свойство не трябва да се използва. Вместо него се използва accessible-table-caption-object

en: Accessible Table Column Header
bg: Достъпно заглавие на колона на таблица

en: Is used to notify that the table column header has changed
bg: Използва се, за да се уведоми за промяна на заглавие на колона на таблица.

en: Accessible Table Column Description
bg: Достъпно описание на колона в таблица

en: Is used to notify that the table column description has changed
bg: Използва се, за да се уведоми за промяна на описание на колона на таблица.

en: Accessible Table Row Header
bg: Достъпно заглавие на ред на таблица

en: Is used to notify that the table row header has changed
bg: Използва се, за да се уведоми за промяна на заглавие на ред на таблица.

en: Accessible Table Row Description
bg: Достъпно описание на ред в таблица

en: Is used to notify that the table row description has changed
bg: Използва се, за да се уведоми за промяна на описание на ред на таблица.

en: Accessible Table Summary
bg: Достъпно резюме на таблица

en: Is used to notify that the table summary has changed
bg: Използва се, за да се уведоми за промяна на резюме на таблица

en: Accessible Table Caption Object
bg: Достъпен обект за заглавие на таблица

en: Is used to notify that the table caption has changed
bg: Използва се, за да се уведоми за промяна на заглавие на таблица

en: Number of Accessible Hypertext Links
bg: Брой достъпни връзки в хипертекст

en: The number of links which the current AtkHypertext has
bg: Брой връзки в текущия обект AtkHypertext

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
bg: много слаба

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
bg: слаба

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
bg: приемлива

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
bg: силна

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
bg: много силна

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
bg: много ниска

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
bg: средна

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
bg: висока

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
bg: много висока

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
bg: много лоша

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
bg: лоша

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
bg: добра

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
bg: много добра

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
bg: отлична

en: The application no longer exists
bg: Програмата вече не съществува
