at-spi2-core master - en to ca translation catalogue (166 entries)

en: The application no longer exists
ca: L'aplicació ja no existeix

en: Attempted synchronous call where prohibited
ca: S'ha intentat una crida síncrona on és prohibit

en: Selected Link
ca: Enllaç seleccionat

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
ca: Especifica si l'objecte AtkHyperlink és seleccionat

en: Number of Anchors
ca: Nombre d'àncores

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
ca: El nombre d'àncores associades amb l'objecte AtkHyperlink

en: End index
ca: Final de l'índex

en: The end index of the AtkHyperlink object
ca: El final de l'índex de l'objecte AtkHyperlink

en: Start index
ca: Inici de l'índex

en: The start index of the AtkHyperlink object
ca: L'inici de l'índex de l'objecte AtkHyperlink

en: invalid
ca: no vàlid

en: accelerator label
ca: etiqueta d'accelerador

en: alert
ca: alerta

en: animation
ca: animació

en: arrow
ca: fletxa

en: calendar
ca: calendari

en: canvas
ca: llenç

en: check box
ca: casella de selecció

en: check menu item
ca: element de menú de verificació

en: color chooser
ca: selector de color

en: column header
ca: capçalera de columna

en: combo box
ca: quadre combinat

en: dateeditor
ca: editor de data

en: desktop icon
ca: icona d'escriptori

en: desktop frame
ca: marc d'escriptori

en: dial
ca: disc selector

en: dialog
ca: diàleg

en: directory pane
ca: quadre de directori

en: drawing area
ca: àrea de dibuix

en: file chooser
ca: selector de fitxers

en: filler
ca: farciment

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
ca: selector de tipus de lletra

en: frame
ca: marc

en: glass pane
ca: quadre transparent

en: html container
ca: contenidor d'html

en: icon
ca: icona

en: image
ca: imatge

en: internal frame
ca: marc intern

en: label
ca: etiqueta

en: layered pane
ca: quadre superposat

en: list
ca: llista

en: list item
ca: element de llista

en: menu
ca: menú

en: menu bar
ca: barra de menú

en: menu item
ca: element de menú

en: option pane
ca: subfinestra d'opcions

en: page tab
ca: pestanya de pàgina

en: page tab list
ca: llista de pestanyes de pàgina

en: panel
ca: quadre

en: password text
ca: text de contrasenya

en: popup menu
ca: menú emergent

en: progress bar
ca: barra de progrés

en: push button
ca: botó de pulsació

en: radio button
ca: botó radial

en: radio menu item
ca: element de menú radial

en: root pane
ca: quadre arrel

en: row header
ca: capçalera de fila

en: scroll bar
ca: barra de desplaçament

en: scroll pane
ca: subfinestra de desplaçament

en: separator
ca: separador

en: slider
ca: desplaçador

en: split pane
ca: subfinestra partida

en: spin button
ca: botó giratori

en: statusbar
ca: barra d'estat

en: table
ca: taula

en: table cell
ca: cel·la de taula

en: table column header
ca: capçalera de columna de taula

en: table row header
ca: capçalera de fila de taula

en: tear off menu item
ca: element de menú desacoblable

en: toggle button
ca: botó de selecció

en: tool bar
ca: barra d'eines

en: tool tip
ca: consell

en: tree
ca: arbre

en: tree table
ca: taula d'arbre

en: unknown
ca: desconegut

en: viewport
ca: subàrea

en: window
ca: finestra

en: header
ca: capçalera

en: footer
ca: peu

en: paragraph
ca: paràgraf

en: ruler
ca: regle

en: application
ca: aplicació

en: autocomplete
ca: completa automàticament

en: edit bar
ca: edita la barra

en: embedded component
ca: component incrustat

en: entry
ca: entrada

en: chart
ca: diagrama

en: caption
ca: títol

en: document frame
ca: marc de document

en: heading
ca: encapçalament

en: page
ca: pàgina

en: section
ca: secció

en: redundant object
ca: objecte redundant

en: form
ca: formulari

en: link
ca: enllaç

en: input method window
ca: finestra del mètode d'entrada

en: table row
ca: fila de taula

en: tree item
ca: element d'arbre

en: document spreadsheet
ca: document de full de càlcul

en: document presentation
ca: document de presentació

en: document text
ca: document de text

en: document email
ca: document de correu electrònic

en: comment
ca: comentari

en: list box
ca: caixa de llista

en: grouping
ca: agrupació

en: image map
ca: mapa d'imatge

en: notification
ca: notificació

en: info bar
ca: barra d'informació

en: level bar
ca: barra de nivell

en: title bar
ca: barra de títol

en: block quote
ca: cita

en: audio
ca: àudio

en: video
ca: vídeo

en: definition
ca: definició

en: landmark
ca: marca important

en: log
ca: registre

en: marquee
ca: marquesina

en: math
ca: matemàtiques

en: rating
ca: valoració

en: timer
ca: temporitzador

en: description list
ca: llista de descripció

en: description term
ca: terme de descripció

en: description value
ca: valor de descripció

en: Accessible Name
ca: Nom accessible

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
ca: Nom de la instància de l'objecte formatat per a l'accés de les tecnologies assistives

en: Accessible Description
ca: Descripció accessible

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
ca: Descripció d'un objecte, formatat per a l'accés de les tecnologies assistives

en: Accessible Parent
ca: Pare accessible

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
ca: Pare de l'accessible actual com el retorna l'«atk_object_get_parent()»

en: Accessible Value
ca: Valor accessible

en: Is used to notify that the value has changed
ca: S'utilitza per notificar que el valor ha canviat

en: Accessible Role
ca: Rol accessible

en: The accessible role of this object
ca: El rol accessible d'este objecte

en: Accessible Layer
ca: Capa accessible

en: The accessible layer of this object
ca: La capa accessible d'este objecte

en: Accessible MDI Value
ca: Valor MDI accessible

en: The accessible MDI value of this object
ca: El valor MDI accessible d'este objecte

en: Accessible Table Caption
ca: Títol de la taula accessible

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
ca: S'utilitza per notificar que el títol de la taula ha canviat; esta propietat no s'ha d'utilitzar. S'ha d'utilitzar accessible-table-caption-object en el seu lloc

en: Accessible Table Column Header
ca: Capçalera de columna de taula accessible

en: Is used to notify that the table column header has changed
ca: S'utilitza per notificar que la capçalera de la columna de la taula ha canviat

en: Accessible Table Column Description
ca: Descripció de la columna de la taula accessible

en: Is used to notify that the table column description has changed
ca: S'utilitza per notificar que la descripció de la columna de la taula ha canviat

en: Accessible Table Row Header
ca: Capçalera de la fila de la taula accessible

en: Is used to notify that the table row header has changed
ca: S'utilitza per notificar que la capçalera de la fila de la taula ha canviat

en: Accessible Table Row Description
ca: Descripció de la fila de la taula accessible

en: Is used to notify that the table row description has changed
ca: S'utilitza per notificar que la descripció de la fila de la taula ha canviat

en: Accessible Table Summary
ca: Resum de la taula accessible

en: Is used to notify that the table summary has changed
ca: S'utilitza per notificar que el resum de la taula ha canviat

en: Accessible Table Caption Object
ca: Objecte de títol de taula accessible

en: Is used to notify that the table caption has changed
ca: S'utilitza per notificar que el títol de la taula ha canviat

en: Number of Accessible Hypertext Links
ca: Nombre d'enllaços d'hipertext accessibles

en: The number of links which the current AtkHypertext has
ca: El nombre d'enllaços que té l'AtkHypertext actual

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
ca: molt dèbil

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
ca: dèbil

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
ca: fort

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
ca: molt fort

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
ca: molt baix

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
ca: mitjà

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
ca: alt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
ca: molt alt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
ca: molt dolent

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
ca: dolent

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
ca: bo

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
ca: molt bo

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
ca: el millor
