atk1.0 - en to ckb translation catalogue (117 entries)

en: Selected Link
ckb: بەستەری هەڵبژێردراو

en: End index
ckb: کۆتایی پێڕست

en: Start index
ckb: دەستپێکردنی پێڕست

en: invalid
ckb: هەڵەیە

en: alert
ckb: ئاگادارکردنەوە

en: animation
ckb: خوڵاو

en: arrow
ckb: تیر

en: calendar
ckb: ڕۆژژمێر

en: color chooser
ckb: هەڵبژێرەری ڕەنگ

en: column header
ckb: سەرەوەی ئەستوون

en: desktop icon
ckb: وێنۆچکەی ڕوومێز

en: desktop frame
ckb: چوارجێوەی ڕوومێز

en: directory pane
ckb: بەشی پێڕست

en: drawing area
ckb: ڕووبەری کێشراو

en: file chooser
ckb: هەلبژێرەری پەڕگە

en: filler
ckb: پڕکەرەوە

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
ckb: هەڵبژێرەری جۆرەپیت

en: frame
ckb: چوارچیوە

en: icon
ckb: وێنۆچکە

en: image
ckb: وێنە

en: internal frame
ckb: چوارچیوەی ناوەکی

en: label
ckb: پێناسکراو

en: layered pane
ckb: بەشی چینەکان

en: list
ckb: لیستە

en: list item
ckb: بڕگەی لیستە

en: menu
ckb: پێڕست

en: menu bar
ckb: توڵی پێڕست

en: menu item
ckb: بڕگەی پێڕست

en: option pane
ckb: بەشی هەڵبژاردکەان

en: page tab
ckb: بازدەری پەڕە

en: page tab list
ckb: لیستەی بازدەری پەڕە

en: panel
ckb: بەش

en: password text
ckb: دەق تێپەڕەووشە

en: radio button
ckb: دوگمەی ڕادیۆ

en: radio menu item
ckb: بڕگەی پێڕستی ڕادیۆ

en: root pane
ckb: بەشی ڕەها

en: row header
ckb: سەرەوەی ڕیز

en: separator
ckb: جیاکەرەوە

en: split pane
ckb: بەش جیابکەرەوە

en: spin button
ckb: دوگمەی خولانەوە

en: statusbar
ckb: توڵی ئاگانامەکان

en: table
ckb: خشتە

en: table cell
ckb: خانەکانی خشتە

en: table column header
ckb: ستوونی سەرەوەی خشتە

en: table row header
ckb: ڕیزی سەرەوەی خشتە

en: terminal
ckb: تێڕمیناڵ

en: text
ckb: دەق

en: tool bar
ckb: توڵامراز

en: tree
ckb: درەخت

en: tree table
ckb: خشتەی درەخت

en: unknown
ckb: نەزانراو

en: window
ckb: پەنجەرە

en: header
ckb: سەرپەڕە

en: footer
ckb: پێپەرە

en: paragraph
ckb: بەند

en: ruler
ckb: ڕاستە

en: application
ckb: داوانامە

en: autocomplete
ckb: تەواوکەری خۆکار

en: edit bar
ckb: توڵی دەستکاریکردن

en: embedded component
ckb: پێکهاتەی تێهەڵکێشکراو

en: entry
ckb: تێخستن

en: chart
ckb: هێڵکاری

en: caption
ckb: سەردێڕ

en: document frame
ckb: چوارجێوەی بەڵگەنامە

en: heading
ckb: سەرەوە

en: page
ckb: پەڕە

en: section
ckb: بەش

en: form
ckb: فۆرم

en: link
ckb: بەستەر

en: table row
ckb: ڕێزی خشتە

en: tree item
ckb: بڕگەی درەخت

en: document spreadsheet
ckb: بەڵگەنامەی خشتەیی

en: document presentation
ckb: بەڵگەنامەی پێشکەشکردن

en: document text
ckb: بەڵگەنامەی دەق

en: document web
ckb: بەڵگەنامەی وێب

en: document email
ckb: بەڵگەنامەی پۆستی ئەلکترۆنی

en: comment
ckb: لێدوان

en: list box
ckb: چوارچیوەی لیستە

en: grouping
ckb: گرووپکردن

en: image map
ckb: نەخشەی وێنە

en: notification
ckb: ئاگانامە

en: info bar
ckb: توڵی زانیاری

en: level bar
ckb: توڵی ئاست

en: title bar
ckb: توڵی ناونیشان

en: audio
ckb: دەنگ

en: video
ckb: ڤیدیۆ

en: definition
ckb: پێناسە

en: article
ckb: بابەت

en: landmark
ckb: هێمای بازرگانی

en: log
ckb: تۆمار

en: math
ckb: بیرکاری

en: rating
ckb: پلەبەندی

en: timer
ckb: کاتپێو

en: description list
ckb: لیستەی کورتە

en: description term
ckb: بڕگەی کورتە

en: description value
ckb: نرخی کورتە

en: Accessible Name
ckb: ناوی پەردەوژ

en: Accessible Description
ckb: دەربارەی پەردەوژ

en: Accessible Value
ckb: نرخی پەردەوژ

en: Is used to notify that the value has changed
ckb: بەکاردەهێنرێت بۆ ئەوەی ئاگادارت بکاتەوە کە نرخێ بگۆڕدرێت

en: Accessible Role
ckb: ڕۆڵی پەردەوژ

en: Accessible Layer
ckb: چینی پەردوژ

en: Is used to notify that the table caption has changed
ckb: بەکارێت بۆ ئاگادارکردنەوە لە کاتی گۆڕینی سەردێڕی خشتە

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
ckb: زۆر لاوازە

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
ckb: لاواز

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
ckb: گونجاوە

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
ckb: بەهێز

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
ckb: زۆر بەهێز

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
ckb: زۆر کەمە

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
ckb: ناوەند

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
ckb: بەرز

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
ckb: زۆر بەرز

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
ckb: زۆر خراپ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
ckb: خراپ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
ckb: باشە

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
ckb: زۆر باشە

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
ckb: باشترینە
