atk - en to da translation catalogue (166 entries)

en: Selected Link
da: Valgt henvisning

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
da: Angiver om AtkHyperlink-objektet er valgt

en: Number of Anchors
da: Antal ankre

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
da: Antallet af ankre der er associeret med AtkHyperlink-objektet

en: End index
da: Slutindeks

en: The end index of the AtkHyperlink object
da: Slutindeks for AtkHyperlink-objektet

en: Start index
da: Startindeks

en: The start index of the AtkHyperlink object
da: Startindeks for AtkHyperlink-objektet

en: Accessible Name
da: Tilgængeligt navn

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
da: Objektinstansens navn formateret til tilgængelighedsteknologier

en: Accessible Description
da: Tilgængelig beskrivelse

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
da: Beskrivelse af et objekt, formateret til tilgængelighedsteknologier

en: Accessible Parent
da: Ophavselement for tilgængeligt object

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
da: Ophavselement for det nuværende tilgængelige objekt som returneret af atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
da: Tilgængelig værdi

en: Is used to notify that the value has changed
da: Bruges til at bekendtgøre at værdien er ændret

en: Accessible Role
da: Tilgængelig rolle

en: The accessible role of this object
da: Tilgængelighedsrolle for dette objekt

en: Accessible Layer
da: Tilgængelighedslag

en: The accessible layer of this object
da: Tilgængelighedslaget for dette objekt

en: Accessible MDI Value
da: Tilgængeligheds-MDI-værdi

en: The accessible MDI value of this object
da: Tilgængeligheds-MDI-værdien for dette objekt

en: Accessible Table Caption
da: Tilgængelighedstabeltitel

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
da: Bruges til at bekendtgøre at tabeltitlen er ændret; denne egenskab bør ikke benyttes. accessible-table-caption-object bør bruges i stedet

en: Accessible Table Column Header
da: Tilgængelighedstabelkolonnetitel

en: Is used to notify that the table column header has changed
da: Bruges til at bekendtgøre at tabelkolonnetitlen er ændret

en: Accessible Table Column Description
da: Tilgængelighedstabelkolonnebeskrivelse

en: Is used to notify that the table column description has changed
da: Bruges til at bekendtgøre at tabelkolonnebeskrivelsen er ændret

en: Accessible Table Row Header
da: Tilgængelighedstabelrækkebeskrivelse

en: Is used to notify that the table row header has changed
da: Bruges til at bekendtgøre at tabelrækketitlen er ændret

en: Accessible Table Row Description
da: Tilgængelighedstabelrækkebeskrivelse

en: Is used to notify that the table row description has changed
da: Bruges til at bekendtgøre at tabelrækkebeskrivelsen er ændret

en: Accessible Table Summary
da: Tilgængelighedstabelsammendrag

en: Is used to notify that the table summary has changed
da: Bruges til at bekendtgøre at tabelsammendraget er ændret

en: Accessible Table Caption Object
da: Tilgængelighedstabeltitelobjekt

en: Is used to notify that the table caption has changed
da: Bruges til at bekendtgøre at tabeltitlen er ændret

en: Number of Accessible Hypertext Links
da: Antal tilgængelighedshypertekst-henvisninger

en: The number of links which the current AtkHypertext has
da: Antallet af henvisninger som den aktuelle AtkHypertext har

en: Accessible ID
da: Id for tilgængeligt objekt

en: ID for the accessible; useful for automated testing
da: Id for det tilgængelige objekt; nyttigt til automatisk test

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Help text associated with the accessible
da: Hjælpetekst tilknyttet tilgængeligt objekt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
da: meget svag

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
da: svag

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
da: rimelig

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
da: stærk

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
da: meget stærk

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
da: meget lav

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
da: mellem

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
da: høj

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
da: meget høj

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
da: meget dårlig

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
da: dårlig

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
da: god

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
da: meget god

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
da: bedst

en: The application no longer exists
da: Programmet findes ikke længere

en: invalid
da: ugyldig

en: accelerator label
da: genvejsetiket

en: alert
da: advarsel

en: arrow
da: pil

en: calendar
da: kalender

en: canvas
da: lærred

en: check box
da: afkrydsningsboks

en: check menu item
da: afkrydsningsmenupunkt

en: color chooser
da: farvevælger

en: column header
da: kolonnetitel

en: combo box
da: kombinationsboks

en: dateeditor
da: datoredigering

en: desktop icon
da: skrivebordsikon

en: desktop frame
da: skrivebordsramme

en: dial
da: opkald

en: directory pane
da: mappepanel

en: drawing area
da: tegneområde

en: file chooser
da: filvælger

en: filler
da: udfylder

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
da: skrifttypevælger

en: frame
da: ramme

en: glass pane
da: glaspanel

en: html container
da: html-beholder

en: icon
da: ikon

en: image
da: billede

en: internal frame
da: intern ramme

en: label
da: etiket

en: layered pane
da: lagdelt panel

en: list
da: liste

en: list item
da: listepunkt

en: menu bar
da: menulinje

en: menu button
da: menuknap

en: menu item
da: menupunkt

en: option pane
da: indstillingspanel

en: page tab
da: sidefaneblad

en: page tab list
da: sidefanebladsliste

en: password text
da: adgangskodetekst

en: popup menu
da: pop-op-menu

en: progress bar
da: fremgangslinje

en: push button
da: trykknap

en: radio button
da: radioknap

en: radio menu item
da: radiomenupunkt

en: root pane
da: rodpanel

en: row header
da: rækketitel

en: scroll bar
da: rulleskakt

en: scroll pane
da: rullepanel

en: separator
da: adskiller

en: slider
da: skyder

en: split pane
da: delt panel

en: spin button
da: rulleknap

en: statusbar
da: statuslinje

en: table
da: tabel

en: table cell
da: tabelcelle

en: table column header
da: tabelkolonnetitel

en: table row header
da: tabelrækketitel

en: tear off menu item
da: afrivningsmenupunkt

en: text
da: tekst

en: toggle button
da: skifteknap

en: tool bar
da: værktøjslinje

en: tool tip
da: værktøjstip

en: tree
da: træ

en: tree table
da: trætabel

en: unknown
da: ukendt

en: viewport
da: visningsområde

en: window
da: vindue

en: header
da: sidehoved

en: footer
da: sidefod

en: paragraph
da: afsnit

en: ruler
da: lineal

en: application
da: program

en: autocomplete
da: autofuldførelse

en: edit bar
da: redigér linje

en: embedded component
da: indlejret komponent

en: entry
da: felt

en: chart
da: diagram

en: caption
da: tekst

en: document frame
da: dokumentramme

en: heading
da: overskrift

en: page
da: side

en: section
da: sektion

en: redundant object
da: redundant objekt

en: form
da: formular

en: link
da: henvisning

en: input method window
da: vindue for indtastningsmetode

en: table row
da: tabelrække

en: tree item
da: træelement

en: document spreadsheet
da: dokumentregneark

en: document presentation
da: dokumentpræsentation

en: document text
da: dokumenttekst

en: document web
da: dokumentweb

en: document email
da: dokument-e-mail

en: comment
da: kommentar

en: list box
da: listeboks

en: grouping
da: gruppering

en: image map
da: billedkort

en: notification
da: påmindelse

en: info bar
da: informationsbjælke

en: level bar
da: niveaubjælke

en: title bar
da: titelbjælke

en: block quote
da: citatblok

en: audio
da: lyd

en: article
da: artikel

en: landmark
da: landmærke

en: marquee
da: titelskilt

en: math
da: matematik

en: rating
da: bedømmelse

en: description list
da: beskrivelsesliste

en: description term
da: beskrivelsesbegreb

en: description value
da: beskrivelsesværdi
