atk HEAD - en to oc translation catalogue (166 entries)

en: Selected Link
oc: Ligam seleccionat

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
oc: Indica se l'objècte AtkHyperlink es seleccionat

en: Number of Anchors
oc: Nombre d'ancòras

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
oc: Lo nombre d'ancòras associadas amb l'objècte AtkHyperlink

en: End index
oc: Fin d'indèx

en: The end index of the AtkHyperlink object
oc: La fin de l'indèx de l'objècte AtkHyperlink

en: Start index
oc: Començament d'indèx

en: The start index of the AtkHyperlink object
oc: Lo començament de l'indèx de l'objècte AtkHyperlink

en: accelerator label
oc: etiqueta de l'acorchi

en: alert
oc: alèrta

en: animation
oc: animacion

en: arrow
oc: puntador

en: calendar
oc: calendièr

en: canvas
oc: canavàs

en: check box
oc: casa de marcar

en: check menu item
oc: element de menú amb casa de marcar

en: color chooser
oc: selector de colors

en: column header
oc: entèsta de colomna

en: combo box
oc: bóstia combinada

en: dateeditor
oc: editor de datas

en: desktop icon
oc: icòna del burèu

en: desktop frame
oc: quadre del burèu

en: dial
oc: afichador circular

en: dialog
oc: bóstia de dialòg

en: directory pane
oc: panèl dels repertòris

en: drawing area
oc: zòna de dessenh

en: file chooser
oc: selector de fichièrs

en: filler
oc: objècte d'emplenatge

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
oc: selector de poliças

en: frame
oc: quadre

en: glass pane
oc: panèl de veire

en: html container
oc: contenidor html

en: icon
oc: icòna

en: image
oc: imatge

en: internal frame
oc: quadre intèrne

en: label
oc: etiqueta

en: layered pane
oc: panèl superpausat

en: list
oc: lista

en: list item
oc: element de lista

en: menu
oc: menú

en: menu bar
oc: barra de menús

en: menu button
oc: boton de menú

en: menu item
oc: element de menú

en: option pane
oc: panèl d'opcions

en: page tab
oc: onglet de pagina

en: page tab list
oc: lista d'onglets de pagina

en: panel
oc: tablèu de bòrd

en: password text
oc: camp de senhal

en: popup menu
oc: menú contextual

en: progress bar
oc: barra de progression

en: push button
oc: boton

en: radio button
oc: boton ràdio

en: radio menu item
oc: element de menú amb boton ràdio

en: root pane
oc: panèl raiç

en: row header
oc: entèsta de linha

en: scroll bar
oc: barra de desfilament

en: scroll pane
oc: panèl de desfilament

en: separator
oc: separador

en: slider
oc: lisièra

en: split pane
oc: panèl devesible

en: spin button
oc: boton de reglatge

en: statusbar
oc: barra d'estat

en: table
oc: tablèu

en: table cell
oc: cellula de tablèu

en: table column header
oc: entèsta de colomna de tablèu

en: table row header
oc: entèsta de linha de tablèu

en: tear off menu item
oc: element de menú destacable

en: terminal
oc: consòla

en: text
oc: tèxte

en: toggle button
oc: boton de dos estats

en: tool bar
oc: barra d'aisinas

en: tool tip
oc: infobulla

en: tree
oc: arbre

en: tree table
oc: tablèu arborescent

en: unknown
oc: desconegut

en: viewport
oc: fenèstra de trabalh

en: window
oc: fenèstra

en: header
oc: entèsta de pagina

en: footer
oc: bas de pagina

en: paragraph
oc: paragraf

en: ruler
oc: linha

en: application
oc: aplicacion

en: autocomplete
oc: autocompletament

en: edit bar
oc: barra d'edicion

en: embedded component
oc: component incorporat

en: entry
oc: zòna de picada

en: chart
oc: grafic

en: caption
oc: legenda

en: document frame
oc: quadre del document

en: heading
oc: entèsta

en: page
oc: pagina

en: section
oc: seccion

en: redundant object
oc: objècte redondant

en: form
oc: formulari

en: link
oc: ligam

en: input method window
oc: fenèstra de metòde de picada

en: table row
oc: linha de tablèu

en: tree item
oc: element arborescent

en: document spreadsheet
oc: document tablador

en: document presentation
oc: document presentacion

en: document text
oc: document tèxte

en: document email
oc: document corrièr electronic

en: comment
oc: comentari

en: list box
oc: lista desenrotlanta

en: grouping
oc: gropament

en: image map
oc: mapa imatge

en: notification
oc: notificacion

en: info bar
oc: barra d'informacions

en: level bar
oc: barra de nivèl

en: title bar
oc: barra de títol

en: block quote
oc: blòt de citacion

en: audio
oc: àudio

en: video
oc: vidèo

en: definition
oc: definicion

en: landmark
oc: punt de referéncia

en: log
oc: jornal

en: marquee
oc: zòna desfilanta

en: rating
oc: notacion

en: timer
oc: cronomètre

en: description list
oc: lista descriptiva

en: description term
oc: tèrme descrit

en: description value
oc: valor de descripcion

en: Accessible Name
oc: Nom accessible

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
oc: Nom d'una instància d'objècte formatat per èsser accessible per las ajudas tecnicas

en: Accessible Description
oc: Descripcion accessibla

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
oc: Descripcion d'un objècte, formatat per èsser accessible per las ajudas tecnicas

en: Accessible Parent
oc: Parent accessible

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
oc: Parent de l'element accessible actual renviat per atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
oc: Valor accessibla

en: Is used to notify that the value has changed
oc: Es utilizat per notificar que la valor a cambiat

en: Accessible Role
oc: Ròtle accessible

en: The accessible role of this object
oc: Lo ròtle accessible d'aqueste objècte

en: Accessible Layer
oc: Jaç accessible

en: The accessible layer of this object
oc: Lo jaç accessible d'aqueste objècte

en: Accessible MDI Value
oc: Valor MDI accessibla

en: The accessible MDI value of this object
oc: La valor MDI accessibla d'aqueste objècte

en: Accessible Table Caption
oc: Legenda de tablèu accessible

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
oc: Es utilizat per notificar que la legenda del tablèu a cambiat ; aquesta proprietat deuriá pas èsser utilizada. La proprietat accessible-table-caption-object deuriá èsser utilizada a la plaça

en: Accessible Table Column Header
oc: Entèsta de colomna de tablèu accessibla

en: Is used to notify that the table column header has changed
oc: Es utilizat per notificar que l'entèsta de la colomna del tablèu a cambiat

en: Accessible Table Column Description
oc: Descripcion de colomna de tablèu accessibla

en: Is used to notify that the table column description has changed
oc: Es utilizat per notificar que la descripcion de la colomna del tablèu a cambiat

en: Accessible Table Row Header
oc: Entèsta de linha de tablèu accessibla

en: Is used to notify that the table row header has changed
oc: Es utilizat per notificar que l'entèsta de la linha del tablèu a cambiat

en: Accessible Table Row Description
oc: Descripcion de linha de tablèu accessibla

en: Is used to notify that the table row description has changed
oc: Es utilizat per notificar que la descripcion de la linha del tablèu a cambiat

en: Accessible Table Summary
oc: Resumit de tablèu accessible

en: Is used to notify that the table summary has changed
oc: Es utilizat per notificar que lo resumit del tablèu a cambiat

en: Accessible Table Caption Object
oc: Objècte legenda de tablèu accessible

en: Is used to notify that the table caption has changed
oc: Es utilizat per notificar que la legenda del tablèu a cambiat

en: Number of Accessible Hypertext Links
oc: Nombre de ligams ipertèxtes accessibles

en: The number of links which the current AtkHypertext has
oc: Lo nombre de ligams contenguts per l'AtkHypertext

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
oc: fòrt feble

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
oc: feble

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
oc: fòrt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
oc: plan fòrt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
oc: fòrt bas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
oc: mejan

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
oc: elevat

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
oc: fòrt elevat

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
oc: fòrt marrit

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
oc: marrit

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
oc: bon

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
oc: fòrt bon

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
oc: optimal

en: The application no longer exists
oc: L'aplicacion existís pas mai
