at-spi2-core master - en to or translation catalogue (157 entries)

en: AT-SPI: Unknown signature %s for RemoveAccessible
or: AT-SPI: RemoveAccessible ପାଇଁ ଅଜଣା ହସ୍ତାକ୍ଷର %s

en: AT-SPI: Error calling getRoot for %s: %s
or: AT-SPI: %s ପାଇଁ ତ୍ରୁଟି ଡାକ getRoot: %s

en: AT-SPI: Error in GetItems, sender=%s, error=%s
or: AT-SPI: GetItems ରେ ତ୍ରୁଟି, ପ୍ରେରକ=%s, ତ୍ରୁଟି=%s

en: AT-SPI: Called _atspi_dbus_return_accessible_from_message with strange signature %s
or: AT-SPI: ଅଜ୍ଞାତ ହସ୍ତାକ୍ଷର %s ବିଶିଷ୍ଟ Called _atspi_dbus_return_accessible_from_message

en: AT-SPI: Called _atspi_dbus_return_hyperlink_from_message with strange signature %s
or: AT-SPI: ଅଜ୍ଞାତ ହସ୍ତାକ୍ଷର %s ବିଶିଷ୍ଟ Called _atspi_dbus_return_hyperlink_from_message

en: AT-SPI: AddAccessible with unknown signature %s
or: AT-SPI: ଅଜ୍ଞାତ ହସ୍ତାକ୍ଷର %s ସହିତ AddAccessible

en: AT-SPI: Could not get the display
or: AT-SPI: ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପାଇଲା ନାହିଁ

en: AT-SPI: Accessibility bus not found - Using session bus.
or: AT-SPI: ଅଭିଗମ୍ୟ ବସ ମିଳିଲା ନାହିଁ - ଅଧିବେଶନ ବସକୁ ବ୍ୟବହାର କରି।

en: AT-SPI: Couldn't connect to bus: %s
or: AT-SPI: ବସ: %s ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ

en: AT-SPI: Couldn't register with bus: %s
or: AT-SPI: ବସ: %s ସହିତ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିଲା ନାହିଁ

en: The application no longer exists
or: ଏହି ପ୍ରୟୋଗଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ନାହିଁ

en: AT-SPI: expected a variant when fetching %s from interface %s; got %s
or: AT-SPI: %s କୁ ଅନ୍ତରାପୃଷ୍ଠ %s ରୁ କାଢ଼ିବା ସମୟରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରାଚଳକୁ ଆଶାକରାଯିଥିଲା; %s ମିଳିଲା

en: atspi_dbus_get_property: Wrong type: expected %s, got %c
or: atspi_dbus_get_property: ଭୁଲ ପ୍ରକାର: %s କୁ ଆଶାକରାଯାଇଥିଲା, %c ମିଳିଲା

en: AT-SPI: Unknown interface %s
or: AT-SPI: ଅଜଣା ଅନ୍ତରାପ୍ରୁଷ୍ଠ %s

en: AT-SPI: expected 2 values in states array; got %d
or: AT-SPI: ଆରେରେ 2 ଟି ମୂଲ୍ୟ ଆଶାକରାଯାଇଥିଲା; %d ମିଳିଲା

en: Streamable content not implemented
or: କଢ଼ାଯୋଗ୍ଯ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇନାହିଁ

en: called atspi_event_listener_register_from_callback with a NULL event_type
or: atspi_event_listener_register_from_callback କୁ ଗୋଟିଏ NULL event_type ସହିତ ଡକା ଯାଇଛି

en: Got invalid signature %s for signal %s from interface %s
or: ସଙ୍କେତ %s ପାଇଁ ଅନ୍ତରାପୃଷ୍ଠ %s ରୁ ଅବୈଧ ହସ୍ତାକ୍ଷର %s ପାଇଛି

en: Selected Link
or: ବଚ୍ଛିତ ସଂଯୋଗ

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
or: ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କରେ ଏ.ଟି.କେ.ହାଇପରସଂଯୋଗ ବସ୍ତୁ ବଛାଯାଇଛି କି ନାହିଁ

en: Number of Anchors
or: ସ୍ଥିରକର ସଂଖ୍ଯା

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
or: ଏ.ଟି.କେ.ହାଇପରସଂଯୋଗ ବସ୍ତୁ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ସ୍ଥିରକର ସଂଖ୍ଯା

en: End index
or: ଶେଷ ଅନୁକ୍ରମଣିକା

en: The end index of the AtkHyperlink object
or: ଏ.ଟି.କେ.ହାଇପରସଂଯୋଗ ବସ୍ତୁର ଶେଷ ଅନୁକ୍ରମଣିକା

en: Start index
or: ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅନୁକ୍ରମଣିକା

en: The start index of the AtkHyperlink object
or: ଏ.ଟି.କେ.ହାଇପରସଂଯୋଗ ବସ୍ତୁର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅନୁକ୍ରମଣିକା

en: invalid
or: ଅବୈଧ

en: accelerator label
or: ତ୍ବରକ ଚିହ୍ନକ

en: alert
or: ଚେତାବନୀ

en: animation
or: ଜୀବନାୟନ

en: arrow
or: ତୀର

en: calendar
or: କାଲେଣ୍ଡର

en: canvas
or: ଅଙ୍କନ କ୍ଷେତ୍ର

en: check box
or: ତନଖି ବାକ୍ସ

en: check menu item
or: ତନଖି ମେନୁ ବସ୍ତୁ

en: color chooser
or: ରଙ୍ଗ ଚୟକ

en: column header
or: ସ୍ତମ୍ଭ ଶୀର୍ଷକ

en: combo box
or: ସମ୍ମିଳିତ ବାକ୍ସ

en: dateeditor
or: ତାରୀଖ ସମ୍ପାଦକ

en: desktop icon
or: ଡେସ୍କଟପ ଚିତ୍ରସଙ୍କେତ

en: desktop frame
or: ଡେସ୍କଟପ ବନ୍ଧେଇ

en: dial
or: ଡାଏଲ

en: dialog
or: ସଂଳାପ

en: directory pane
or: ଡିରେକ୍ଟୋରି ଝରକା

en: drawing area
or: ଅଙ୍କନ କ୍ଷେତ୍ର

en: file chooser
or: ଫାଇଲ ଚୟକ

en: filler
or: ଭରଣ ବସ୍ତୁ

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
or: ଅକ୍ଷରରୂପ ଚୟକ

en: frame
or: ବନ୍ଧେଇ

en: glass pane
or: କାଚ ବନ୍ଧେଇ

en: html container
or: ଏଚ.ଟି.ଏମ.ଏଲ. ଧାରକ

en: icon
or: ଚିତ୍ରସଙ୍କେତ

en: image
or: ଚିତ୍ର

en: internal frame
or: ଆଭ୍ଯନ୍ତରୀଣ ବନ୍ଧେଇ

en: label
or: ଚିହ୍ନକ

en: layered pane
or: ବହୁସ୍ତର ଝରକା

en: list
or: ତାଲିକା

en: list item
or: ତାଲିକା ବସ୍ତୁ

en: menu
or: ମେନୁ

en: menu bar
or: ମେନୁ ପଟି

en: menu item
or: ମେନୁ ବସ୍ତୁ

en: option pane
or: ପସନ୍ଦ ଝରକା

en: page tab
or: ପୃଷ୍ଠା ଟାବ

en: page tab list
or: ପୃଷ୍ଠା ଟାବର ତାଲିକା

en: panel
or: ଫଳକ

en: password text
or: ପ୍ରବେଶ ସଙ୍କେତ ପାଠ୍ଯ

en: popup menu
or: ପପ୍ଅପ ମେନୁ

en: progress bar
or: ପ୍ରଗତି ସୂଚକ

en: push button
or: ଚିପା ଚାବି

en: radio button
or: ରେଡିଓ ଚାବି

en: radio menu item
or: ରେଡିଓ ତାଲିକା ବସ୍ତୁ

en: root pane
or: ମୂଳ ଝରକା

en: row header
or: ଧାଡ଼ି ଶୀର୍ଷକ

en: scroll bar
or: ଦୃଶ୍ଯବଦଳା ପଟି

en: scroll pane
or: ଦୃଶ୍ଯବଦଳା ଝରକା

en: separator
or: ବିଭାଜକ

en: slider
or: ସର୍ପକ

en: split pane
or: ବିଭକ୍ତ ଝରକା

en: spin button
or: ଘୂର୍ଣନ ଚାବି

en: statusbar
or: ଅବସ୍ଥିତି ପଟି

en: table
or: ସାରଣୀ

en: table cell
or: ସାରଣୀ କୋଷ

en: table column header
or: ସାରଣୀ ସ୍ତମ୍ଭ ଶୀର୍ଷକ

en: table row header
or: ସାରଣୀ ଧାଡ଼ି ଶୀର୍ଷକ

en: tear off menu item
or: ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ତାଲିକା ବସ୍ତୁ

en: terminal
or: ଟର୍ମିନାଲ

en: text
or: ପାଠ୍ଯ

en: toggle button
or: ଅଦଳବଦଳ ଚାବି

en: tool bar
or: ସାଧନ ପଟି

en: tool tip
or: ଉପକରଣ ସୂଚନା

en: tree
or: ବୃକ୍ଷ

en: tree table
or: ବୃକ୍ଷ ସାରଣୀ

en: unknown
or: ଅଜଣା

en: viewport
or: ଦୃଶ୍ଯ ସଂଯୋଗୀ

en: window
or: ୱିଣ୍ଡୋ

en: header
or: ଶୀର୍ଷକ

en: footer
or: ପାଦିକା

en: paragraph
or: ଅନୁଚ୍ଛେଦ

en: ruler
or: ଶାସକ

en: application
or: ପ୍ରୟୋଗ

en: autocomplete
or: ସ୍ବଂୟ ସମାପ୍ତି

en: edit bar
or: ସମ୍ପାଦନ ପଟି

en: embedded component
or: ସନ୍ନିବେଶିତ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ

en: entry
or: ଭରଣ

en: chart
or: ମାନଚିତ୍ର

en: caption
or: ଶୀର୍ଷକ

en: document frame
or: ଦଲିଲ ବନ୍ଧେଇ

en: heading
or: ଶୀର୍ଷକ

en: page
or: ପୃଷ୍ଠା

en: section
or: ଅଂଶ

en: redundant object
or: ଅନାବଶ୍ଯକ ବସ୍ତୁ

en: form
or: ଫର୍ମ

en: link
or: ସଂଯୋଗ

en: input method window
or: ନିବେଶ ପଦ୍ଧତି ୱିଣ୍ଡୋ

en: table row
or: ସାରଣୀ ଧାଡ଼ି

en: tree item
or: ବୃକ୍ଷ ବସ୍ତୁ

en: document spreadsheet
or: ଦଲିଲ ସ୍ପ୍ରେଡଶୀଟ

en: document presentation
or: ଦଲିଲ ଉପସ୍ଥାପନା

en: document text
or: ଦଲିଲ ପାଠ୍ୟ

en: document web
or: ଦଲିଲ ୱେବ

en: document email
or: ଦଲିଲ ଇମେଲ

en: comment
or: ଟିପ୍ପଣୀ

en: list box
or: ତାଲିକା ବାକ୍ସ

en: grouping
or: ସମୂହୀକରଣ

en: image map
or: ଚିତ୍ର ମ୍ଯାପ

en: notification
or: ବିଜ୍ଞପ୍ତି

en: info bar
or: ସୂଚନା ପଟି

en: Accessible Name
or: ସୁଗମ ନାମ

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
or: ସହାୟକ ଟେକନିକି ପ୍ରବେଶାନୁମତି ପାଇଁ ସଜ୍ଜିତ ବସ୍ତୁ ଉଦାହରଣର ନାମ

en: Accessible Description
or: ସୁଗମ ବର୍ଣ୍ଣନା

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
or: ସହାୟକ ଟେକନିକି ପ୍ରବେଶାନୁମତି ପାଇଁ ସଜ୍ଜିତ ବସ୍ତୁର ବର୍ଣ୍ଣନା

en: Accessible Parent
or: ସୁଗମ ପୂର୍ବଜ

en: Is used to notify that the parent has changed
or: ପୂର୍ବଜ ବଦଳିଯାଇଥିବାର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ

en: Accessible Value
or: ସୁଗମ ମୂଲ୍ଯ

en: Is used to notify that the value has changed
or: ମୂଲ୍ଯ ବଦଳିଯାଇଥିବାର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ

en: Accessible Role
or: ସୁଗମ ଭୂମିକା

en: The accessible role of this object
or: ଏହି ବସ୍ତୁର ସୁଗମ ଭୂମିକା

en: Accessible Layer
or: ସୁଗମ ସ୍ତର

en: The accessible layer of this object
or: ଏହି ବସ୍ତୁର ସୁଗମ ସ୍ତର

en: Accessible MDI Value
or: ସୁଗମ ଏମ.ଡି.ଆଇ. ମୂଲ୍ଯ

en: The accessible MDI value of this object
or: ଏହି ବସ୍ତୁର ସୁଗମ ଏମ.ଡି.ଆଇ. ମୂଲ୍ଯ

en: Accessible Table Caption
or: ସୁଗମ ସାରଣୀ ଶୀର୍ଷକ

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
or: ସାରଣୀ ଶୀର୍ଷକ ବଦଳିଯାଇଥିବାର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ; ଏହି ଗୁଣଧର୍ମ ବ୍ଯବହାର କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ. ଏହା ବଦଳରେ ସୁଗମ ସାରଣୀ-ଶୀର୍ଷକ-ବସ୍ତୁ ବ୍ଯବହାର କରନ୍ତୁ

en: Accessible Table Column Header
or: ସୁଗମ ସାରଣୀ ସ୍ତମ୍ଭ ଶୀର୍ଷକ

en: Is used to notify that the table column header has changed
or: ସାରଣୀ ସ୍ତମ୍ଭ ଶୀର୍ଷକ ବଦଳିଯାଇଥିବାର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ

en: Accessible Table Column Description
or: ସୁଗମ ସାରଣୀ ସ୍ତମ୍ଭ ବର୍ଣ୍ଣନା

en: Is used to notify that the table column description has changed
or: ସାରଣୀ ସ୍ତମ୍ଭ ବର୍ଣ୍ଣନା ବଦଳିଯାଇଥିବାର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ

en: Accessible Table Row Header
or: ସୁଗମ ସାରଣୀ ଧାଡ଼ି ଶୀର୍ଷକ

en: Is used to notify that the table row header has changed
or: ସାରଣୀ ଧାଡ଼ି ଶୀର୍ଷକ ବଦଳିଯାଇଥିବାର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ

en: Accessible Table Row Description
or: ସୁଗମ ସାରଣୀ ଧାଡ଼ି ବର୍ଣ୍ଣନା

en: Is used to notify that the table row description has changed
or: ସାରଣୀ ଧାଡ଼ି ବର୍ଣ୍ଣନା ବଦଳିଯାଇଥିବାର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ

en: Accessible Table Summary
or: ସୁଗମ ସାରଣୀ ସାରାଂଶ

en: Is used to notify that the table summary has changed
or: ସାରଣୀ ସାରାଂଶ ବଦଳିଯାଇଥିବାର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ

en: Accessible Table Caption Object
or: ସୁଗମ ସାରଣୀ ଶୀର୍ଷକ ବସ୍ତୁ

en: Is used to notify that the table caption has changed
or: ସାରଣୀ ଶୀର୍ଷକ ବସ୍ତୁ ବଦଳିଯାଇଥିବାର ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ

en: Number of Accessible Hypertext Links
or: ସୁଗମ ହାଇପରପାଠ୍ଯର ସଂଯୋଗର ସଂଖ୍ଯା

en: The number of links which the current AtkHypertext has
or: ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଏଟିକେହାଇପରପାଠ୍ଯର ସଂଯୋଗର ସଂଖ୍ଯା
