at-spi2-core - en to pl translation catalogue (171 entries)

en: Selected Link
pl: Zaznaczony odnośnik

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
pl: Określa, czy obiekt AtkHyperlink jest zaznaczony

en: Number of Anchors
pl: Liczba zakotwiczeń

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
pl: Liczba zakotwiczeń powiązanych z obiektem AtkHyperlink

en: End index
pl: Indeks końcowy

en: The end index of the AtkHyperlink object
pl: Indeks końcowy obiektu AtkHyperlink

en: Start index
pl: Indeks początkowy

en: The start index of the AtkHyperlink object
pl: Indeks początkowy obiektu AtkHyperlink

en: Accessible Name
pl: Nazwa obiektu dostępności

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
pl: Nazwa instancji obiektu, sformatowana dla dostępu technologii wspierających

en: Accessible Description
pl: Opis obiektu dostępności

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
pl: Opis obiektu, sformatowany dla dostępu technologii wspierających

en: Accessible Parent
pl: Nadrzędny obiekt dostępności

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
pl: Obiekt nadrzędny obecnego obiektu dostępności, zwrócony przez atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
pl: Wartość obiektu dostępności

en: Is used to notify that the value has changed
pl: Jest używany do powiadamiania o zmianie wartości obiektu

en: Accessible Role
pl: Rola dostępności

en: The accessible role of this object
pl: Rola dostępności tego obiektu

en: Accessible Layer
pl: Warstwa dostępności

en: The accessible layer of this object
pl: Warstwa dostępności tego obiektu

en: Accessible MDI Value
pl: Wartość dostępności MDI

en: The accessible MDI value of this object
pl: Wartość dostępności MDI tego obiektu

en: Accessible Table Caption
pl: Nagłówek tabeli dostępności

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
pl: Jest używane do powiadamiania o zmianie nagłówka tabeli. Zamiast tej właściwości należy używać obiektu nagłówka tabeli dostępności

en: Accessible Table Column Header
pl: Nagłówek kolumny tabeli dostępności

en: Is used to notify that the table column header has changed
pl: Jest używane do powiadamiania o zmianie nagłówka kolumny tabeli

en: Accessible Table Column Description
pl: Opis kolumny tabeli dostępności

en: Is used to notify that the table column description has changed
pl: Jest używane do powiadamiania o zmianie opisu kolumny tabeli

en: Accessible Table Row Header
pl: Nagłówek wiersza tabeli dostępności

en: Is used to notify that the table row header has changed
pl: Jest używane do powiadamiania o zmianie nagłówka wiersza tabeli

en: Accessible Table Row Description
pl: Opis wiersza tabeli dostępności

en: Is used to notify that the table row description has changed
pl: Jest używane do powiadamiania o zmianie opisu wiersza tabeli

en: Accessible Table Summary
pl: Zestawienie tabeli dostępności

en: Is used to notify that the table summary has changed
pl: Jest używane do powiadamiania o zmianie zestawienia tabeli

en: Accessible Table Caption Object
pl: Obiekt nagłówka tabeli dostępności

en: Is used to notify that the table caption has changed
pl: Jest używane do powiadamiania o zmianie nagłówka tabeli

en: Number of Accessible Hypertext Links
pl: Liczba hipertekstowych odnośników dostępności

en: The number of links which the current AtkHypertext has
pl: Liczba odnośników posiadanych przez bieżący obiekt AtkHypertext

en: Accessible ID
pl: Identyfikator obiektu dostępności

en: ID for the accessible; useful for automated testing
pl: Identyfikator obiektu dostępności, przydatne do zautomatyzowanego testowania

en: Help text
pl: Tekst pomocy

en: Help text associated with the accessible
pl: Tekst pomocy powiązany z tym obiektem dostępności

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
pl: bardzo słabe

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
pl: słabe

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
pl: akceptowalne

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
pl: silne

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
pl: bardzo silne

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
pl: bardzo niskie

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
pl: średnie

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
pl: wysokie

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
pl: bardzo wysokie

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
pl: bardzo złe

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
pl: złe

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
pl: dobre

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
pl: bardzo dobre

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
pl: najlepsze

en: The application no longer exists
pl: Program już nie istnieje

en: invalid
pl: nieprawidłowy

en: accelerator label
pl: etykieta z klawiszem skrótu

en: alert
pl: alarm

en: animation
pl: animacja

en: arrow
pl: strzałka

en: calendar
pl: kalendarz

en: canvas
pl: płótno

en: check box
pl: przycisk opcji

en: check menu item
pl: element menu wyboru

en: color chooser
pl: okno wyboru kolorów

en: column header
pl: nagłówek kolumny

en: combo box
pl: wejście z opcjami

en: dateeditor
pl: edytor dat

en: desktop icon
pl: ikona pulpitu

en: desktop frame
pl: ramka pulpitu

en: dial
pl: tarcza liczbowa

en: dialog
pl: okno dialogowe

en: directory pane
pl: obszar katalogu

en: drawing area
pl: obszar rysowania

en: file chooser
pl: okno wyboru pliku

en: filler
pl: wypełniacz

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
pl: okno wyboru czcionki

en: frame
pl: ramka

en: glass pane
pl: obszar szklany

en: html container
pl: kontener HTML

en: icon
pl: ikona

en: image
pl: obraz

en: internal frame
pl: ramka wewnętrzna

en: label
pl: etykieta

en: layered pane
pl: obszar warstwowy

en: list
pl: lista

en: list item
pl: element listy

en: menu bar
pl: pasek menu

en: menu button
pl: przycisk menu

en: menu item
pl: element menu

en: option pane
pl: obszar opcji

en: page tab
pl: zakładka strony

en: page tab list
pl: lista zakładek stron

en: password text
pl: tekst hasła

en: popup menu
pl: menu podręczne

en: progress bar
pl: pasek postępu

en: push button
pl: przycisk

en: radio button
pl: przycisk radiowy

en: radio menu item
pl: radiowy element menu

en: root pane
pl: obszar główny

en: row header
pl: nagłówek wiersza

en: scroll bar
pl: pasek przewijania

en: scroll pane
pl: obszar przewijania

en: slider
pl: suwak

en: split pane
pl: obszar podziału

en: spin button
pl: wejście liczbowe

en: statusbar
pl: pasek stanu

en: table
pl: tabela

en: table cell
pl: komórka tabeli

en: table column header
pl: nagłówek kolumny tabeli

en: table row header
pl: nagłówek wiersza tabeli

en: tear off menu item
pl: odrywający element menu

en: text
pl: napis

en: toggle button
pl: przycisk przełączania

en: tool bar
pl: pasek narzędziowy

en: tool tip
pl: podpowiedź

en: tree
pl: drzewo

en: tree table
pl: tabela drzewiasta

en: unknown
pl: nieznany

en: viewport
pl: obszar wyświetlania

en: window
pl: okno

en: header
pl: nagłówek

en: footer
pl: stopka

en: paragraph
pl: akapit

en: ruler
pl: linia

en: application
pl: program

en: autocomplete
pl: automatyczne uzupełnianie

en: edit bar
pl: pasek edycji

en: embedded component
pl: element osadzony

en: entry
pl: wejście

en: chart
pl: wykres

en: caption
pl: podpis

en: document frame
pl: ramka dokumentu

en: heading
pl: nagłówek

en: page
pl: strona

en: section
pl: sekcja

en: redundant object
pl: obiekt nadmiarowy

en: form
pl: formularz

en: link
pl: odnośnik

en: input method window
pl: okno metody wprowadzania

en: table row
pl: wiersz tabeli

en: tree item
pl: element drzewa

en: document spreadsheet
pl: arkusz kalkulacyjny dokumentu

en: document presentation
pl: prezentacja dokumentu

en: document text
pl: tekst dokumentu

en: document web
pl: witryna dokumentu

en: document email
pl: adres e-mail dokumentu

en: comment
pl: komentarz

en: list box
pl: przycisk listy

en: grouping
pl: grupowanie

en: image map
pl: mapa obrazu

en: notification
pl: powiadomienie

en: info bar
pl: pasek informacji

en: level bar
pl: pasek poziomu

en: title bar
pl: pasek tytułowy

en: block quote
pl: cytat blokowy

en: audio
pl: dźwięk

en: video
pl: nagranie wideo

en: definition
pl: definicja

en: article
pl: artykuł

en: landmark
pl: punkt orientacyjny

en: log
pl: dziennik

en: marquee
pl: pływający tekst

en: math
pl: matematyka

en: rating
pl: ocena

en: timer
pl: stoper

en: description list
pl: lista opisu

en: description term
pl: termin opisu

en: description value
pl: wartość opisu
