atk - en to pt_BR translation catalogue (167 entries)

en: Selected Link
pt_BR: Link selecionado

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
pt_BR: Especifica se o objeto AtkHyperlink deve ser selecionado

en: Number of Anchors
pt_BR: Número de âncoras

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
pt_BR: O número de âncoras associadas com o objeto AtkHyperlink

en: End index
pt_BR: Índice final

en: The end index of the AtkHyperlink object
pt_BR: O índice final do objeto AtkHyperlink

en: Start index
pt_BR: Índice inicial

en: The start index of the AtkHyperlink object
pt_BR: O índice inicial do objeto AtkHyperlink

en: invalid
pt_BR: inválido

en: accelerator label
pt_BR: etiqueta aceleradora

en: alert
pt_BR: alerta

en: animation
pt_BR: animação

en: arrow
pt_BR: seta

en: calendar
pt_BR: calendário

en: canvas
pt_BR: área de gráficos

en: check box
pt_BR: caixa de seleção

en: check menu item
pt_BR: item de menu de seleção

en: color chooser
pt_BR: seletor de cores

en: column header
pt_BR: cabeçalho de coluna

en: combo box
pt_BR: caixa de combinação

en: dateeditor
pt_BR: editor de datas

en: desktop icon
pt_BR: ícone da área de trabalho

en: desktop frame
pt_BR: quadro da área de trabalho

en: dial
pt_BR: seletor

en: dialog
pt_BR: diálogo

en: directory pane
pt_BR: painel de diretório

en: drawing area
pt_BR: área de desenho

en: file chooser
pt_BR: seletor de arquivos

en: filler
pt_BR: preenchedor

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
pt_BR: seletor de fontes

en: frame
pt_BR: quadro

en: glass pane
pt_BR: painel transparente

en: html container
pt_BR: recipiente de html

en: icon
pt_BR: ícone

en: image
pt_BR: imagem

en: internal frame
pt_BR: quadro interno

en: label
pt_BR: rótulo

en: layered pane
pt_BR: painel sobreposto

en: list
pt_BR: lista

en: list item
pt_BR: item de lista

en: menu bar
pt_BR: barra de menu

en: menu button
pt_BR: botão de menu

en: menu item
pt_BR: item de menu

en: option pane
pt_BR: painel de opções

en: page tab
pt_BR: aba de página

en: page tab list
pt_BR: lista de abas de página

en: panel
pt_BR: painel

en: password text
pt_BR: texto de senha

en: popup menu
pt_BR: menu de contexto

en: progress bar
pt_BR: barra de progresso

en: push button
pt_BR: botão de apertar

en: radio button
pt_BR: botão de opção

en: radio menu item
pt_BR: item de menu de opções

en: root pane
pt_BR: painel raiz

en: row header
pt_BR: cabeçalho de linha

en: scroll bar
pt_BR: barra de rolagem

en: scroll pane
pt_BR: painel de rolagem

en: separator
pt_BR: separador

en: slider
pt_BR: controle deslizante

en: split pane
pt_BR: painel ajustável

en: spin button
pt_BR: botão do seletor numérico

en: statusbar
pt_BR: barra de status

en: table
pt_BR: tabela

en: table cell
pt_BR: célula de tabela

en: table column header
pt_BR: cabeçalho de coluna de tabela

en: table row header
pt_BR: cabeçalho de linha de tabela

en: tear off menu item
pt_BR: item de menu destacável

en: text
pt_BR: texto

en: toggle button
pt_BR: botão de alternância

en: tool bar
pt_BR: barra de ferramentas

en: tool tip
pt_BR: dica

en: tree
pt_BR: árvore

en: tree table
pt_BR: tabela de árvore

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: viewport
pt_BR: porta de visualização

en: window
pt_BR: janela

en: header
pt_BR: cabeçalho

en: footer
pt_BR: rodapé

en: paragraph
pt_BR: parágrafo

en: ruler
pt_BR: régua

en: application
pt_BR: aplicativo

en: autocomplete
pt_BR: completar automaticamente

en: edit bar
pt_BR: barra de edição

en: embedded component
pt_BR: componente embutido

en: entry
pt_BR: entrada

en: chart
pt_BR: diagrama

en: caption
pt_BR: legenda

en: document frame
pt_BR: quadro de documento

en: heading
pt_BR: título

en: page
pt_BR: página

en: section
pt_BR: seção

en: redundant object
pt_BR: objeto redundante

en: form
pt_BR: formulário

en: input method window
pt_BR: janela de método de entrada

en: table row
pt_BR: linha da tabela

en: tree item
pt_BR: item da árvore

en: document spreadsheet
pt_BR: planilha de documento

en: document presentation
pt_BR: documento de apresentação

en: document text
pt_BR: documento de texto

en: document web
pt_BR: documento da web

en: document email
pt_BR: documento de e-mail

en: comment
pt_BR: comentário

en: list box
pt_BR: caixa de lista

en: grouping
pt_BR: agrupamento

en: image map
pt_BR: mapa de imagens

en: notification
pt_BR: notificação

en: info bar
pt_BR: barra de informações

en: level bar
pt_BR: barra de nível

en: title bar
pt_BR: barra de título

en: block quote
pt_BR: citação

en: audio
pt_BR: áudio

en: video
pt_BR: vídeo

en: definition
pt_BR: definição

en: article
pt_BR: artigo

en: landmark
pt_BR: marco

en: marquee
pt_BR: demarcação

en: math
pt_BR: matemática

en: rating
pt_BR: avaliação

en: timer
pt_BR: temporizador

en: description list
pt_BR: lista de descrição

en: description term
pt_BR: termo de descrição

en: description value
pt_BR: valor da descrição

en: Accessible Name
pt_BR: Nome acessível

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
pt_BR: Nome da instância do objeto formatado para acesso da tecnologia assistiva

en: Accessible Description
pt_BR: Descrição acessível

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
pt_BR: Descrição de um objeto, formatada para acesso da tecnologia assistiva

en: Accessible Parent
pt_BR: Pai acessível

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
pt_BR: Pai do acesso atual como é devolvido pelo atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
pt_BR: Valor acessível

en: Is used to notify that the value has changed
pt_BR: É usado para notificar que um valor mudou

en: Accessible Role
pt_BR: Regra acessível

en: The accessible role of this object
pt_BR: A regra acessível desse objeto

en: Accessible Layer
pt_BR: Camada acessível

en: The accessible layer of this object
pt_BR: A camada acessível desse objeto

en: Accessible MDI Value
pt_BR: Valor MDI acessível

en: The accessible MDI value of this object
pt_BR: O valor MDI acessível desse objeto

en: Accessible Table Caption
pt_BR: Legenda acessível da tabela

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
pt_BR: É usada para notificar que a legenda da tabela mudou; essa propriedade não deve ser usada. Em vez disso, accessible-table-caption-object deve ser usado

en: Accessible Table Column Header
pt_BR: Cabeçalho acessível de coluna da tabela

en: Is used to notify that the table column header has changed
pt_BR: É usado para notificar que o cabeçalho de coluna da tabela mudou

en: Accessible Table Column Description
pt_BR: Descrição acessível de coluna da tabela

en: Is used to notify that the table column description has changed
pt_BR: É usado para notificar que uma descrição de coluna da tabela mudou

en: Accessible Table Row Header
pt_BR: Cabeçalho acessível de linha da tabela

en: Is used to notify that the table row header has changed
pt_BR: É usado para notificar que o cabeçalho de linha da tabela mudou

en: Accessible Table Row Description
pt_BR: Descrição acessível de linha da tabela

en: Is used to notify that the table row description has changed
pt_BR: É usado para notificar que a descrição de linha da tabela mudou

en: Accessible Table Summary
pt_BR: Sumário acessível da tabela

en: Is used to notify that the table summary has changed
pt_BR: É usado para notificar que o sumário da tabela mudou

en: Accessible Table Caption Object
pt_BR: Objeto acessível de legenda da tabela

en: Is used to notify that the table caption has changed
pt_BR: É usado para notificar que a legenda da tabela mudou

en: Number of Accessible Hypertext Links
pt_BR: Número de links de hipertexto acessíveis

en: The number of links which the current AtkHypertext has
pt_BR: O número de links com o AtkHypertext atual

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
pt_BR: muito fraco

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
pt_BR: fraco

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
pt_BR: aceitável

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
pt_BR: forte

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
pt_BR: muito forte

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
pt_BR: muito baixo

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
pt_BR: médio

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
pt_BR: alto

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
pt_BR: muito alto

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
pt_BR: muito ruim

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
pt_BR: ruim

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
pt_BR: bom

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
pt_BR: muito bom

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
pt_BR: melhor

en: The application no longer exists
pt_BR: Este aplicativo não existe mais
