atk - en to sk translation catalogue (168 entries)

en: Selected Link
sk: Vybraný odkaz

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
sk: Určuje, či je vybraný objekt AtkHyperlink

en: Number of Anchors
sk: Počet kotiev

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
sk: Počet kotiev spojených s objektom AtkHyperlink

en: End index
sk: Index konca

en: The end index of the AtkHyperlink object
sk: Index konca objektu AtkHyperlink

en: Start index
sk: Index začiatku

en: The start index of the AtkHyperlink object
sk: Index začiatku objektu AtkHyperlink

en: invalid
sk: neplatná

en: accelerator label
sk: označenie akcelerátora

en: alert
sk: varovanie

en: animation
sk: animácia

en: arrow
sk: šipka

en: calendar
sk: kalendár

en: canvas
sk: plátno

en: check box
sk: zaškrtávacie pole

en: check menu item
sk: zaškrtávacia položka ponuky

en: color chooser
sk: výber farby

en: column header
sk: hlavička stĺpca

en: combo box
sk: kombinované pole

en: dateeditor
sk: editor dátumov

en: desktop icon
sk: ikona plochy

en: desktop frame
sk: rámec plochy

en: dial
sk: číselník

en: dialog
sk: dialógové okno

en: directory pane
sk: plocha priečinka

en: drawing area
sk: oblasť kreslenia

en: file chooser
sk: výber súboru

en: filler
sk: výplň

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
sk: výber písma

en: frame
sk: rámec

en: glass pane
sk: priehľadná plocha

en: html container
sk: kontajner html

en: icon
sk: ikona

en: image
sk: obrázok

en: internal frame
sk: vnútorný rámec

en: label
sk: označenie

en: layered pane
sk: plocha s vrstvami

en: list
sk: zoznam

en: list item
sk: položka zoznamu

en: menu
sk: ponuka

en: menu bar
sk: panel ponuky

en: menu button
sk: tlačidlo ponuky

en: menu item
sk: položka ponuky

en: option pane
sk: plocha volieb

en: page tab
sk: karta

en: page tab list
sk: zoznam kariet

en: password text
sk: text hesla

en: popup menu
sk: rozbaľovacia ponuka

en: progress bar
sk: ukazovateľ priebehu

en: push button
sk: tlačidlo

en: radio button
sk: rádiové tlačidlo

en: radio menu item
sk: rádiová položka ponuky

en: root pane
sk: koreňová plocha

en: row header
sk: hlavička riadku

en: scroll bar
sk: posuvník

en: scroll pane
sk: plocha s posuvníkmi

en: separator
sk: oddeľovač

en: slider
sk: posuvník

en: split pane
sk: rozdelenie plochy

en: spin button
sk: rolovacie tlačidlo

en: statusbar
sk: stavová lišta

en: table
sk: tabuľka

en: table cell
sk: bunka tabuľky

en: table column header
sk: hlavička stĺpca tabuľky

en: table row header
sk: hlavička riadku tabuľky

en: tear off menu item
sk: položka ponuky pre odtrhnutie

en: terminal
sk: terminál

en: toggle button
sk: prepínacie tlačidlo

en: tool bar
sk: lišta nástrojov

en: tool tip
sk: bublinový popis

en: tree
sk: strom

en: tree table
sk: stromová tabuľka

en: unknown
sk: neznámy

en: viewport
sk: prehliadacie miesto

en: window
sk: okno

en: header
sk: hlavička

en: footer
sk: pätička

en: paragraph
sk: odsek

en: ruler
sk: pravítko

en: application
sk: aplikácia

en: autocomplete
sk: automatické dopĺňanie

en: edit bar
sk: editovacie pole

en: embedded component
sk: vložený komponent

en: entry
sk: vstup

en: chart
sk: diagram

en: caption
sk: titulok

en: document frame
sk: rámec dokumentu

en: heading
sk: nadpis

en: page
sk: stránka

en: section
sk: oddiel

en: redundant object
sk: prebytočný objekt

en: form
sk: formulár

en: link
sk: odkaz

en: input method window
sk: okno metódy vstupu

en: table row
sk: riadok tabuľky

en: tree item
sk: položka stromu

en: document spreadsheet
sk: tabuľkový dokument

en: document presentation
sk: prezentácia

en: document text
sk: textový dokument

en: document web
sk: webový dokument

en: document email
sk: dokument typu email

en: comment
sk: komentár

en: list box
sk: pole zoznamu

en: grouping
sk: zoskupenie

en: image map
sk: mapa obrázkov

en: notification
sk: oznámenie

en: info bar
sk: infopanel

en: level bar
sk: indikátor úrovne

en: title bar
sk: lišta názvu okna

en: block quote
sk: citácia

en: audio
sk: zvuk

en: definition
sk: definícia

en: article
sk: článok

en: landmark
sk: oblasť stránky

en: log
sk: záznam

en: marquee
sk: bežiaci text

en: math
sk: matematika

en: rating
sk: hodnotenie

en: timer
sk: časovač

en: description list
sk: zoznam popisov

en: description term
sk: výraz definície

en: description value
sk: hodnota popisu

en: Accessible Name
sk: Prístupný názov

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
sk: Názov inštancie objektu naformátovaný pre prístupnosť cez zjednodušenie ovládania

en: Accessible Description
sk: Prístupný popis

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
sk: Popis objektu, formátovaný pre prístupnosť cez zjednodušenie ovládania

en: Accessible Parent
sk: Prístupný rodič

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
sk: Rodič aktuálneho sprístupnenia, ako ho vracia funkcia atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
sk: Prístupná hodnota

en: Is used to notify that the value has changed
sk: Používa sa na oznámenie, že sa hodnota zmenila

en: Accessible Role
sk: Úloha v prístupnosti

en: The accessible role of this object
sk: Úloha tohto objektu v prístupnosti

en: Accessible Layer
sk: Vrstva prístupnosti

en: The accessible layer of this object
sk: Vrstva prístupnosti tohto objektu

en: Accessible MDI Value
sk: Prístupná hodnota MDI

en: The accessible MDI value of this object
sk: Prístupná hodnota MDI pre tento objekt

en: Accessible Table Caption
sk: Prístupný titulok tabuľky

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
sk: Používa sa na oznámenie, že sa nadpis tabuľky zmenil. Táto vlastnosť by sa nemala používať. Namiesto nej použite accessible-table-caption-object

en: Accessible Table Column Header
sk: Prístupná hlavička stĺpca tabuľky

en: Is used to notify that the table column header has changed
sk: Používa sa na oznámenie, že sa hlavička stĺpca tabuľky zmenila

en: Accessible Table Column Description
sk: Prístupný popis stĺpca tabuľky

en: Is used to notify that the table column description has changed
sk: Používa sa na oznámenie, že sa popis stĺpca tabuľky zmenil

en: Accessible Table Row Header
sk: Prístupná hlavička riadku tabuľky

en: Is used to notify that the table row header has changed
sk: Používa sa na oznámenie, že sa hlavička riadku tabuľky zmenila

en: Accessible Table Row Description
sk: Prístupný popis riadku tabuľky

en: Is used to notify that the table row description has changed
sk: Používa sa na oznámenie, že sa popis riadku tabuľky zmenil

en: Accessible Table Summary
sk: Prístupný súhrn tabuľky

en: Is used to notify that the table summary has changed
sk: Používa sa na oznámenie, že sa súhrn tabuľky zmenil

en: Accessible Table Caption Object
sk: Prístupný objekt hlavičky tabuľky

en: Is used to notify that the table caption has changed
sk: Používa sa na oznámenie, že sa hlavička tabuľky zmenila

en: Number of Accessible Hypertext Links
sk: Počet prístupných odkazov

en: The number of links which the current AtkHypertext has
sk: Počet odkazov, ktoré AtkHypertext obsahuje

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
sk: veľmi slabé

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
sk: slabé

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
sk: akceptovateľné

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
sk: silné

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
sk: veľmi silné

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
sk: veľmi nízka

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
sk: stredná

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
sk: vysoká

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
sk: veľmi vysoká

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
sk: veľmi zlé

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
sk: zlé

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
sk: dobré

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
sk: veľmi dobré

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
sk: najlepšie

en: The application no longer exists
sk: Aplikácia už neexistuje
