at-spi2-core - en to sv translation catalogue (168 entries)

en: Selected Link
sv: Markerad länk

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
sv: Anger huruvida AtkHyperlink-objektet är markerat

en: Number of Anchors
sv: Antal ankare

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
sv: Antalet ankare som är associerat med AtkHyperlink-objektet

en: End index
sv: Slutindex

en: The end index of the AtkHyperlink object
sv: Slutindexet för AtkHyperlink-objektet

en: Start index
sv: Startindex

en: The start index of the AtkHyperlink object
sv: Startindexet för AtkHyperlink-objektet

en: Accessible Name
sv: Tillgängligt namn

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
sv: Objektinstansens namn formaterat för åtkomst av hjälpmedelsteknik

en: Accessible Description
sv: Tillgänglig beskrivning

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
sv: Beskrivning av ett objekt, formaterat för åtkomst av hjälpmedelsteknik

en: Accessible Parent
sv: Tillgänglig förälder

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
sv: Förälder för den aktuella tillgängliga som returnerades av atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
sv: Tillgängligt värde

en: Is used to notify that the value has changed
sv: Används för att meddela att värdet har ändrats

en: Accessible Role
sv: Tillgänglig roll

en: The accessible role of this object
sv: Den tillgängliga rollen för detta objekt

en: Accessible Layer
sv: Tillgängligt lager

en: The accessible layer of this object
sv: Det tillgängliga lagret för detta objekt

en: Accessible MDI Value
sv: Tillgängligt MDI-värde

en: The accessible MDI value of this object
sv: Det tillgängliga MDI-värdet för detta objekt

en: Accessible Table Caption
sv: Tillgänglig tabellrubrik

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
sv: Används för att meddela att tabellrubriken har ändrats; denna egenskap ska inte användas. accessible-table-caption-object ska användas i stället

en: Accessible Table Column Header
sv: Tillgängligt tabellkolumnhuvud

en: Is used to notify that the table column header has changed
sv: Används för att meddela att tabellkolumnrubriken har ändrats

en: Accessible Table Column Description
sv: Tillgänglig tabellkolumnbeskrivning

en: Is used to notify that the table column description has changed
sv: Används för att meddela att tabellkolumnbeskrivningen har ändrats

en: Accessible Table Row Header
sv: Tillgängligt tabellradshuvud

en: Is used to notify that the table row header has changed
sv: Används för att meddela att tabellradshuvudet har ändrats

en: Accessible Table Row Description
sv: Tillgänglig tabellradsbeskrivning

en: Is used to notify that the table row description has changed
sv: Används för att meddela att tabellradsbeskrivningen har ändrats

en: Accessible Table Summary
sv: Tillgänglig tabellsammanfattning

en: Is used to notify that the table summary has changed
sv: Används för att meddela att tabellsammanfattningen har ändrats

en: Accessible Table Caption Object
sv: Tillgängligt tabellrubriksobjekt

en: Is used to notify that the table caption has changed
sv: Används för att meddela att tabellrubriken har ändrats

en: Number of Accessible Hypertext Links
sv: Antal tillgängliga hypertextlänkar

en: The number of links which the current AtkHypertext has
sv: Antalet länkar som aktuell AtkHypertext har

en: Accessible ID
sv: Tillgängligt ID

en: ID for the accessible; useful for automated testing
sv: ID för den tillgängliga; användbart för automatisk testning

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Help text associated with the accessible
sv: Hjälptext som är associerad med den tillgängliga

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
sv: mycket svagt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
sv: svagt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
sv: acceptabelt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
sv: starkt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
sv: mycket starkt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
sv: mycket lågt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
sv: medel

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
sv: högt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
sv: mycket högt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
sv: mycket dåligt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
sv: dåligt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
sv: bra

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
sv: mycket bra

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
sv: bäst

en: The application no longer exists
sv: Programmet finns inte längre

en: invalid
sv: ogiltig

en: accelerator label
sv: genvägsetikett

en: alert
sv: varning

en: animation
sv: animering

en: arrow
sv: pil

en: calendar
sv: kalender

en: canvas
sv: rityta

en: check box
sv: kryssruta

en: check menu item
sv: kryssmenypost

en: color chooser
sv: färgväljare

en: column header
sv: kolumnrubrik

en: combo box
sv: komboruta

en: dateeditor
sv: datumredigerare

en: desktop icon
sv: skrivbordsikon

en: desktop frame
sv: skrivbordsram

en: dial
sv: mätare

en: directory pane
sv: katalogpanel

en: drawing area
sv: rityta

en: file chooser
sv: filväljare

en: filler
sv: ifyllare

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
sv: typsnittsväljare

en: frame
sv: ram

en: glass pane
sv: glaspanel

en: html container
sv: html-behållare

en: icon
sv: ikon

en: image
sv: bild

en: internal frame
sv: intern ram

en: label
sv: etikett

en: layered pane
sv: lagerpanel

en: list
sv: lista

en: list item
sv: listpost

en: menu
sv: meny

en: menu bar
sv: menyrad

en: menu button
sv: menyknapp

en: menu item
sv: menypost

en: option pane
sv: alternativpanel

en: page tab
sv: sidflik

en: page tab list
sv: sidflikslist

en: password text
sv: lösenordstext

en: popup menu
sv: poppuppmeny

en: progress bar
sv: förloppsindikator

en: push button
sv: tryckknapp

en: radio button
sv: radioknapp

en: radio menu item
sv: radiomenypost

en: root pane
sv: rotpanel

en: row header
sv: radhuvud

en: scroll bar
sv: rullningslist

en: scroll pane
sv: rullningspanel

en: separator
sv: avskiljare

en: slider
sv: skjutreglage

en: split pane
sv: delad panel

en: spin button
sv: stegningsruta

en: statusbar
sv: statusrad

en: table
sv: tabell

en: table cell
sv: tabellcell

en: table column header
sv: tabellkolumnhuvud

en: table row header
sv: tabellradshuvud

en: tear off menu item
sv: avtagbar menypost

en: toggle button
sv: växlingsknapp

en: tool bar
sv: verktygsfält

en: tool tip
sv: inforuta

en: tree
sv: träd

en: tree table
sv: trädtabell

en: unknown
sv: okänd

en: viewport
sv: skrivbordsvy

en: window
sv: fönster

en: header
sv: huvud

en: footer
sv: fot

en: paragraph
sv: stycke

en: ruler
sv: linjal

en: application
sv: program

en: autocomplete
sv: komplettera automatiskt

en: edit bar
sv: redigeringsrad

en: embedded component
sv: inbyggd komponent

en: entry
sv: post

en: chart
sv: lista

en: caption
sv: rubrik

en: document frame
sv: dokumentram

en: heading
sv: huvud

en: page
sv: sida

en: section
sv: sektion

en: redundant object
sv: överflödigt objekt

en: form
sv: formulär

en: link
sv: länk

en: input method window
sv: inmatningsmetodfönster

en: table row
sv: tabellrad

en: tree item
sv: trädobjekt

en: document spreadsheet
sv: dokument kalkylark

en: document presentation
sv: dokument presentation

en: document text
sv: dokument text

en: document web
sv: dokument webb

en: document email
sv: dokument e-post

en: comment
sv: kommentar

en: list box
sv: listruta

en: grouping
sv: gruppering

en: image map
sv: bildkarta

en: notification
sv: avisering

en: info bar
sv: informationsrad

en: level bar
sv: nivårad

en: title bar
sv: namnlist

en: block quote
sv: blockcitat

en: audio
sv: ljud

en: article
sv: artikel

en: landmark
sv: landmärke

en: log
sv: logg

en: marquee
sv: banderoll

en: math
sv: matematik

en: rating
sv: gradering

en: description list
sv: beskrivningslista

en: description term
sv: beskrivningsterm

en: description value
sv: beskrivningsvärde
