atk - en to ro translation catalogue (164 entries)

en: Selected Link
ro: Link selectat

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
ro: Specifică dacă obiectul AtkHyperlink este selectat

en: Number of Anchors
ro: Număr de ancore

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
ro: Numărul ancorelor asociat cu obiectul AtkHyperlink

en: End index
ro: Index final

en: The end index of the AtkHyperlink object
ro: Indexul final al obiectului AtkHypelink

en: Start index
ro: Index inițial

en: The start index of the AtkHyperlink object
ro: Indexul inițial al obiectului AtkHyperlink

en: Accessible Name
ro: Nume accesibil

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
ro: Numele instanței obiectului formatat pentru accesul asistat

en: Accessible Description
ro: Descriere accesibilă

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
ro: Descrierea unui obiect, formatată pentru accesul asistat

en: Accessible Parent
ro: Părinte accesibil

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
ro: Superiorul de accesibil curent așa cum a fost întors de atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
ro: Valoare accesibilă

en: Is used to notify that the value has changed
ro: Utilizată pentru a notifica schimbarea valorii

en: Accessible Role
ro: Rol accesibil

en: The accessible role of this object
ro: Rolul accesibil al acestui obiect

en: Accessible Layer
ro: Nivel accesibil

en: The accessible layer of this object
ro: Nivelul accesibil al acestui obiect

en: Accessible MDI Value
ro: Valoare MDI accesibilă

en: The accessible MDI value of this object
ro: Valoarea accesibilă MDI a acestui obiect

en: Accessible Table Caption
ro: Etichetă accesibilă tabel

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
ro: Utilizată pentru a notifica schimbarea etichetei tabelului. Această proprietate nu ar trebui folosită. A se utiliza accessible-table-caption-object

en: Accessible Table Column Header
ro: Antet accesibil coloană tabel

en: Is used to notify that the table column header has changed
ro: Utilizat pentru a notifica schimbarea antetului coloanei în tabel

en: Accessible Table Column Description
ro: Descriere accesibilă coloană tabel

en: Is used to notify that the table column description has changed
ro: Utilizată pentru a notifica schimbarea descrierii coloanei în tabel

en: Accessible Table Row Header
ro: Antet accesibil rând tabel

en: Is used to notify that the table row header has changed
ro: Utilizat pentru a notifica schimbarea antetului rândului în tabel

en: Accessible Table Row Description
ro: Descriere accesibilă rând tabel

en: Is used to notify that the table row description has changed
ro: Utilizată pentru a notifica schimbarea descrierii rândului în tabel

en: Accessible Table Summary
ro: Sumar tabel accesibil

en: Is used to notify that the table summary has changed
ro: Utilizat pentru a notifica schimbarea sumarului tabelului

en: Accessible Table Caption Object
ro: Obiect etichetă tabel accesibil

en: Is used to notify that the table caption has changed
ro: Utilizat pentru a notifica schimbarea etichetei tabelului

en: Number of Accessible Hypertext Links
ro: Număr de linkuri hipertext accesibile

en: The number of links which the current AtkHypertext has
ro: Numărul de linkuri din instanța curentă AtkHypertext

en: Accessible ID
ro: ID accesibil

en: ID for the accessible; useful for automated testing
ro: ID pentru accesibil; util pentru testarea automată

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Help text associated with the accessible
ro: Text de ajutor asociat cu accesibilul

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
ro: foarte slab

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
ro: slab

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
ro: acceptabil

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
ro: puternic

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
ro: foarte puternic

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
ro: foarte scăzut

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
ro: mediu

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
ro: ridicat

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
ro: foarte ridicat

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
ro: foarte rău

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
ro: rău

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
ro: bun

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
ro: foarte bun

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
ro: cel mai bun

en: The application no longer exists
ro: Aplicația nu mai există

en: accelerator label
ro: etichetă accelerator

en: alert
ro: alertă

en: animation
ro: animație

en: arrow
ro: săgeată

en: canvas
ro: canava

en: check box
ro: căsuță de bifare

en: check menu item
ro: element meniu de bifare

en: color chooser
ro: selector de culoare

en: column header
ro: antet coloană

en: combo box
ro: căsuță combo

en: dateeditor
ro: editor al datei

en: desktop icon
ro: iconiță pe desktop

en: desktop frame
ro: cadru desktop

en: dial
ro: cadran

en: directory pane
ro: vedere directoare

en: drawing area
ro: arie de desenare

en: file chooser
ro: selector de fișiere

en: filler
ro: umplere

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
ro: selector de fonturi

en: frame
ro: cadru

en: glass pane
ro: vedere parțială

en: html container
ro: recipient html

en: icon
ro: iconiță

en: image
ro: imagine

en: internal frame
ro: cadru intern

en: label
ro: etichetă

en: layered pane
ro: vedere suprapusă

en: list
ro: listă

en: list item
ro: element listă

en: menu
ro: meniu

en: menu bar
ro: bară de meniu

en: menu button
ro: buton de meniu

en: menu item
ro: element meniu

en: option pane
ro: vedere opțiuni

en: page tab
ro: tab pagină

en: page tab list
ro: listă taburi pagină

en: panel
ro: panou

en: password text
ro: text parolă

en: popup menu
ro: meniu popup

en: progress bar
ro: bară de progres

en: button
ro: buton

en: radio button
ro: buton radio

en: radio menu item
ro: element radio meniu

en: root pane
ro: vedere rădăcină

en: row header
ro: antet rând

en: scroll bar
ro: bară de derulare

en: scroll pane
ro: vedere derulare

en: slider
ro: derulator

en: split pane
ro: vedere împărțită

en: spin button
ro: iconiță animată

en: statusbar
ro: bară de stare

en: table
ro: tabel

en: table cell
ro: celulă tabel

en: table column header
ro: antet coloană tabel

en: table row header
ro: antet rând tabel

en: tear off menu item
ro: element meniu desprins

en: toggle button
ro: buton comutator

en: tool bar
ro: bară cu unelte

en: tool tip
ro: indiciu

en: tree
ro: arbore

en: tree table
ro: tabel arbore

en: unknown
ro: necunoscut

en: viewport
ro: arie vizibilă

en: window
ro: fereastră

en: header
ro: antet

en: footer
ro: notă de subsol

en: paragraph
ro: paragraf

en: ruler
ro: riglă

en: application
ro: aplicație

en: autocomplete
ro: auto-completare

en: edit bar
ro: bară de editare

en: embedded component
ro: componentă încapsulată

en: entry
ro: intrare

en: chart
ro: diagramă

en: caption
ro: titlu

en: document frame
ro: cadru document

en: heading
ro: titlu

en: page
ro: pagină

en: section
ro: secțiune

en: redundant object
ro: obiect redundant

en: form
ro: formular

en: input method window
ro: fereastra metodei de input

en: table row
ro: rând de tabel

en: tree item
ro: element arbore

en: document spreadsheet
ro: foaie de calcul document

en: document presentation
ro: prezentare document

en: document web
ro: web document

en: document email
ro: email document

en: comment
ro: comentariu

en: list box
ro: căsuță de tip listă

en: grouping
ro: grupare

en: image map
ro: hartă de imagini

en: notification
ro: notificare

en: info bar
ro: bară de informații

en: level bar
ro: bară de nivel

en: title bar
ro: bară de titlu

en: block quote
ro: bloc de citat

en: definition
ro: definiție

en: article
ro: articol

en: landmark
ro: reper

en: log
ro: istoric

en: math
ro: matematică

en: rating
ro: evaluare

en: timer
ro: cronometru

en: description list
ro: listă de descriere

en: description term
ro: termen de descriere

en: description value
ro: valoare de descriere
