at-spi2-core gnome-45 - en to kab translation catalogue (174 entries)

en: Selected Link
kab: Fren aseɣwen

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
kab: Yessefray ɣef tɣawsa n AtkHypertext tettwafren

en: Number of Anchors
kab: Amḍan n timedyin

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
kab: Amḍan n tedmiyin yeqqnen s tɣawsa n AtkHypertext

en: End index
kab: Amatar n taggara

en: The end index of the AtkHyperlink object
kab: Amatar n taggara n tɣawsa n AtkHypertext

en: Start index
kab: Amatar n uskar

en: The start index of the AtkHyperlink object
kab: Amatar n uskar n tɣawsa n AtkHypertext

en: Accessible Name
kab: Isem uffar

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
kab: Isem n tummant n tɣawasa yemsel i unekcum ɣer tetiknulujiyin n tallalt

en: Accessible Description
kab: Aglam uffar

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
kab: Aglam n tɣawasa, yemsel i unekcum ɣer tetiknulujiyin n tallalt

en: Accessible Parent
kab: Amaraw uffar

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
kab: Amaraw n wuffar amiran yettwarr-d s atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
kab: Azal uffar

en: Is used to notify that the value has changed
kab: Yettuseqdec i uselɣu ɣef wazal yettusenfel

en: Accessible Role
kab: Tmlilt tuffart

en: The accessible role of this object
kab: Alugen uffar n tɣawsa-a

en: Accessible Layer
kab: Tissi tuffart

en: The accessible layer of this object
kab: Tissi tuffart deg tɣawsa-a

en: Accessible MDI Value
kab: Azal MDI uffar

en: The accessible MDI value of this object
kab: Azal MDI uffar n tɣawsa-a

en: Accessible Table Caption
kab: Taneffust n tfelwit tuffart

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
kab: Yettuseqdec i uselɣu ɣef tneffust n tfelwit tettusenfel; tazwart-a ur ilaq ara ad tettuseqdac. ad yettuseqdac deg wadeg-is accessible-table-caption-object

en: Accessible Table Column Header
kab: Aqerru n tgejdit n tfelwit uffar

en: Is used to notify that the table column header has changed
kab: Yettuseqdac i uselɣu ɣef uqerru n tgejdit n tfelwit yettusenfel

en: Accessible Table Column Description
kab: Aglam n tgejdit n tfelwit tuffart

en: Is used to notify that the table column description has changed
kab: Yettuseqdac i uselɣu ɣef uglam n tgejdit n tfelwit yettusenfel

en: Accessible Table Row Header
kab: Aqerru n yizirig n tfelwit tuffart

en: Is used to notify that the table row header has changed
kab: Yettuseqdac i uselɣu ɣef uqerru n yizirig  n tfelwit yettusenfel

en: Accessible Table Row Description
kab: Aglam n yizirig n tfelwit tuffart

en: Is used to notify that the table row description has changed
kab: Yettuseqdac i uselɣu ɣef uglam n yizirig n tfelwit yettusenfel

en: Accessible Table Summary
kab: Agzul n tfelwit tuffart

en: Is used to notify that the table summary has changed
kab: Yettuseqdac i uselɣu ɣef ugzul n tfelwit yettusenfel

en: Accessible Table Caption Object
kab: Taɣawsa n tneffust n tfelwit tuffart

en: Is used to notify that the table caption has changed
kab: Yettuseqdac i uselɣu ɣef tneffust n tfelwit tettusenfel

en: Number of Accessible Hypertext Links
kab: Amḍan n yiseɣwan n uflaḍris uffaren

en: The number of links which the current AtkHypertext has
kab: Amḍan n yiseɣwan i yesεa AtkHypertext amiran

en: Accessible ID
kab: Asulay uffar

en: ID for the accessible; useful for automated testing
kab: Asulay i i wuffar; d unmas i yikayaden iwurmanen

en: Help text
kab: Aḍris n tallalti

en: Help text associated with the accessible
kab: Aḍris n tallalt yeqqen ɣer wuffar

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
kab: d afessas aṭas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
kab: d afessas maḍi

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
kab: yettwaqbal

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
kab: iǧhedd

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
kab: iǧhedd aṭas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
kab: yuder aṭas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
kab: d alemmas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
kab: εlay

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
kab: εlay aṭas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
kab: ucmit

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
kab: yir

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
kab: yelha

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
kab: igerrez

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
kab: ifaz

en: The application no longer exists
kab: Dayen ulac asnas-a

en: invalid
kab: armeɣtu

en: accelerator label
kab: tabzimt tuffart

en: alert
kab: alɣu

en: animation
kab: amray

en: arrow
kab: tanila

en: calendar
kab: awitay

en: canvas
kab: abeckil

en: check box
kab: senqed tanaka

en: check menu item
kab: senqed aferdis n wumuɣ

en: color chooser
kab: anefran n yini

en: column header
kab: aqerru n tgejdit

en: combo box
kab: tanaka n ufran

en: dateeditor
kab: amaẓrag n wazemz

en: desktop icon
kab: tignit n tnarit

en: desktop frame
kab: akatar n tnarit

en: dial
kab: iwnes

en: dialog
kab: adiwenni

en: directory pane
kab: agalis n ukaram

en: drawing area
kab: tamnaḍt n usuneɣ

en: file chooser
kab: anefran n ufaylu

en: filler
kab: amesmad

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
kab: anefran n tsefsit

en: frame
kab: akaram

en: glass pane
kab: agalis n zzǧaǧ

en: html container
kab: amagbar html

en: icon
kab: tignit

en: image
kab: tugna

en: internal frame
kab: akatar agensan

en: label
kab: tabzimt

en: layered pane
kab: agalis n tissiwin

en: list
kab: tabdart

en: list item
kab: aferdis n tebdart

en: menu
kab: umuɣ

en: menu bar
kab: afeggag n wumuɣ

en: menu button
kab: taqeffalt n wumuɣ

en: menu item
kab: aferdis n wumuɣ

en: option pane
kab: agalis n textiṛiyin

en: page tab
kab: iccer n usebter

en: page tab list
kab: tabdart n yiccer n usebter

en: panel
kab: agalis

en: password text
kab: aḍris n wawal n uεeddi

en: popup menu
kab: umuɣ n usfaylu udhim

en: progress bar
kab: afeggag n usfari

en: push button
kab: taqeffalt n tussda

en: radio button
kab: taqeffalt n ṛṛadyu

en: radio menu item
kab: aferdis n wumuɣ n ṛṛadyu

en: root pane
kab: agalis n uẓar

en: row header
kab: aqerru n yizirig

en: scroll bar
kab: afeggag n udrurem

en: scroll pane
kab: agalis n udrurem

en: separator
kab: anabraz

en: slider
kab: tigri

en: split pane
kab: agalis n tebniqt

en: spin button
kab: taqeffalt n tuzzya

en: statusbar
kab: afeggag n waddad

en: table
kab: tafelwit

en: table cell
kab: tabniqt n tfelwit

en: table column header
kab: aqerru n tgejdit n tfelwit

en: table row header
kab: aqerru n yizirig n tfelwit

en: tear off menu item
kab: senfer aferdis n wumuɣ

en: terminal
kab: tadiwent

en: text
kab: aḍris

en: toggle button
kab: taqeffalt n uneggez

en: tool bar
kab: afeggag n yifecka

en: tool tip
kab: asentel n yifcka

en: tree
kab: aseklu

en: tree table
kab: tafelwit n yisekla

en: unknown
kab: arussin

en: viewport
kab: asfaylu

en: window
kab: asfaylu

en: header
kab: aqerru

en: footer
kab: aḍar

en: paragraph
kab: taseddart

en: ruler
kab: alugan

en: application
kab: asnas

en: autocomplete
kab: taččart tawurmant

en: edit bar
kab: ẓreg afeggag

en: embedded component
kab: asuddes usliɣ

en: entry
kab: anekcum

en: chart
kab: adlif

en: caption
kab: taneffust

en: document frame
kab: akaram n yisemli

en: heading
kab: ixef

en: page
kab: asebter

en: section
kab: tafrayt

en: redundant object
kab: taɣawsa tallusant

en: form
kab: eg

en: link
kab: aseɣwen

en: input method window
kab: asfaylu n tarrayt n tira

en: table row
kab: izirig n tfelwit

en: tree item
kab: aferdis n yifecka

en: document spreadsheet
kab: tifert n usiḍen n yisemli

en: document presentation
kab: asenked n yisemli

en: document text
kab: aḍris n yisemli

en: document web
kab: isemli web

en: document email
kab: isemli n yimayl

en: comment
kab: awennit

en: list box
kab: tabewwaḍt n tebdarin

en: grouping
kab: asegrew

en: image map
kab: tafelwit n tugna

en: notification
kab: alɣu

en: info bar
kab: afeggag n talɣut

en: level bar
kab: afeggag n uswir

en: title bar
kab: afeggag n uzwel

en: block quote
kab: sewḥel izen

en: audio
kab: ameslaw

en: video
kab: tavidyut

en: definition
kab: tabadut

en: article
kab: amagrad

en: landmark
kab: ticreḍt n useddag

en: log
kab: qqen

en: math
kab: tusnakt

en: rating
kab: tazmilt

en: timer
kab: amakud

en: description list
kab: tabdart n uglam

en: description term
kab: tiwtilin n uglam

en: description value
kab: azal n uglam
