at-spi2-core main - en to uz translation catalogue (172 entries)

en: Selected Link
uz: Tanlangan havola

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
uz: AtkHyperlink ob'ekti tanlangan yoki yo'qligini belgilaydi

en: Number of Anchors
uz: Ankorlar soni

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
uz: AtkHyperlink ob'ekti bilan bog'langan langarlar soni

en: End index
uz: Yakuniy indeks

en: The end index of the AtkHyperlink object
uz: AtkHyperlink ob'ektining yakuniy indeksi

en: Start index
uz: Boshlanish indeksi

en: The start index of the AtkHyperlink object
uz: AtkHyperlink ob'ektining boshlang'ich indeksi

en: Accessible Name
uz: Kirish mumkin bo'lgan ism

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
uz: Yordamchi texnologiyaga kirish uchun formatlangan obyekt namunasining nomi

en: Accessible Description
uz: Foydalanish mumkin bo'lgan tavsif

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
uz: Yordamchi texnologiyaga kirish uchun formatlangan ob'ekt tavsifi

en: Accessible Parent
uz: Mumkin ota-ona

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
uz: atk_object_get_parent() tomonidan qaytarilgan joriy kirish mumkin bo'lgan ota-ona

en: Accessible Value
uz: Foydalanish mumkin bo'lgan qiymat

en: Is used to notify that the value has changed
uz: Qiymat o'zgarganligi haqida xabar berish uchun ishlatiladi

en: Accessible Role
uz: Kirish mumkin bo'lgan rol

en: The accessible role of this object
uz: Ushbu ob'ektning mavjud roli

en: Accessible Layer
uz: Kirish mumkin bo'lgan qatlam

en: The accessible layer of this object
uz: Ushbu ob'ektning kirish mumkin bo'lgan qatlami

en: Accessible MDI Value
uz: Kirish mumkin bo'lgan MDI qiymati

en: The accessible MDI value of this object
uz: Ushbu ob'ektning kirish mumkin bo'lgan MDI qiymati

en: Accessible Table Caption
uz: Foydalanish mumkin bo'lgan jadval sarlavhasi

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
uz: Jadval sarlavhasi o'zgarganligi haqida xabar berish uchun ishlatiladi; bu xususiyat ishlatilmasligi kerak. o‘rniga accessible-table-caption-object-dan foydalanish kerak

en: Accessible Table Column Header
uz: Jadval ustuni sarlavhasi

en: Is used to notify that the table column header has changed
uz: Jadval ustuni sarlavhasi o'zgarganligi haqida xabar berish uchun ishlatiladi

en: Accessible Table Column Description
uz: Foydalanish mumkin bo'lgan jadval ustuni tavsifi

en: Is used to notify that the table column description has changed
uz: Jadval ustunining tavsifi o'zgarganligi haqida xabar berish uchun ishlatiladi

en: Accessible Table Row Header
uz: Foydalanish mumkin bo'lgan jadval qatori sarlavhasi

en: Is used to notify that the table row header has changed
uz: Jadval qatori sarlavhasi o'zgarganligi haqida xabar berish uchun ishlatiladi

en: Accessible Table Row Description
uz: Foydalanish mumkin bo'lgan jadval qatori tavsifi

en: Is used to notify that the table row description has changed
uz: Jadval qatori tavsifi o'zgarganligi haqida xabar berish uchun ishlatiladi

en: Accessible Table Summary
uz: Foydalanish mumkin bo'lgan jadval xulosasi

en: Is used to notify that the table summary has changed
uz: Jadval xulosasi o'zgarganligi haqida xabar berish uchun ishlatiladi

en: Accessible Table Caption Object
uz: Jadval sarlavhasi obyekti

en: Is used to notify that the table caption has changed
uz: Jadval sarlavhasi o'zgarganligi haqida xabar berish uchun ishlatiladi

en: Number of Accessible Hypertext Links
uz: Kirish mumkin bo'lgan gipermatnli havolalar soni

en: The number of links which the current AtkHypertext has
uz: Joriy AtkHypertextda mavjud bo'lgan havolalar soni

en: Accessible ID
uz: Kirish mumkin bo'lgan ID

en: ID for the accessible; useful for automated testing
uz: kirish uchun ID; avtomatlashtirilgan sinov uchun foydalidir

en: Help text
uz: Yozdam matni

en: Help text associated with the accessible
uz: Foydalanish mumkin bo'lgan matn bilan bog'liq yordam matni

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
uz: juda zaif

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
uz: zaif

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
uz: qabul qilinadi

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
uz: kuchli

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
uz: juda kuchli

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
uz: Juda past

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
uz: o'rta

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
uz: yuqori

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
uz: juda yuqori

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
uz: juda yomon

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
uz: yomon

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
uz: yaxshi

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
uz: juda yaxshi

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
uz: eng yaxshi

en: The application no longer exists
uz: Ilova endi mavjud emas

en: invalid
uz: yaroqsiz

en: accelerator label
uz: tezlatgich belgisi

en: alert
uz: ogohlantirish

en: animation
uz: animatsiya

en: arrow
uz: strelka

en: calendar
uz: kalendar

en: canvas
uz: tuval

en: check box
uz: katakchani belgilang

en: check menu item
uz: menyu elementini tekshiring

en: color chooser
uz: rang tanlovchi

en: column header
uz: ustun sarlavhasi

en: combo box
uz: kombinatsiyalangan quti

en: dateeditor
uz: sana muharriri

en: desktop icon
uz: ish stoli belgisi

en: desktop frame
uz: ish stoli ramkasi

en: dial
uz: tering

en: directory pane
uz: katalog paneli

en: drawing area
uz: chizish maydoni

en: file chooser
uz: fayl tanlash

en: filler
uz: to'ldiruvchi

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
uz: shriftchi

en: frame
uz: romka

en: glass pane
uz: shisha oyna

en: html container
uz: html konteyneri

en: icon
uz: belgi

en: image
uz: rasm

en: internal frame
uz: ichki ramka

en: label
uz: yorliq

en: layered pane
uz: qatlamli panel

en: list
uz: ro'yxat

en: list item
uz: ro'yxat elementi

en: menu
uz: menyu

en: menu bar
uz: menyu paneli

en: menu button
uz: menyu tugmasi

en: menu item
uz: menyu elementi

en: option pane
uz: variantlar paneli

en: page tab
uz: sahifa yorlig'i

en: page tab list
uz: sahifalar ro'yxati

en: panel
uz: O'ng panelni almashtirish

en: password text
uz: parol matni

en: popup menu
uz: qalqib chiquvchi menyu

en: progress bar
uz: taraqqiyot paneli

en: button
uz: tugma

en: radio button
uz: radio tugmasi

en: radio menu item
uz: radio menyusi elementi

en: root pane
uz: ildiz paneli

en: row header
uz: qator sarlavhasi

en: scroll bar
uz: aylantirish paneli

en: scroll pane
uz: aylantirish paneli

en: separator
uz: ajratuvchi

en: slider
uz: slayder

en: split pane
uz: ajratilgan panel

en: spin button
uz: aylantirish tugmasi

en: statusbar
uz: holat paneli

en: switch
uz: Tartibni almashtirish: %d-rejim

en: table
uz: stol

en: table cell
uz: stol katakchasi

en: table column header
uz: jadval ustuni sarlavhasi

en: table row header
uz: jadval qatori sarlavhasi

en: tear off menu item
uz: menyu elementini yirtib tashlang

en: terminal
uz: Virtual terminal to'xtatildi

en: text
uz: matn

en: toggle button
uz: almashtirish tugmasi

en: tool bar
uz: asboblar paneli

en: tool tip
uz: asbob uchi

en: tree
uz: daraxt

en: tree table
uz: daraxt stoli

en: unknown
uz: noma'lum

en: viewport
uz: ko'rish oynasi

en: window
uz: oyna

en: header
uz: bosh qism

en: footer
uz: altbilgi

en: paragraph
uz: paragraf

en: ruler
uz: chizg'ich

en: application
uz: ilova

en: autocomplete
uz: avtomatik toʻldirish

en: edit bar
uz: tahrirlash paneli

en: embedded component
uz: o'rnatilgan komponent

en: entry
uz: kirish

en: chart
uz: diagramma

en: caption
uz: sarlavha

en: document frame
uz: hujjat ramkasi

en: heading
uz: sarlavha

en: page
uz: sahifa

en: section
uz: bo'limida

en: redundant object
uz: ortiqcha ob'ekt

en: form
uz: forma

en: link
uz: havola

en: input method window
uz: kiritish usuli oynasi

en: table row
uz: stol qatori

en: tree item
uz: daraxt elementi

en: document spreadsheet
uz: hujjat jadvali

en: document presentation
uz: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;hujjat;prezentatsiya;tomoshabin;evince;

en: document text
uz: hujjat matni

en: document web
uz: hujjat tarmog'i

en: document email
uz: hujjat elektron pochta

en: comment
uz: fikr

en: list box
uz: ro'yxat oynasi

en: grouping
uz: guruhlash

en: image map
uz: tasvir xaritasi

en: notification
uz: Bildirishnoma ovozi

en: info bar
uz: ma'lumot paneli

en: level bar
uz: darajali bar

en: title bar
uz: sarlavha satri

en: block quote
uz: blok iqtibos

en: definition
uz: ta'rifi

en: article
uz: maqola

en: landmark
uz: diqqatga sazovor joy

en: log
uz: jurnal

en: math
uz: matematika

en: rating
uz: reyting

en: timer
uz: taymer

en: description list
uz: tavsif ro'yxati

en: description term
uz: tavsif atamasi

en: description value
uz: tavsif qiymati
