at-spi2-core master - en to ja translation catalogue (151 entries)

en: The application no longer exists
ja: そのアプリケーションは存在しません

en: Selected Link
ja: 選択したリンク

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
ja: AtkHyperlink オブジェクトが選択されているどうかを指定

en: Number of Anchors
ja: アンカーの数

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
ja: AtkHyperlink オブジェクトに対応づけられたアンカーの数

en: End index
ja: 終了インデックス

en: The end index of the AtkHyperlink object
ja: AtkHyperlink オブジェクトの終了インデックス

en: Start index
ja: 開始インデックス

en: The start index of the AtkHyperlink object
ja: AtkHyperlink オブジェクトの開始インデックス

en: invalid
ja: 無効

en: accelerator label
ja: アクセラレータのラベル

en: alert
ja: 警告

en: animation
ja: アニメーション

en: arrow
ja: 矢印

en: calendar
ja: カレンダー

en: canvas
ja: キャンバス

en: check box
ja: チェックボックス

en: check menu item
ja: チェックメニュー項目

en: color chooser
ja: 色の選択

en: column header
ja: 列ヘッダー

en: combo box
ja: コンボボックス

en: dateeditor
ja: 日付エディター

en: desktop icon
ja: デスクトップアイコン

en: desktop frame
ja: デスクトップフレーム

en: dial
ja: ダイアル

en: dialog
ja: ダイアログ

en: directory pane
ja: ディレクトリペイン

en: drawing area
ja: 描画領域

en: file chooser
ja: ファイルの選択

en: filler
ja: フィラー

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
ja: フォントの選択

en: frame
ja: フレーム

en: glass pane
ja: ガラスペイン

en: html container
ja: HTML コンテナー

en: icon
ja: アイコン

en: image
ja: 画像

en: internal frame
ja: 内部フレーム

en: label
ja: ラベル

en: layered pane
ja: 階層ペイン

en: list
ja: リスト

en: list item
ja: リストの項目

en: menu
ja: メニュー

en: menu bar
ja: メニューバー

en: menu item
ja: メニューの項目

en: option pane
ja: オプションペイン

en: page tab
ja: ページタブ

en: page tab list
ja: ページタブのリスト

en: panel
ja: パネル

en: password text
ja: パスワード

en: popup menu
ja: ポップアップメニュー

en: progress bar
ja: 進捗バー

en: push button
ja: プッシュボタン

en: radio button
ja: ラジオボタン

en: radio menu item
ja: ラジオボタンの項目

en: root pane
ja: ルートペイン

en: row header
ja: 行ヘッダー

en: scroll bar
ja: スクロールバー

en: scroll pane
ja: スクロールペイン

en: separator
ja: セパレーター

en: slider
ja: スライダー

en: split pane
ja: 分割ペイン

en: spin button
ja: スピンボタン

en: statusbar
ja: ステータスバー

en: table
ja: 表

en: table cell
ja: 表のセル

en: table column header
ja: 表の列ヘッダー

en: table row header
ja: 表の行ヘッダー

en: tear off menu item
ja: 取り外しメニュー項目

en: terminal
ja: 端末

en: text
ja: テキスト

en: toggle button
ja: トグルボタン

en: tool bar
ja: ツールバー

en: tool tip
ja: ツールチップ

en: tree
ja: ツリー

en: tree table
ja: ツリーの表

en: unknown
ja: 不明

en: viewport
ja: ビューポート

en: window
ja: ウィンドウ

en: header
ja: ヘッダー

en: footer
ja: フッター

en: paragraph
ja: 段落

en: ruler
ja: ルーラー

en: application
ja: アプリケーション

en: autocomplete
ja: 自動補完

en: edit bar
ja: 編集バー

en: embedded component
ja: 組み込みコンポーネント

en: entry
ja: エントリ

en: chart
ja: 図

en: caption
ja: タイトル

en: document frame
ja: ドキュメントのフレーム

en: heading
ja: 見出し

en: page
ja: ページ

en: section
ja: セクション

en: redundant object
ja: 冗長オブジェクト

en: form
ja: フォーム

en: link
ja: リンク

en: input method window
ja: 入力メソッドのウィンドウ

en: table row
ja: 表の行

en: tree item
ja: ツリーアイテム

en: document spreadsheet
ja: ドキュメントのスプレッドシート

en: document presentation
ja: ドキュメントのプレゼンテーション

en: document text
ja: ドキュメントのテキスト

en: document web
ja: ドキュメントのウェブ

en: document email
ja: ドキュメントの E メール

en: comment
ja: コメント

en: list box
ja: リストボックス

en: grouping
ja: 分類

en: image map
ja: 画像マップ

en: notification
ja: 通知

en: info bar
ja: 情報バー

en: level bar
ja: レベルバー

en: title bar
ja: タイトルバー

en: block quote
ja: ブロック引用

en: audio
ja: オーディオ

en: video
ja: ビデオ

en: log
ja: ログ

en: timer
ja: タイマー

en: Accessible Name
ja: アクセス可能な名前

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
ja: 支援技術アクセス形式のオブジェクト・インスタンス名

en: Accessible Description
ja: アクセス可能な説明

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
ja: 支援技術アクセス形式のオブジェクトの説明

en: Accessible Parent
ja: アクセス可能な親オブジェクト

en: Accessible Value
ja: アクセス可能な値

en: Is used to notify that the value has changed
ja: 値が変更されたことを通知するのに使用

en: Accessible Role
ja: アクセス可能なロール

en: The accessible role of this object
ja: このオブジェクトでアクセス可能なロール

en: Accessible Layer
ja: アクセス可能なレイヤー

en: The accessible layer of this object
ja: このオブジェクトでアクセス可能なレイヤー

en: Accessible MDI Value
ja: アクセス可能な MDI 値

en: The accessible MDI value of this object
ja: このオブジェクトでアクセス可能な MDI 値

en: Accessible Table Caption
ja: アクセス可能な表のタイトル

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
ja: 表のタイトルが変更されたことを通知するのに使用 (このプロパティを使用せずに  accessible-table-caption-object を使用してください)

en: Accessible Table Column Header
ja: アクセス可能な表の列ヘッダー

en: Is used to notify that the table column header has changed
ja: 表の列ヘッダーが変更されたことを通知するのに使用

en: Accessible Table Column Description
ja: アクセス可能な表の列の説明

en: Is used to notify that the table column description has changed
ja: 表の列の説明が変更されたことを通知するのに使用

en: Accessible Table Row Header
ja: アクセス可能な表の行ヘッダー

en: Is used to notify that the table row header has changed
ja: 表の行ヘッダーが変更されたことを通知するのに使用

en: Accessible Table Row Description
ja: アクセス可能な表の行の説明

en: Is used to notify that the table row description has changed
ja: 表の行の説明が変更されたことを通知するのに使用

en: Accessible Table Summary
ja: アクセス可能な表のサマリ

en: Is used to notify that the table summary has changed
ja: 表のサマリが変更されたことを通知するのに使用

en: Accessible Table Caption Object
ja: アクセス可能な表のタイトルオブジェクト

en: Is used to notify that the table caption has changed
ja: 表のタイトルが変更されたことを通知するのに使用

en: Number of Accessible Hypertext Links
ja: アクセス可能な HyperText リンクの数

en: The number of links which the current AtkHypertext has
ja: この AtkHypertext オブジェクトが持つリンクの数

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
ja: 非常に弱い

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
ja: 弱い

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
ja: 普通

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
ja: 強い

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
ja: 非常に強い
