atk 1.5.4 - en to de translation catalogue (176 entries)

en: Selected Link
de: Ausgewählter Link

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
de: Gibt an, ob das AtkHyperlink-Objekt ausgewählt ist

en: Number of Anchors
de: Ankeranzahl

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
de: Die Anzahl der mit dem AtkHyperlink-Objekt assoziierten Anker

en: End index
de: Endindex

en: The end index of the AtkHyperlink object
de: Der Endindex des AtkHyperlink-Objekts

en: Start index
de: Anfangsindex

en: The start index of the AtkHyperlink object
de: Der Anfangsindex des AtkHyperlink-Objekts

en: Accessible Name
de: Barrierefreier Name

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
de: Name der Objektinstanz, formatiert für den Zugriff durch Hilfstechnologien

en: Accessible Description
de: Barrierefreie Beschreibung

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
de: Beschreibung eines Objekts, formatiert für den Zugriff durch Hilfstechnologien

en: Accessible Parent
de: Barrierefreies Eltern-Element

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
de: Eltern-Element des aktuellen barrierefreien wie von atk_object_get_parent() zurückgegeben

en: Accessible Value
de: Barrierefreier Wert

en: Is used to notify that the value has changed
de: Wird zur Benachrichtigung bei Wertänderungen verwendet

en: Accessible Role
de: Barrierefreie Rolle

en: The accessible role of this object
de: Die barrierefreie Rolle dieses Objekts

en: Accessible Layer
de: Barrierefreie Ebene

en: The accessible layer of this object
de: Die barrierefreie Ebene dieses Objekts

en: Accessible MDI Value
de: Barrierefreier MDI-Wert

en: The accessible MDI value of this object
de: Der barrierefreie MDI-Wert dieses Objekts

en: Accessible Table Caption
de: Barrierefreie Tabellenüberschrift

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
de: Wird zur Benachrichtigung bei Änderungen der Tabellenbeschriftung verwendet; statt dieser Eigenschaft sollte »accessible-table-caption-object« verwendet werden

en: Accessible Table Column Header
de: Barrierefreie Überschrift der Tabellenspalte

en: Is used to notify that the table column header has changed
de: Wird zur Benachrichtigung bei Änderungen an der Überschrift der Tabellenspalte verwendet

en: Accessible Table Column Description
de: Barrierefreie Beschreibung der Tabellenspalte

en: Is used to notify that the table column description has changed
de: Wird zur Benachrichtigung bei Änderungen an der Beschreibung der Tabellenspalte verwendet

en: Accessible Table Row Header
de: Barrierefreie Überschrift der Tabellenzeile

en: Is used to notify that the table row header has changed
de: Wird zur Benachrichtigung bei Änderungen an der Überschrift der Tabellenzeile verwendet

en: Accessible Table Row Description
de: Barrierefreie Beschreibung der Tabellenzeile

en: Is used to notify that the table row description has changed
de: Wird zur Benachrichtigung bei Änderungen an der Beschreibung der Tabellenzeile verwendet

en: Accessible Table Summary
de: Barrierefreie Tabellenzusammenfassung

en: Is used to notify that the table summary has changed
de: Wird zur Benachrichtigung bei Änderungen an der Tabellenzusammenfassung verwendet

en: Accessible Table Caption Object
de: Barrierefreies Objekt zur Tabellenbeschriftung

en: Is used to notify that the table caption has changed
de: Wird zur Benachrichtigung bei Änderungen an der Tabellenbeschriftung verwendet

en: Number of Accessible Hypertext Links
de: Anzahl der barrierefreien Hypertext-Links

en: The number of links which the current AtkHypertext has
de: Die Anzahl der Links, die der derzeitige AtkHypertext hat

en: Accessible ID
de: Barrierefreie Kennung

en: ID for the accessible; useful for automated testing
de: Kennung für das barrierefreie. Nützlich für automatisiertes Testen

en: Help text
de: Hilfettext

en: Help text associated with the accessible
de: Hilfetext des barrierefreien

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
de: sehr schwach

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
de: schwach

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
de: akzeptabel

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
de: stark

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
de: sehr stark

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
de: sehr niedrig

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
de: mittel

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
de: hoch

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
de: sehr hoch

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
de: sehr schlecht

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
de: schlecht

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
de: gut

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
de: sehr gut

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
de: am besten

en: The application no longer exists
de: Die Anwendung existiert nicht mehr

en: invalid
de: ungültig

en: accelerator label
de: Kürzelbeschriftung

en: alert
de: Alarm

en: animation
de: Animation

en: arrow
de: Pfeil

en: calendar
de: Kalender

en: canvas
de: Leinwand

en: check box
de: Kontrollkästchen

en: check menu item
de: Kontrollmenüobjekt

en: color chooser
de: Farbwähler

en: column header
de: Spaltenkopf

en: combo box
de: Kombinationsfeld

en: dateeditor
de: Datumseditor

en: desktop icon
de: Desktop-Symbol

en: desktop frame
de: Desktop-Rahmen

en: dial
de: Drehknopf

en: dialog
de: Dialog

en: directory pane
de: Verzeichnisleiste

en: drawing area
de: Zeichenfeld

en: file chooser
de: Dateiwähler

en: filler
de: Füller

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
de: Schriftwähler

en: frame
de: Rahmen

en: glass pane
de: Glasleiste

en: html container
de: HTML-Container

en: icon
de: Symbol

en: image
de: Bild

en: internal frame
de: interner Rahmen

en: label
de: Beschriftung

en: layered pane
de: Schichtleiste

en: list
de: Liste

en: list item
de: Listenobjekt

en: menu
de: Menü

en: menu bar
de: Menüleiste

en: menu button
de: Menüknopf

en: menu item
de: Menüobjekt

en: option pane
de: Optionsleiste

en: page tab
de: Seitenreiter

en: page tab list
de: Seitenreiter-Liste

en: panel
de: Panel

en: password text
de: Passworttext

en: popup menu
de: Popup-Menü

en: progress bar
de: Fortschrittsleiste

en: button
de: Knopf

en: radio button
de: Radioknopf

en: radio menu item
de: Radiomenüobjekt

en: root pane
de: Wurzelleiste

en: row header
de: Zeilenkopf

en: scroll bar
de: Rollbalken

en: scroll pane
de: Rollleiste

en: separator
de: Trennlinie

en: slider
de: Schieber

en: split pane
de: geteilte Leiste

en: spin button
de: Einstellknopf

en: statusbar
de: Statusleiste

en: switch
de: wechseln

en: table
de: Tabelle

en: table cell
de: Tabellenzelle

en: table column header
de: Spaltenkopf einer Tabelle

en: table row header
de: Zeilenkopf einer Tabelle

en: tear off menu item
de: Objekt in Abrissmenü

en: terminal
de: Terminal

en: text
de: Text

en: toggle button
de: Auslöseknopf

en: tool bar
de: Werkzeugleiste

en: tool tip
de: Minihilfe

en: tree
de: Baum

en: tree table
de: Baumtabelle

en: unknown
de: unbekannt

en: viewport
de: Sichtfeld

en: window
de: Fenster

en: header
de: Kopfzeile

en: footer
de: Fußzeile

en: paragraph
de: Absatz

en: ruler
de: Lineal

en: application
de: Anwendung

en: autocomplete
de: Auto-Vervollständigung

en: edit bar
de: Bearbeitungsleiste

en: embedded component
de: eingebettete Komponente

en: entry
de: Eingabefeld

en: chart
de: Diagramm

en: caption
de: Beschriftung

en: document frame
de: Dokumenten-Rahmen

en: heading
de: Überschrift

en: page
de: Seite

en: section
de: Abschnitt

en: redundant object
de: Redundantes Objekt

en: form
de: Formular

en: link
de: Verknüpfung

en: input method window
de: Fenster mit Eingabemöglichkeit

en: table row
de: Tabellenzeile

en: tree item
de: Baumobjekt

en: document spreadsheet
de: Tabellendokument

en: document presentation
de: Präsentation

en: document text
de: Textdokument

en: document web
de: Internetseite

en: document email
de: E-Mail

en: comment
de: Kommentar

en: list box
de: Listenbox

en: grouping
de: Gruppierung

en: image map
de: Bildkarte

en: notification
de: Benachrichtigung

en: info bar
de: Statusleiste

en: level bar
de: Pegelbalken

en: title bar
de: Titelleiste

en: block quote
de: Blockzitat

en: audio
de: Audio

en: video
de: Video

en: definition
de: Definition

en: article
de: Artikel

en: landmark
de: Orientierungshilfe

en: log
de: Protokoll

en: marquee
de: Markise

en: math
de: Mathematik

en: rating
de: Bewertung

en: timer
de: Rückwärtszähler

en: description list
de: Beschreibungsliste

en: description term
de: Beschreibungsbegriff

en: description value
de: Beschreibungswert
