atk - en to cs translation catalogue (172 entries)

en: Selected Link
cs: Vybraný odkaz

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
cs: Určuje, jestli je objekt AtkHyperlink vybrán

en: Number of Anchors
cs: Počet ukotvení

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
cs: Počet ukotvení asociovaných s objektem AtkHyperlink

en: End index
cs: Index konce

en: The end index of the AtkHyperlink object
cs: Index konce objektu AtkHyperlink

en: Start index
cs: Index začátku

en: The start index of the AtkHyperlink object
cs: Indek začátku objektu AtkHyperlink

en: Accessible Name
cs: Zpřístupněný název

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
cs: Název instance objektu formátovaný pro použití technologiemi zpřístupnění

en: Accessible Description
cs: Zpřístupněný popis

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
cs: Popis objektu formátovaný pro použití technologiemi zpřístupnění

en: Accessible Parent
cs: Zpřístupněný rodič

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
cs: Rodič aktuálního zpřístupnění, tak jak jej vrací funkce atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
cs: Zpřístupněná hodnota

en: Is used to notify that the value has changed
cs: Používá se pro upozornění, že hodnota byla změněna

en: Accessible Role
cs: Zpřístupněná role

en: The accessible role of this object
cs: Zpřístupněná role tohoto objektu

en: Accessible Layer
cs: Zpřístupněná vrstva

en: The accessible layer of this object
cs: Zpřístupněná vrstva tohoto objektu

en: Accessible MDI Value
cs: Zpřístupněná hodnota MDI

en: The accessible MDI value of this object
cs: Zpřístupněná hodnota MDI tohoto objektu

en: Accessible Table Caption
cs: Zpřístupněný nadpis tabulky

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
cs: Používá se pro upozornění, že nadpis tabulky byl změněn; tato vlastnost by se neměla používat. Místo toho by se mělo používat accessible-table-caption-object

en: Accessible Table Column Header
cs: Zpřístupněné záhlaví sloupce tabulky

en: Is used to notify that the table column header has changed
cs: Používá se pro upozornění, že záhlaví sloupce tabulky bylo změněno

en: Accessible Table Column Description
cs: Zpřístupněný popis sloupce tabulky

en: Is used to notify that the table column description has changed
cs: Používá se pro upozornění, že popis sloupce tabulky byl změněn

en: Accessible Table Row Header
cs: Zpřístupněné záhlaví řádku tabulky

en: Is used to notify that the table row header has changed
cs: Používá se pro upozornění, že záhlaví řádku tabulky bylo změněno

en: Accessible Table Row Description
cs: Zpřístupněný popis řádku tabulky

en: Is used to notify that the table row description has changed
cs: Používá se pro upozornění, že popis řádku tabulky byl změněn

en: Accessible Table Summary
cs: Zpřístupněný souhrn tabulky

en: Is used to notify that the table summary has changed
cs: Používá se pro upozornění, že souhrn tabulky byl změněn

en: Accessible Table Caption Object
cs: Zpřístupněný objekt nadpisu tabulky

en: Is used to notify that the table caption has changed
cs: Používá se pro upozornění, že nadpis tabulky byl změněn

en: Number of Accessible Hypertext Links
cs: Počet zpřístupněných odkazů hypertextu

en: The number of links which the current AtkHypertext has
cs: Počet odkazů, které má aktuální AtkHypertext

en: Accessible ID
cs: Zpřístupněné ID

en: ID for the accessible; useful for automated testing
cs: ID pro zpřístupněné; užitečné pro automatizované testování

en: Help text
cs: Text nápovědy

en: Help text associated with the accessible
cs: Text nápovědy asociovaný se zpřístupněným

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
cs: velmi slabé

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
cs: slabé

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
cs: přijatelné

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
cs: silné

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
cs: velmi silné

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
cs: velmi nízké

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
cs: střední

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
cs: vysoké

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
cs: velmi vysoké

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
cs: velmi špatné

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
cs: špatné

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
cs: dobré

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
cs: velmi dobré

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
cs: nejlepší

en: The application no longer exists
cs: Aplikace již neexistuje

en: invalid
cs: neplatný

en: accelerator label
cs: popisek klávesové zkratky

en: alert
cs: upozornění

en: animation
cs: animace

en: arrow
cs: šipka

en: calendar
cs: kalendář

en: canvas
cs: plátno

en: check box
cs: zaškrtávací políčko

en: check menu item
cs: zaškrtávací položka nabídky

en: color chooser
cs: výběr barvy

en: column header
cs: záhlaví sloupce

en: combo box
cs: kombo box

en: dateeditor
cs: editor data

en: desktop icon
cs: ikona pracovní plochy

en: desktop frame
cs: rám pracovní plochy

en: dial
cs: číselník

en: directory pane
cs: panel adresářů

en: drawing area
cs: kreslicí oblast

en: file chooser
cs: výběr souboru

en: filler
cs: plnič

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
cs: výběr písma

en: frame
cs: rám

en: glass pane
cs: skleněný panel

en: html container
cs: kontejner html

en: icon
cs: ikona

en: image
cs: obrázek

en: internal frame
cs: interní rám

en: label
cs: popisek

en: layered pane
cs: vrstvený panel

en: list
cs: seznam

en: list item
cs: položka seznamu

en: menu
cs: nabídka

en: menu bar
cs: panel nabídky

en: menu button
cs: tlačítko nabídky

en: menu item
cs: položka nabídky

en: option pane
cs: panel voleb

en: page tab
cs: záložka stránky

en: page tab list
cs: seznam záložek stránky

en: password text
cs: text hesla

en: popup menu
cs: vyskakovací nabídka

en: progress bar
cs: lišta průběhu

en: button
cs: tlačítko

en: radio button
cs: rádiové tlačítko

en: radio menu item
cs: přepínací položka nabídky

en: root pane
cs: kořenový panel

en: row header
cs: záhlaví řádku

en: scroll bar
cs: posuvná lišta

en: scroll pane
cs: posuvný panel

en: separator
cs: oddělovač

en: slider
cs: posunovač

en: split pane
cs: oddělený panel

en: spin button
cs: otáčecí tlačítko

en: statusbar
cs: stavová-lišta

en: switch
cs: přepínač

en: table
cs: tabulka

en: table cell
cs: buňka tabulky

en: table column header
cs: záhlaví sloupce tabulky

en: table row header
cs: záhlaví řádku tabulky

en: tear off menu item
cs: odtrhávací položka nabídky

en: terminal
cs: terminál

en: toggle button
cs: přepínač

en: tool bar
cs: nástrojová lišta

en: tool tip
cs: tip

en: tree
cs: strom

en: tree table
cs: stromová tabulka

en: unknown
cs: neznámý

en: viewport
cs: pohled

en: window
cs: okno

en: header
cs: záhlaví

en: footer
cs: zápatí

en: paragraph
cs: odstavec

en: ruler
cs: pravítko

en: application
cs: aplikace

en: autocomplete
cs: autodoplnění

en: edit bar
cs: editační lišta

en: embedded component
cs: vložená komponenta

en: entry
cs: vstupní pole

en: chart
cs: graf

en: caption
cs: titulek

en: document frame
cs: rám dokumentu

en: heading
cs: záhlaví

en: page
cs: strana

en: section
cs: oddíl

en: redundant object
cs: redundantní objet

en: form
cs: formulář

en: link
cs: odkaz

en: input method window
cs: okno vstupní metody

en: table row
cs: řádek tabulky

en: tree item
cs: položka stromu

en: document spreadsheet
cs: tabulka v dokumentu

en: document presentation
cs: prezentace v dokumentu

en: document text
cs: text v dokumentu

en: document web
cs: webová stránka v dokumentu

en: document email
cs: e-mail dokumentu

en: comment
cs: komentář

en: list box
cs: seznam

en: grouping
cs: skupiny

en: image map
cs: obrázková mapa

en: notification
cs: oznámení

en: info bar
cs: informační lišta

en: level bar
cs: ukazatel úrovně

en: title bar
cs: záhlaví

en: block quote
cs: citace

en: audio
cs: zvuk

en: definition
cs: definice

en: article
cs: článek

en: landmark
cs: orientační bod

en: log
cs: záznam

en: marquee
cs: běžící text

en: math
cs: matematika

en: rating
cs: hodnocení

en: timer
cs: časovač

en: description list
cs: seznam definic

en: description term
cs: termín definice

en: description value
cs: hodnota definice
