atk - en to nl translation catalogue (164 entries)

en: Selected Link
nl: Geselecteerde koppeling

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
nl: Geeft aan of het AtkHyperLink object geselecteerd is

en: Number of Anchors
nl: Aantal ankers

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
nl: Het aantal ankers wat met het AtkHyperlink object is geassocieerd

en: End index
nl: Einde index

en: The end index of the AtkHyperlink object
nl: Einde van de index van het AtkHyperlink object

en: Start index
nl: Begin index

en: The start index of the AtkHyperlink object
nl: Begin van de index van het AtkHyperlink object

en: Accessible Name
nl: Toegankelijke naam

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
nl: Naam van dit object, speciaal opgemaakt voor toegankelijkstechnologie

en: Accessible Description
nl: Toekankelijke omschrijving

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
nl: Omschrijving van dit object, speciaal opgemaakt voor toegang van ondersteunende technologie

en: Accessible Parent
nl: Toegankelijke ouder

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
nl: Ouder van de huidige toegankelijke zoals teruggekoppeld door atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
nl: Toegankelijke waarde

en: Is used to notify that the value has changed
nl: Wordt gebruikt om aan te geven dat de waarde is gewijzigd

en: Accessible Role
nl: Toegankelijke rol

en: The accessible role of this object
nl: De toegankelijke rol van dit object

en: Accessible Layer
nl: Toegankelijke laag

en: The accessible layer of this object
nl: De toegankelijke laag van dit object

en: Accessible MDI Value
nl: Toegankelijke MDI-waarde

en: The accessible MDI value of this object
nl: De toegankelijke MDI-waarde van dit object

en: Accessible Table Caption
nl: Toegankelijke tabeltitel

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
nl: Wordt gebruikt om aan te geven dat de tabeltitel is gewijzigd (niet gebruiken). U kunt beter accessible-table-caption-object gebruiken

en: Accessible Table Column Header
nl: Toegankelijke tabel kolomtitel

en: Is used to notify that the table column header has changed
nl: Wordt gebruikt om aan te geven dat de kolomtitel is gewijzigd

en: Accessible Table Column Description
nl: Toegankelijke kolomomschrijving

en: Is used to notify that the table column description has changed
nl: Wordt gebruikt om aan te geven dat de kolomomschrijving is gewijzigd

en: Accessible Table Row Header
nl: Toegankelijke rijtitel

en: Is used to notify that the table row header has changed
nl: Wordt gebruikt om aan te geven dat de rijtitel is gewijzigd

en: Accessible Table Row Description
nl: Toegankelijke rijomschrijving

en: Is used to notify that the table row description has changed
nl: Wordt gebruikt om aan te geven dat de rijomschrijving is gewijzigd

en: Accessible Table Summary
nl: Toegankelijke tabelsamenvatting

en: Is used to notify that the table summary has changed
nl: Wordt gebruikt om aan te geven dat de tabelsamenvatting is gewijzigd

en: Accessible Table Caption Object
nl: Toegankelijk tabeltitelobject

en: Is used to notify that the table caption has changed
nl: Wordt gebruikt om aan te geven dat de tabeltitel is gewijzigd

en: Number of Accessible Hypertext Links
nl: Aantal toegankelijke hypertext links

en: The number of links which the current AtkHypertext has
nl: Het huidig aantal links van de huidige AtkHypertext

en: Accessible ID
nl: Toegankelijke ID

en: ID for the accessible; useful for automated testing
nl: ID voor het toegankelijke, nuttig voor automatische testen

en: Help text
nl: Hulptekst

en: Help text associated with the accessible
nl: Hulptekst gelinkt aan het toegankelijke

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
nl: zeer zwak

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
nl: zwak

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
nl: acceptabel

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
nl: sterk

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
nl: zeer sterk

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
nl: zeer laag

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
nl: midden

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
nl: hoog

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
nl: zeer hoog

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
nl: zeer slecht

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
nl: slecht

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
nl: goed

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
nl: zeer goed

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
nl: beste

en: The application no longer exists
nl: De toepassing bestaat niet meer

en: invalid
nl: ongeldig

en: accelerator label
nl: sneltoetslabel

en: alert
nl: alarm

en: animation
nl: animatie

en: arrow
nl: pijl

en: calendar
nl: agenda

en: check box
nl: aankruisvakje

en: check menu item
nl: menu-item aankruisen

en: color chooser
nl: kleurenkiezer

en: column header
nl: kolomtitel

en: combo box
nl: keuzevak

en: dateeditor
nl: datum-editor

en: desktop icon
nl: bureaubladpictogram

en: desktop frame
nl: bureaublad-frame

en: dial
nl: bellen

en: dialog
nl: dialoogvenster

en: directory pane
nl: mappenpaneel

en: drawing area
nl: tekengebied

en: file chooser
nl: bestandskiezer

en: filler
nl: vuller

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
nl: lettertypeselectie

en: glass pane
nl: glaspaneel

en: html container
nl: html-container

en: icon
nl: pictogram

en: image
nl: afbeelding

en: internal frame
nl: intern frame

en: layered pane
nl: gelaagd paneel

en: list
nl: lijst

en: list item
nl: lijst-item

en: menu bar
nl: menubalk

en: menu button
nl: menuknop

en: menu item
nl: menu-item

en: option pane
nl: opties-paneel

en: page tab
nl: pagina-tabblad

en: page tab list
nl: pagina-tabbladlijst

en: panel
nl: paneel

en: password text
nl: wachtwoordtekst

en: popup menu
nl: popup-menu

en: progress bar
nl: voortgangsbalk

en: button
nl: knop

en: radio button
nl: radioknop

en: radio menu item
nl: radio-menu-item

en: root pane
nl: hoofdpaneel

en: row header
nl: rijtitel

en: scroll bar
nl: schuifbalk

en: scroll pane
nl: schuifpaneel

en: separator
nl: scheiding

en: slider
nl: schuiver

en: split pane
nl: gedeeld paneel

en: spin button
nl: omhoog/omlaag-knop

en: statusbar
nl: statusbalk

en: switch
nl: schakelaar

en: table
nl: tabel

en: table cell
nl: tabel-cel

en: table column header
nl: kolomtitel

en: table row header
nl: rijtitel

en: tear off menu item
nl: losscheurbaar menu-item

en: text
nl: tekst

en: toggle button
nl: schakelknop

en: tool bar
nl: werkbalk

en: tool tip
nl: hulpballon

en: tree
nl: boom

en: tree table
nl: boomtabel

en: unknown
nl: onbekend

en: viewport
nl: blikveld

en: window
nl: venster

en: header
nl: kop

en: footer
nl: voet

en: paragraph
nl: paragraaf

en: ruler
nl: liniaal

en: application
nl: programma

en: autocomplete
nl: auto-afmaken

en: edit bar
nl: bewerkingsbalk

en: embedded component
nl: ingebedde component

en: entry
nl: invoerveld

en: chart
nl: grafiek

en: caption
nl: onderschrift

en: document frame
nl: document-frame

en: heading
nl: kop

en: page
nl: pagina

en: section
nl: sectie

en: redundant object
nl: overbodig object

en: form
nl: formulier

en: input method window
nl: invoermethodescherm

en: table row
nl: tabelrij

en: tree item
nl: boomitem

en: document spreadsheet
nl: document-spreadsheet

en: document presentation
nl: document-presentatie

en: document text
nl: document-tekst

en: document web
nl: document-web

en: document email
nl: document-e-mail

en: comment
nl: commentaar

en: list box
nl: keuzemenu

en: grouping
nl: groepering

en: image map
nl: afbeeldingsindeling

en: notification
nl: melding

en: info bar
nl: infobalk

en: level bar
nl: niveaubalk

en: title bar
nl: titelbalk

en: block quote
nl: citaatblok

en: definition
nl: definitie

en: article
nl: artikel

en: math
nl: wiskunde

en: rating
nl: beoordeling

en: description list
nl: beschrijving lijst

en: description term
nl: beschrijving term

en: description value
nl: beschrijving waarde
