atk - en to sr translation catalogue (174 entries)

en: Selected Link
sr: Izabrana veza

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
sr: Određuje da li je izabran objekat Atk Hiperveze

en: Number of Anchors
sr: Broj smernica

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
sr: Broj smernica objekta Atk Hiperveze

en: End index
sr: Završni indeks

en: The end index of the AtkHyperlink object
sr: Završni indeks objekta Atk Hiperveze

en: Start index
sr: Početni indeks

en: The start index of the AtkHyperlink object
sr: Početni indeks objekta Atk Hiperveze

en: Accessible Name
sr: Pristupačno ime

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
sr: Ime instance objekta prilagođeno pristupu pomoću tehnologija za ispomoć

en: Accessible Description
sr: Pristupačan opis

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
sr: Opis objekta prilagođen pristupu pomoću tehnologija za ispomoć

en: Accessible Parent
sr: Pristupačan sadržalac

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
sr: Sadržalac trenutnog pristupačnog kako ga daje „atk_object_get_parent()“

en: Accessible Value
sr: Pristupačna vrednost

en: Is used to notify that the value has changed
sr: Koristi se za obaveštavanje da je vrednost izmenjena

en: Accessible Role
sr: Pristupačna uloga

en: The accessible role of this object
sr: Pristupačna uloga ovog objekta

en: Accessible Layer
sr: Sloj pristupačnosti

en: The accessible layer of this object
sr: Sloj pristupačnosti ovog objekta

en: Accessible MDI Value
sr: Pristupačna MDI vrednost

en: The accessible MDI value of this object
sr: Pristupačna MDI vrednost ovog objekta

en: Accessible Table Caption
sr: Pristupačan naslov tabele

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
sr: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjen naslov tabele; ne treba koristiti ovu osobinu, već „accessible-table-caption-object“

en: Accessible Table Column Header
sr: Pristupačno zaglavlje kolone tabele

en: Is used to notify that the table column header has changed
sr: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjeno zaglavlje kolone u tabeli

en: Accessible Table Column Description
sr: Pristupačan opis kolone tabele

en: Is used to notify that the table column description has changed
sr: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjen opis kolone u tabeli

en: Accessible Table Row Header
sr: Pristupačno zaglavlje reda tabele

en: Is used to notify that the table row header has changed
sr: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjeno zaglavlje reda u tabeli

en: Accessible Table Row Description
sr: Pristupačan opis reda tabele

en: Is used to notify that the table row description has changed
sr: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjen opis reda u tabeli

en: Accessible Table Summary
sr: Pristupačan sažetak tabele

en: Is used to notify that the table summary has changed
sr: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjen sažetak tabele

en: Accessible Table Caption Object
sr: Pristupačan objekat naslova tabele

en: Is used to notify that the table caption has changed
sr: Koristi se za obaveštavanje da je izmenjen naslov tabele

en: Number of Accessible Hypertext Links
sr: Broj pristupačnih veza u nadtekstu

en: The number of links which the current AtkHypertext has
sr: Koliko veza sadrži tekući Atk Hipertekst

en: Accessible ID
sr: Pristupačni ID

en: ID for the accessible; useful for automated testing
sr: ID za pristupačnost; korisno za automatsko testiranje

en: Help text
sr: Tekst za pomoć

en: Help text associated with the accessible
sr: Tekst za pomoć koji je vezan sa pristupačnošću

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
sr: vrlo slabo

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
sr: slabo

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
sr: prihvatljivo

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
sr: jako

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
sr: vrlo jako

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
sr: vrlo nisko

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
sr: srednje

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
sr: visoko

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
sr: vrlo visoko

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
sr: vrlo loše

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
sr: loše

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
sr: dobro

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
sr: vrlo dobro

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
sr: najbolje

en: The application no longer exists
sr: Program ne postoji više

en: invalid
sr: neispravno

en: accelerator label
sr: oznaka prečice

en: alert
sr: upozorenje

en: animation
sr: animacija

en: arrow
sr: strelica

en: calendar
sr: kalendar

en: canvas
sr: slika

en: check box
sr: kućica za označavanje

en: check menu item
sr: stavka menija za označavanje

en: color chooser
sr: izbor boje

en: column header
sr: zaglavlje kolone

en: combo box
sr: kombinovana kućica

en: dateeditor
sr: uređivač datuma

en: desktop icon
sr: ikonica radne površi

en: desktop frame
sr: okvir radne površi

en: dial
sr: pozovi

en: dialog
sr: prozorče

en: directory pane
sr: lista direktorijuma

en: drawing area
sr: površina za crtanje

en: file chooser
sr: izbor datoteke

en: filler
sr: punjač

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
sr: izbor slovnog lika

en: frame
sr: okvir

en: glass pane
sr: staklena zona

en: html container
sr: html sadržalac

en: icon
sr: ikonica

en: image
sr: slika

en: internal frame
sr: unutrašnji okvir

en: label
sr: oznaka

en: layered pane
sr: poslagane ploče

en: list
sr: spisak

en: list item
sr: stavka spiska

en: menu
sr: meni

en: menu bar
sr: glavni meni

en: menu button
sr: dugme menija

en: menu item
sr: stavka menija

en: option pane
sr: ploča opcija

en: page tab
sr: list

en: page tab list
sr: spisak listova

en: password text
sr: tekst lozinke

en: popup menu
sr: iskačući meni

en: progress bar
sr: linija napredovanja

en: button
sr: dugme

en: radio button
sr: isključivo dugme

en: radio menu item
sr: isključiva stavka menija

en: root pane
sr: korena ploča

en: row header
sr: zaglavlje reda

en: scroll bar
sr: linija za pomeranje

en: scroll pane
sr: ploča za pomeranje

en: separator
sr: razdvajač

en: slider
sr: klizač

en: split pane
sr: ploča za razdvajanje

en: spin button
sr: vrteće dugme

en: statusbar
sr: linija stanja

en: switch
sr: prekidač

en: table
sr: tabela

en: table cell
sr: polje tabele

en: table column header
sr: zaglavlje kolone tabele

en: table row header
sr: zaglavlje reda tabele

en: tear off menu item
sr: odvojiva stavka menija

en: text
sr: tekst

en: toggle button
sr: prekidač dugme

en: tool bar
sr: linija alatki

en: tool tip
sr: oblačić obaveštenja

en: tree
sr: stablo

en: tree table
sr: tabela stabla

en: unknown
sr: nepoznato

en: viewport
sr: pogled

en: window
sr: prozor

en: header
sr: zaglavlje

en: footer
sr: podnožje

en: paragraph
sr: pasus

en: ruler
sr: lenjir

en: application
sr: program

en: autocomplete
sr: samodopunjavanje

en: edit bar
sr: polje za unos

en: embedded component
sr: ugnježdeni sastojak

en: entry
sr: stavka

en: chart
sr: tabela

en: caption
sr: natpis

en: document frame
sr: okvir dokumenta

en: heading
sr: kurs

en: page
sr: strana

en: section
sr: odeljak

en: redundant object
sr: ponovljeni objekat

en: form
sr: formular

en: link
sr: veza

en: input method window
sr: prozor načina unosa

en: table row
sr: red tabele

en: tree item
sr: stavka stabla

en: document spreadsheet
sr: tablica dokumenta

en: document presentation
sr: prezentacija dokumenta

en: document text
sr: tekst dokumenta

en: document web
sr: veb dokumenta

en: document email
sr: e-pošta dokumenta

en: comment
sr: primedba

en: list box
sr: lista

en: grouping
sr: grupisanje

en: image map
sr: mapa slike

en: notification
sr: obaveštenje

en: info bar
sr: linija obaveštenja

en: level bar
sr: traka nivoa

en: title bar
sr: traka naslova

en: block quote
sr: blok citata

en: audio
sr: zvuk

en: video
sr: snimak

en: definition
sr: odrednica

en: article
sr: članak

en: landmark
sr: orjentir

en: log
sr: dnevnik

en: marquee
sr: reklama

en: math
sr: matiš

en: rating
sr: plasman

en: timer
sr: odbrojavač

en: description list
sr: spisak opisa

en: description term
sr: termin opisa

en: description value
sr: vrednost opisa
