atk - en to sr translation catalogue (176 entries)

en: Selected Link
sr: Изабрана веза

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
sr: Одређује да ли је изабран објекат Атк Хипервезе

en: Number of Anchors
sr: Број смерница

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
sr: Број смерница објекта Атк Хипервезе

en: End index
sr: Завршни индекс

en: The end index of the AtkHyperlink object
sr: Завршни индекс објекта Атк Хипервезе

en: Start index
sr: Почетни индекс

en: The start index of the AtkHyperlink object
sr: Почетни индекс објекта Атк Хипервезе

en: Accessible Name
sr: Приступачно име

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
sr: Име инстанце објекта прилагођено приступу помоћу технологија за испомоћ

en: Accessible Description
sr: Приступачан опис

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
sr: Опис објекта прилагођен приступу помоћу технологија за испомоћ

en: Accessible Parent
sr: Приступачан садржалац

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
sr: Садржалац тренутног приступачног како га даје „atk_object_get_parent()“

en: Accessible Value
sr: Приступачна вредност

en: Is used to notify that the value has changed
sr: Користи се за обавештавање да је вредност измењена

en: Accessible Role
sr: Приступачна улога

en: The accessible role of this object
sr: Приступачна улога овог објекта

en: Accessible Layer
sr: Слој приступачности

en: The accessible layer of this object
sr: Слој приступачности овог објекта

en: Accessible MDI Value
sr: Приступачна МДИ вредност

en: The accessible MDI value of this object
sr: Приступачна МДИ вредност овог објекта

en: Accessible Table Caption
sr: Приступачан наслов табеле

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
sr: Користи се за обавештавање да је измењен наслов табеле; не треба користити ову особину, већ „accessible-table-caption-object“

en: Accessible Table Column Header
sr: Приступачно заглавље колоне табеле

en: Is used to notify that the table column header has changed
sr: Користи се за обавештавање да је измењено заглавље колоне у табели

en: Accessible Table Column Description
sr: Приступачан опис колоне табеле

en: Is used to notify that the table column description has changed
sr: Користи се за обавештавање да је измењен опис колоне у табели

en: Accessible Table Row Header
sr: Приступачно заглавље реда табеле

en: Is used to notify that the table row header has changed
sr: Користи се за обавештавање да је измењено заглавље реда у табели

en: Accessible Table Row Description
sr: Приступачан опис реда табеле

en: Is used to notify that the table row description has changed
sr: Користи се за обавештавање да је измењен опис реда у табели

en: Accessible Table Summary
sr: Приступачан сажетак табеле

en: Is used to notify that the table summary has changed
sr: Користи се за обавештавање да је измењен сажетак табеле

en: Accessible Table Caption Object
sr: Приступачан објекат наслова табеле

en: Is used to notify that the table caption has changed
sr: Користи се за обавештавање да је измењен наслов табеле

en: Number of Accessible Hypertext Links
sr: Број приступачних веза у надтексту

en: The number of links which the current AtkHypertext has
sr: Колико веза садржи текући Атк Хипертекст

en: Accessible ID
sr: Приступачни ИД

en: ID for the accessible; useful for automated testing
sr: ИД за приступачност; корисно за аутоматско тестирање

en: Help text
sr: Текст за помоћ

en: Help text associated with the accessible
sr: Текст за помоћ који је везан са приступачношћу

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
sr: врло слабо

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
sr: слабо

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
sr: прихватљиво

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
sr: јако

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
sr: врло јако

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
sr: врло ниско

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
sr: средње

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
sr: високо

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
sr: врло високо

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
sr: врло лоше

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
sr: лоше

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
sr: добро

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
sr: врло добро

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
sr: најбоље

en: The application no longer exists
sr: Програм не постоји више

en: invalid
sr: неисправно

en: accelerator label
sr: ознака пречице

en: alert
sr: упозорење

en: animation
sr: анимација

en: arrow
sr: стрелица

en: calendar
sr: календар

en: canvas
sr: слика

en: check box
sr: кућица за означавање

en: check menu item
sr: ставка менија за означавање

en: color chooser
sr: избор боје

en: column header
sr: заглавље колоне

en: combo box
sr: комбинована кућица

en: dateeditor
sr: уређивач датума

en: desktop icon
sr: иконица радне површи

en: desktop frame
sr: оквир радне површи

en: dial
sr: позови

en: dialog
sr: прозорче

en: directory pane
sr: листа директоријума

en: drawing area
sr: површина за цртање

en: file chooser
sr: избор датотеке

en: filler
sr: пуњач

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
sr: избор словног лика

en: frame
sr: оквир

en: glass pane
sr: стаклена зона

en: html container
sr: хтмл садржалац

en: icon
sr: иконица

en: image
sr: слика

en: internal frame
sr: унутрашњи оквир

en: label
sr: ознака

en: layered pane
sr: послагане плоче

en: list
sr: списак

en: list item
sr: ставка списка

en: menu
sr: мени

en: menu bar
sr: главни мени

en: menu button
sr: дугме менија

en: menu item
sr: ставка менија

en: option pane
sr: плоча опција

en: page tab
sr: лист

en: page tab list
sr: списак листова

en: panel
sr: панел

en: password text
sr: текст лозинке

en: popup menu
sr: искачући мени

en: progress bar
sr: линија напредовања

en: button
sr: дугме

en: radio button
sr: искључиво дугме

en: radio menu item
sr: искључива ставка менија

en: root pane
sr: корена плоча

en: row header
sr: заглавље реда

en: scroll bar
sr: линија за померање

en: scroll pane
sr: плоча за померање

en: separator
sr: раздвајач

en: slider
sr: клизач

en: split pane
sr: плоча за раздвајање

en: spin button
sr: вртеће дугме

en: statusbar
sr: линија стања

en: switch
sr: прекидач

en: table
sr: табела

en: table cell
sr: поље табеле

en: table column header
sr: заглавље колоне табеле

en: table row header
sr: заглавље реда табеле

en: tear off menu item
sr: одвојива ставка менија

en: terminal
sr: терминал

en: text
sr: текст

en: toggle button
sr: прекидач дугме

en: tool bar
sr: линија алатки

en: tool tip
sr: облачић обавештења

en: tree
sr: стабло

en: tree table
sr: табела стабла

en: unknown
sr: непознато

en: viewport
sr: поглед

en: window
sr: прозор

en: header
sr: заглавље

en: footer
sr: подножје

en: paragraph
sr: пасус

en: ruler
sr: лењир

en: application
sr: програм

en: autocomplete
sr: самодопуњавање

en: edit bar
sr: поље за унос

en: embedded component
sr: угњеждени састојак

en: entry
sr: ставка

en: chart
sr: табела

en: caption
sr: натпис

en: document frame
sr: оквир документа

en: heading
sr: курс

en: page
sr: страна

en: section
sr: одељак

en: redundant object
sr: поновљени објекат

en: form
sr: формулар

en: link
sr: веза

en: input method window
sr: прозор начина уноса

en: table row
sr: ред табеле

en: tree item
sr: ставка стабла

en: document spreadsheet
sr: таблица документа

en: document presentation
sr: презентација документа

en: document text
sr: текст документа

en: document web
sr: веб документа

en: document email
sr: е-пошта документа

en: comment
sr: примедба

en: list box
sr: листа

en: grouping
sr: груписање

en: image map
sr: мапа слике

en: notification
sr: обавештење

en: info bar
sr: линија обавештења

en: level bar
sr: трака нивоа

en: title bar
sr: трака наслова

en: block quote
sr: блок цитата

en: audio
sr: звук

en: video
sr: снимак

en: definition
sr: одредница

en: article
sr: чланак

en: landmark
sr: орјентир

en: log
sr: дневник

en: marquee
sr: реклама

en: math
sr: матиш

en: rating
sr: пласман

en: timer
sr: одбројавач

en: description list
sr: списак описа

en: description term
sr: термин описа

en: description value
sr: вредност описа
