atk HEAD - en to fr translation catalogue (164 entries)

en: Selected Link
fr: Lien sélectionné

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
fr: Indique si l’objet AtkHyperlink est sélectionné

en: Number of Anchors
fr: Nombre d’ancres

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
fr: Le nombre d’ancres associés avec l’objet AtkHyperlink

en: End index
fr: Fin d’index

en: The end index of the AtkHyperlink object
fr: La fin de l’index de l’objet AtkHyperlink

en: Start index
fr: Début d’index

en: The start index of the AtkHyperlink object
fr: Le début de l’index de l’objet AtkHyperlink

en: Accessible Name
fr: Nom accessible

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
fr: Nom d’une instance d’objet formaté pour être accessible par les aides techniques

en: Accessible Description
fr: Description accessible

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
fr: Description d’un objet, formaté pour être accessible par les aides techniques

en: Accessible Parent
fr: Parent accessible

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
fr: Parent de l’élément accessible actuel renvoyé par atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
fr: Valeur accessible

en: Is used to notify that the value has changed
fr: Est utilisé pour notifier que la valeur a changé

en: Accessible Role
fr: Rôle accessible

en: The accessible role of this object
fr: Le rôle accessible de cet objet

en: Accessible Layer
fr: Couche accessible

en: The accessible layer of this object
fr: La couche accessible de cet objet

en: Accessible MDI Value
fr: Valeur MDI accessible

en: The accessible MDI value of this object
fr: La valeur MDI accessible de cet objet

en: Accessible Table Caption
fr: Légende de tableau accessible

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
fr: Est utilisé pour notifier que la légende du tableau a changé ; cette propriété ne devrait pas être utilisée. La propriété accessible-table-caption-object devrait être utilisée à la place

en: Accessible Table Column Header
fr: En-tête de colonne de tableau accessible

en: Is used to notify that the table column header has changed
fr: Est utilisé pour notifier que l’en-tête de la colonne du tableau a changé

en: Accessible Table Column Description
fr: Description de colonne de tableau accessible

en: Is used to notify that the table column description has changed
fr: Est utilisé pour notifier que la description de la colonne du tableau a changé

en: Accessible Table Row Header
fr: En-tête de rangée de tableau accessible

en: Is used to notify that the table row header has changed
fr: Est utilisé pour notifier que l’en-tête de la rangée du tableau a changé

en: Accessible Table Row Description
fr: Description de rangée de tableau accessible

en: Is used to notify that the table row description has changed
fr: Est utilisé pour notifier que la description de la rangée du tableau a changé

en: Accessible Table Summary
fr: Résumé de tableau accessible

en: Is used to notify that the table summary has changed
fr: Est utilisé pour notifier que le résumé du tableau a changé

en: Accessible Table Caption Object
fr: Objet légende de tableau accessible

en: Is used to notify that the table caption has changed
fr: Est utilisé pour notifier que la légende du tableau a changé

en: Number of Accessible Hypertext Links
fr: Nombre de liens hypertextes accessibles

en: The number of links which the current AtkHypertext has
fr: Le nombre de liens contenus par le AtkHypertext

en: Accessible ID
fr: Identifiant accessible

en: ID for the accessible; useful for automated testing
fr: Identifiant de l’élément accessible ; utile pour les tests automatisés

en: Help text
fr: Texte d’aide

en: Help text associated with the accessible
fr: Texte d’aide associé à l’élément accessible

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
fr: très faible

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
fr: faible

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
fr: fort

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
fr: très fort

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
fr: très bas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
fr: moyen

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
fr: élevé

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
fr: très élevé

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
fr: très mauvais

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
fr: mauvais

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
fr: bon

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
fr: très bon

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
fr: optimal

en: The application no longer exists
fr: L’application n’existe plus

en: invalid
fr: non valide

en: accelerator label
fr: étiquette du raccourci

en: alert
fr: alerte

en: arrow
fr: pointeur

en: calendar
fr: calendrier

en: canvas
fr: canevas

en: check box
fr: case à cocher

en: check menu item
fr: élément de menu avec case à cocher

en: color chooser
fr: sélecteur de couleurs

en: column header
fr: en-tête de colonne

en: combo box
fr: liste déroulante

en: dateeditor
fr: éditeur de dates

en: desktop icon
fr: icône du bureau

en: desktop frame
fr: cadre du bureau

en: dial
fr: afficheur circulaire

en: dialog
fr: boîte de dialogue

en: directory pane
fr: panneau des répertoires

en: drawing area
fr: zone de dessin

en: file chooser
fr: sélecteur de fichiers

en: filler
fr: objet de remplissage

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
fr: sélecteur de polices

en: frame
fr: cadre

en: glass pane
fr: panneau de verre

en: html container
fr: conteneur html

en: icon
fr: icône

en: internal frame
fr: cadre interne

en: label
fr: étiquette

en: layered pane
fr: panneau superposé

en: list
fr: liste

en: list item
fr: élément de liste

en: menu bar
fr: barre de menus

en: menu button
fr: bouton de menu

en: menu item
fr: élément de menu

en: option pane
fr: panneau d’options

en: page tab
fr: onglet de page

en: page tab list
fr: liste d’onglets de page

en: panel
fr: tableau de bord

en: password text
fr: champ de mot de passe

en: popup menu
fr: menu contextuel

en: progress bar
fr: barre de progression

en: button
fr: bouton

en: radio button
fr: bouton radio

en: radio menu item
fr: élément de menu avec bouton radio

en: root pane
fr: panneau racine

en: row header
fr: en-tête de ligne

en: scroll bar
fr: barre de défilement

en: scroll pane
fr: panneau de défilement

en: separator
fr: séparateur

en: slider
fr: glissière

en: split pane
fr: panneau divisible

en: spin button
fr: bouton de réglage

en: statusbar
fr: barre d’état

en: switch
fr: bouton bascule

en: table
fr: tableau

en: table cell
fr: cellule de tableau

en: table column header
fr: en-tête de colonne de tableau

en: table row header
fr: en-tête de ligne de tableau

en: tear off menu item
fr: élément de menu détachable

en: terminal
fr: console

en: text
fr: texte

en: toggle button
fr: bouton à deux états

en: tool bar
fr: barre d’outils

en: tool tip
fr: infobulle

en: tree
fr: arbre

en: tree table
fr: tableau arborescent

en: unknown
fr: inconnu

en: viewport
fr: fenêtre de travail

en: window
fr: fenêtre

en: header
fr: en-tête de page

en: footer
fr: bas de page

en: paragraph
fr: paragraphe

en: ruler
fr: ligne

en: autocomplete
fr: autocomplétion

en: edit bar
fr: barre d’édition

en: embedded component
fr: composant incorporé

en: entry
fr: zone de saisie

en: chart
fr: graphique

en: caption
fr: légende

en: document frame
fr: cadre du document

en: heading
fr: en-tête

en: redundant object
fr: objet redondant

en: form
fr: formulaire

en: link
fr: lien

en: input method window
fr: fenêtre de méthode de saisie

en: table row
fr: ligne de tableau

en: tree item
fr: élément arborescent

en: document spreadsheet
fr: document tableur

en: document presentation
fr: document présentation

en: document text
fr: document texte

en: document email
fr: document courriel

en: comment
fr: commentaire

en: list box
fr: liste déroulante

en: grouping
fr: groupement

en: image map
fr: carte image

en: info bar
fr: barre d’informations

en: level bar
fr: barre de niveau

en: title bar
fr: barre de titre

en: block quote
fr: bloc de citation

en: video
fr: vidéo

en: definition
fr: définition

en: landmark
fr: point de repère

en: log
fr: journal

en: marquee
fr: zone défilante

en: rating
fr: notation

en: timer
fr: chronomètre

en: description list
fr: liste descriptive

en: description term
fr: terme décrit

en: description value
fr: valeur de description
