at-spi2-core master - en to gd translation catalogue (170 entries)

en: The application no longer exists
gd: Chan eil an aplacaid seo ann tuilleadh

en: Attempted synchronous call where prohibited
gd: Chaidh gairm shioncronaichte a dhiùltadh

en: Selected Link
gd: Ceangal air a thaghadh

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
gd: Sònraichidh seo an deach an t-oibseact AtkHyperlink a thaghadh gus nach deach

en: Number of Anchors
gd: Àireamh de dh’acairean

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
gd: An àireamh de dh’acairean a tha co-cheangailte ris an oibseact AtkHyperlink

en: End index
gd: Deireadh an inneics

en: The end index of the AtkHyperlink object
gd: Deireadh an inneics aig an oibseict AtkHyperlink

en: Start index
gd: Toiseach an inneics

en: The start index of the AtkHyperlink object
gd: Toiseach an inneics aig an oibseict AtkHyperlink

en: invalid
gd: mì-dhligheach

en: accelerator label
gd: leubail luathachaidh

en: alert
gd: caismeachd

en: animation
gd: beòthachadh

en: arrow
gd: saighead

en: calendar
gd: mìosachan

en: canvas
gd: canabhas

en: check box
gd: bogsa-cromaige

en: check menu item
gd: nì clàir-thaice cromaige

en: color chooser
gd: roghnaichear dhathan

en: column header
gd: bann-cinn cuilbh

en: combo box
gd: bogsa combo

en: dateeditor
gd: deasaiche dàta

en: desktop icon
gd: ìomhaigheag an deasg

en: desktop frame
gd: frèam an deasg

en: dial
gd: daitheal

en: dialog
gd: còmhradh

en: directory pane
gd: leòsan pasgain

en: drawing area
gd: raon tarraing

en: file chooser
gd: roghnaichear fhaidhlichean

en: filler
gd: lìonadair

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
gd: roghnaichear chruthan-chlò

en: frame
gd: frèam

en: glass pane
gd: leòsan glainne

en: html container
gd: soitheach html

en: icon
gd: ìomhaigheag

en: image
gd: dealbh

en: internal frame
gd: frèam taobh a-staigh

en: label
gd: leubail

en: layered pane
gd: leòsan fillte

en: list
gd: liosta

en: list item
gd: nì liosta

en: menu
gd: clàr-taice

en: menu bar
gd: bàr clàir-thaice

en: menu item
gd: nì clàir-thaice

en: option pane
gd: leòsan roghainnean

en: page tab
gd: taba dhuilleagan

en: page tab list
gd: liosta taba dhuilleagan

en: panel
gd: panail

en: password text
gd: teacsa facail-fhaire

en: popup menu
gd: priob-chlàr-taice

en: progress bar
gd: bàr adhartais

en: push button
gd: putain putaidh

en: radio button
gd: putan rèidio

en: radio menu item
gd: nì clàir-thaice rèidio

en: root pane
gd: leòsan freumha

en: row header
gd: bann-cinn ràigh

en: scroll bar
gd: bàr-sgrolaidh

en: scroll pane
gd: leòsan-sgrolaidh

en: separator
gd: sgaradair

en: slider
gd: sleamhnachan

en: split pane
gd: leòsan sgoilte

en: spin button
gd: putan-toinneimh

en: statusbar
gd: bàr-staide

en: table
gd: clàr

en: table cell
gd: cealla clàir

en: table column header
gd: bann-cinn colbh clàir

en: table row header
gd: bann-cinn ràgh clàir

en: tear off menu item
gd: nì clàir-thaice sracaidh dheth

en: terminal
gd: tèirmineal

en: text
gd: teacsa

en: toggle button
gd: putan toglachaidh

en: tool bar
gd: bàr-inneal

en: tool tip
gd: gliocas-sgrìn

en: tree
gd: craobh

en: tree table
gd: clàr-craoibhe

en: unknown
gd: chan eil fhios

en: viewport
gd: port-seallaidh

en: window
gd: uinneag

en: header
gd: bann-cinn

en: footer
gd: bann-coise

en: paragraph
gd: paragraf

en: ruler
gd: rùilear

en: application
gd: aplacaid

en: autocomplete
gd: fèin-choileanadh

en: edit bar
gd: bàr deasachaidh

en: embedded component
gd: co-phàirt leabaichte

en: entry
gd: innteart

en: chart
gd: cairt

en: caption
gd: caipsean

en: document frame
gd: frèam sgrìobhainne

en: heading
gd: ceann-sgrìobhaidh

en: page
gd: duilleag

en: section
gd: earrann

en: redundant object
gd: oibseact anabarrach

en: form
gd: foirm

en: link
gd: ceangal

en: input method window
gd: uinneag dòigh ion-chuir

en: table row
gd: ràgh clàir

en: tree item
gd: nì craoibhe

en: document spreadsheet
gd: sgrìobhainn cliath-dhuilleige

en: document presentation
gd: sgrìobhainn taisbeanaidh

en: document text
gd: sgrìobhainn teacsa

en: document web
gd: sgrìobhainn-lìn

en: document email
gd: sgrìobhainn puist-d

en: comment
gd: beachd

en: list box
gd: bogsa-liosta

en: grouping
gd: buidhneachadh

en: image map
gd: mapa dhealbhan

en: notification
gd: brath

en: info bar
gd: bàr-fiosrachaidh

en: level bar
gd: bàr-leibheil

en: title bar
gd: bàr-tiotail

en: block quote
gd: bloc-iomradh

en: audio
gd: fuaim

en: definition
gd: deifinisean

en: article
gd: artaigeal

en: landmark
gd: comharra-tìre

en: log
gd: loga

en: marquee
gd: teacsa ’na ruith

en: math
gd: matamataig

en: rating
gd: rangachadh

en: timer
gd: tìmear

en: description list
gd: liosta thuairisgeulan

en: description term
gd: abairt tuairisgeil

en: description value
gd: luach tuairisgeil

en: Accessible Name
gd: Ainm so-ruigsinneach

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
gd: An t-ainm air ionstans an oibseict fòrmatadh a chum teicneolas so-ruigsinneachd

en: Accessible Description
gd: Tuairisgeul so-ruigsinneach

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
gd: An tuairisgeul air ionstans an oibseict fòrmatadh a chum teicneolas so-ruigsinneachd

en: Accessible Parent
gd: Pàrant so-ruigsinneach

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
gd: Pàrant an nì so-ruigsinnich làithrich mar a thilleas atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
gd: Luach so-ruigsinneach

en: Is used to notify that the value has changed
gd: Thèid a chleachdadh gus fios a leigeil gun deach an luach atharrachadh

en: Accessible Role
gd: Dreuchd so-ruigsinneach

en: The accessible role of this object
gd: Dreuchd so-ruigsinneach an oibseict seo

en: Accessible Layer
gd: Breath so-ruigsinneach

en: The accessible layer of this object
gd: Breath so-ruigsinneach an oibseict seo

en: Accessible MDI Value
gd: Luach MDI so-ruigsinneach

en: The accessible MDI value of this object
gd: Luach MDI so-ruigsinneach an oibseict seo

en: Accessible Table Caption
gd: Caipsean clàir so-ruigsinneach

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
gd: Thèid a chleachdadh gus fios a leigeil gun deach caipsean a’ chlàir atharrachadh; cha bu chòir an roghainn seo a chleachdadh. Cleachd accessible-table-caption-object ’na àite

en: Accessible Table Column Header
gd: Bann-cinn colbh clàir so-ruigsinneach

en: Is used to notify that the table column header has changed
gd: Thèid a chleachdadh gus fios a leigeil gun deach bann-cinn aig colbh clàir atharrachadh

en: Accessible Table Column Description
gd: Tuairisgeul colbh clàir so-ruigsinneach

en: Is used to notify that the table column description has changed
gd: Thèid a chleachdadh gus fios a leigeil gun deach tuairisgeul aig colbh clàir atharrachadh

en: Accessible Table Row Header
gd: Bann-cinn ràgh clàir so-ruigsinneach

en: Is used to notify that the table row header has changed
gd: Thèid a chleachdadh gus fios a leigeil gun deach bann-cinn aig ràgh clàir atharrachadh

en: Accessible Table Row Description
gd: Tuairisgeul ràgh clàir so-ruigsinneach

en: Is used to notify that the table row description has changed
gd: Thèid a chleachdadh gus fios a leigeil gun deach tuairisgeul aig ràgh clàir atharrachadh

en: Accessible Table Summary
gd: Gearr-chunntas clàir so-ruigsinneach

en: Is used to notify that the table summary has changed
gd: Thèid a chleachdadh gus fios a leigeil gun deach gearr-chunntas aig ràgh clàir atharrachadh

en: Accessible Table Caption Object
gd: Oibseact caipsean clàir so-ruigsinneach

en: Is used to notify that the table caption has changed
gd: Thèid a chleachdadh gus fios a leigeil gun deach caipsean aig clàr atharrachadh

en: Number of Accessible Hypertext Links
gd: Àireamh dhe cheanglaichean-lìn so-ruigsinneach

en: The number of links which the current AtkHypertext has
gd: An àireamh dhe cheanglaichean a tha aig an AtkHypertext làithreach

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
gd: glè lag

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
gd: lag

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
gd: ceart gu leòr

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
gd: làidir

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
gd: glè làidir

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
gd: glè ìosal

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
gd: meadhanach

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
gd: àrd

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
gd: glè àrd

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
gd: glè dhona

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
gd: dona

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
gd: math

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
gd: glè mhath

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
gd: as fhearr
