at-spi2-core master - en to vi translation catalogue (183 entries)

en: AT-SPI: Unknown signature %s for RemoveAccessible
vi: AT-SPI: Ký hiệu lạ %s đối với RemoveAccessible

en: AT-SPI: Error calling getRoot for %s: %s
vi: AT-SPI: Lỗi khi gọi getRoot cho %s: %s

en: AT-SPI: Error in GetItems, sender=%s, error=%s
vi: AT-SPI: Lỗi trong GetItems, sender=%s, error=%s

en: AT-SPI: Called _atspi_dbus_return_accessible_from_message with strange signature %s
vi: AT-SPI: _atspi_dbus_return_accessible_from_message được gọi với chữ ký lạ %s

en: AT-SPI: Called _atspi_dbus_return_hyperlink_from_message with strange signature %s
vi: AT-SPI: _atspi_dbus_return_hyperlink_from_message được gọi với chữ ký lạ %s

en: AT-SPI: AddAccessible with unknown signature %s
vi: AT-SPI: AddAccessible với ký hiệu lạ %s

en: The application no longer exists
vi: Ứng dụng không còn tồn tại

en: AT-SPI: expected a variant when fetching %s from interface %s; got %s
vi: AT-SPI: chờ một biến thể xuất hiện khi lấy %s từ giao diện %s; lấy %s

en: atspi_dbus_get_property: Wrong type: expected %s, got %c
vi: atspi_dbus_get_property: Sai kiểu: muốn %s, được %c

en: AT-SPI: Unknown interface %s
vi: AT-SPI: Giao diện không rõ %s

en: AT-SPI: expected 2 values in states array; got %d
vi: AT-SPI: chờ 2 giá trị trong mảng trạng thái; được %d

en: Streamable content not implemented
vi: Chưa cài đặt streamable content

en: called atspi_event_listener_register_from_callback with a NULL event_type
vi: atspi_event_listener_register_from_callback được gọi với event_type là NULL

en: Got invalid signature %s for signal %s from interface %s
vi: Nhận được chữ ký không hợp lệ %s cho tín hiệu %s từ giao tiếp %s

en: Selected Link
vi: Liên kết đã chọn

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
vi: Xác định đối tượng AtkHyperlink được chọn hay chưa

en: Number of Anchors
vi: Số của điểm neo

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
vi: Số neo gắn với đối tượng AtkHyperlink

en: End index
vi: Chỉ mục cuối

en: The end index of the AtkHyperlink object
vi: Chỉ mục cuối của đối tượng AtkHyperlink

en: Start index
vi: Chỉ mục đầu

en: The start index of the AtkHyperlink object
vi: Chỉ mục đầu của đối tượng AtkHyperlink

en: invalid
vi: không hợp lệ

en: accelerator label
vi: nhãn tăng tốc

en: alert
vi: cảnh báo

en: animation
vi: hoạt hình

en: arrow
vi: mũi tên

en: calendar
vi: lịch

en: canvas
vi: vùng vẽ

en: check box
vi: hộp chọn

en: check menu item
vi: mục trình đơn chọn

en: color chooser
vi: bộ chọn màu

en: column header
vi: tên cột

en: combo box
vi: hộp kết hợp

en: dateeditor
vi: bộ chỉnh ngày tháng

en: desktop icon
vi: biểu tượng môi trường

en: desktop frame
vi: khung môi trường

en: dial
vi: quay số

en: dialog
vi: hộp thoại

en: directory pane
vi: ô thư mục

en: drawing area
vi: vùng vẽ

en: file chooser
vi: bộ chọn tập tin

en: filler
vi: bộ tô đầy

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
vi: bộ chọn phông

en: frame
vi: khung

en: glass pane
vi: ô kính

en: html container
vi: thùng chứa html

en: icon
vi: biểu tượng

en: image
vi: ảnh

en: internal frame
vi: khung nội bộ

en: label
vi: nhãn

en: layered pane
vi: khung phân lớp

en: list
vi: danh sách

en: list item
vi: mục danh sách

en: menu
vi: trình đơn

en: menu bar
vi: thanh trình đơn

en: menu item
vi: mục trình đơn

en: option pane
vi: ô tùy chọn

en: page tab
vi: thẻ trang

en: page tab list
vi: danh sách thẻ trang

en: panel
vi: bảng điều khiển

en: password text
vi: chuỗi mật khẩu

en: popup menu
vi: trình đơn bật lên

en: progress bar
vi: thanh tiến trình

en: push button
vi: nút bấm

en: radio button
vi: nút chọn

en: radio menu item
vi: mục trình đơn chọn một

en: root pane
vi: ô gốc

en: row header
vi: tên hàng

en: scroll bar
vi: thanh cuộn

en: scroll pane
vi: ô cuộn

en: separator
vi: thanh phân cách

en: slider
vi: con trượt

en: split pane
vi: ngăn cách bảng

en: spin button
vi: nút xoay

en: statusbar
vi: thanh trạng thái

en: table
vi: bảng

en: table cell
vi: ô bảng

en: table column header
vi: tên cột bảng

en: table row header
vi: tên hàng bảng

en: tear off menu item
vi: mục trình đơn tách rời

en: terminal
vi: thiết bị cuối

en: text
vi: chữ

en: toggle button
vi: nút bật/tắt

en: tool bar
vi: thanh công cụ

en: tool tip
vi: mẹo công cụ

en: tree
vi: cây

en: tree table
vi: bảng cây

en: unknown
vi: không rõ

en: viewport
vi: cổng xem

en: window
vi: cửa sổ

en: header
vi: phần đầu

en: footer
vi: phần chân

en: paragraph
vi: đoạn văn

en: ruler
vi: thước

en: application
vi: ứng dụng

en: autocomplete
vi: tự động hoàn tất

en: edit bar
vi: thanh sửa

en: embedded component
vi: thành phần nhúng

en: entry
vi: mục nhập

en: chart
vi: sơ đồ

en: caption
vi: tiêu đề

en: document frame
vi: khung tài liệu

en: heading
vi: tiêu đề

en: page
vi: trang

en: section
vi: phần

en: redundant object
vi: đối tượng thừa

en: form
vi: mẫu

en: link
vi: liên kết

en: input method window
vi: cửa sổ cách gõ

en: table row
vi: hàng bảng

en: tree item
vi: nút cây

en: document spreadsheet
vi: bảng tính tài liệu

en: document presentation
vi: trình diễn tài liệu

en: document text
vi: văn bản tài liệu

en: document web
vi: web tài liệu

en: document email
vi: thư tài liệu

en: comment
vi: bình luận

en: list box
vi: ô danh sách

en: grouping
vi: nhóm

en: image map
vi: bản đồ ảnh

en: notification
vi: thông báo

en: info bar
vi: thanh thông tin

en: level bar
vi: thanh mức

en: title bar
vi: thanh tiêu đề

en: block quote
vi: khối trích dẫn

en: audio
vi: âm thanh

en: video
vi: phim

en: definition
vi: định nghĩa

en: article
vi: bài viết

en: landmark
vi: mốc

en: log
vi: nhật ký

en: marquee
vi: màn che

en: math
vi: toán

en: rating
vi: đánh giá

en: timer
vi: bộ định giờ

en: description list
vi: danh sách mô tả

en: description term
vi: điều khoản mô tả

en: description value
vi: giá trị mô tả

en: Accessible Name
vi: Tên truy cập được

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
vi: Tên của thể hiện đối tượng được định dạng cho truy cập kĩ thuật để giúp đỡ

en: Accessible Description
vi: Mô tả truy cập được

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
vi: Mô tả của đối tượng được định dạng cho truy cập kĩ thuật để giúp đỡ

en: Accessible Parent
vi: Cấp trên truy cập được

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
vi: Cha của bộ tiếp cận hiện tại được trả về bởi atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
vi: Giá trị truy cập được

en: Is used to notify that the value has changed
vi: Dùng để thông báo giá trị đã thay đổi

en: Accessible Role
vi: Vai trò truy cập được

en: The accessible role of this object
vi: Vai trò có khả năng truy cập của đối tượng này

en: Accessible Layer
vi: Lớp truy cập được

en: The accessible layer of this object
vi: Lớp có khả năng truy cập của đối tượng

en: Accessible MDI Value
vi: Giá trị MDI truy cập được

en: The accessible MDI value of this object
vi: Giá trị MDI có khả năng truy cập của đối tượng này

en: Accessible Table Caption
vi: Tiêu đề bảng truy cập được

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
vi: Dùng để thông báo tiêu đề bảng đã thay đổi; không dùng thuộc tính này mà nên dùng accessible-table-caption-object (đối tượng tiêu đề bảng truy cập được)

en: Accessible Table Column Header
vi: Tiêu đề cột bảng truy cập được

en: Is used to notify that the table column header has changed
vi: Dùng để thông báo tiêu đề cột bảng đã thay đổi.

en: Accessible Table Column Description
vi: Mô tả cột bảng truy cập được

en: Is used to notify that the table column description has changed
vi: Dùng để thông báo mô tả cột bảng đã thay đổi

en: Accessible Table Row Header
vi: Tên hàng bảng truy cập được

en: Is used to notify that the table row header has changed
vi: Dùng để thông báo tên hàng trong bảng đã thay đổi.

en: Accessible Table Row Description
vi: Mô tả hàng bảng truy cập được

en: Is used to notify that the table row description has changed
vi: Dùng để thông báo mô tả hàng bảng đã thay đổi

en: Accessible Table Summary
vi: Tóm tắt bảng truy cập được

en: Is used to notify that the table summary has changed
vi: Dùng để thông báo tóm tắt bảng đã thay đổi

en: Accessible Table Caption Object
vi: Đối tượng tiêu đề bảng truy cập được

en: Is used to notify that the table caption has changed
vi: Dùng để thông báo tiêu đề bảng đã thay đổi

en: Number of Accessible Hypertext Links
vi: Số liên kết siêu văn bản truy cập được

en: The number of links which the current AtkHypertext has
vi: Tổng số liên kết thuộc về AtkHypertext hiện tại

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
vi: rất yếu

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
vi: yếu

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
vi: chấp nhận được

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
vi: mạnh

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
vi: rất mạnh

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
vi: rất thấp

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
vi: trung bình

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
vi: cao

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
vi: rất cao

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
vi: rất tệ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
vi: tệ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
vi: tốt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
vi: rất tốt

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
vi: cực kỳ tốt
