atk - en to th translation catalogue (176 entries)

en: Selected Link
th: ลิงก์ถูกเลือก

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
th: ระบุว่าออบเจกต์ AtkHyperlink ถูกเลือกอยู่หรือไม่

en: Number of Anchors
th: จำนวนของสมอยึด

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
th: จำนวนของสมอยึดที่สัมพันธ์กับออบเจกต์ AtkHyperlink

en: End index
th: ดัชนีสิ้นสุด

en: The end index of the AtkHyperlink object
th: ดัชนีสิ้นสุดของออบเจกต์ AtkHyperlink

en: Start index
th: ดัชนีเริ่มต้น

en: The start index of the AtkHyperlink object
th: ดัชนีเริ่มต้นของออบเจกต์ AtkHyperlink

en: Accessible Name
th: ชื่อสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
th: ชื่ออินสแตนซ์ของออบเจกต์ ซึ่งจัดรูปแบบไว้สำหรับใช้กับเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Accessible Description
th: คำบรรยายสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
th: คำบรรยายของออบเจกต์ ซึ่งจัดรูปแบบไว้สำหรับใช้กับเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Accessible Parent
th: ออบเจกต์แม่ของสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
th: ออบเกจต์แม่ของสิ่งอำนวยความสะดวกปัจจุบันตามที่ atk_object_get_parent() ส่งกลับมา

en: Accessible Value
th: ค่าของสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Is used to notify that the value has changed
th: ใช้แจ้งเหตุมื่อค่ามีการเปลี่ยนแปลง

en: Accessible Role
th: บทบาทของสิ่งอำนวยความสะดวก

en: The accessible role of this object
th: บทบาทของสิ่งอำนวยความสะดวกของออบเจกต์นี้

en: Accessible Layer
th: ชั้นของสิ่งอำนวยความสะดวก

en: The accessible layer of this object
th: ชั้นของสิ่งอำนวยความสะดวกของออบเจกต์นี้

en: Accessible MDI Value
th: ค่า MDI ของสิ่งอำนวยความสะดวก

en: The accessible MDI value of this object
th: ค่า MDI ของสิ่งอำนวยความสะดวกของออบเจกต์นี้

en: Accessible Table Caption
th: ป้ายบรรยายตารางของสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
th: ใช้แจ้งเหตุเมื่อป้ายบรรยายตารางมีการเปลี่ยนแปลง ไม่ควรใช้ช่องข้อมูลนี้ แต่ควรใช้ accessible-table-caption-object แทน

en: Accessible Table Column Header
th: หัวคอลัมน์ตารางของสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Is used to notify that the table column header has changed
th: ใช้แจ้งเหตุเมื่อหัวคอลัมน์ของตารางมีการเปลี่ยนแปลง

en: Accessible Table Column Description
th: คำบรรยายคอลัมน์ตารางของสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Is used to notify that the table column description has changed
th: ใช้แจ้งเหตุเมื่อคำบรรยายคอลัมน์ของตารางมีการเปลี่ยนแปลง

en: Accessible Table Row Header
th: หัวแถวตารางของสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Is used to notify that the table row header has changed
th: ใช้แจ้งเหตุเมื่อหัวแถวของตารางมีการเปลี่ยนแปลง

en: Accessible Table Row Description
th: คำบรรยายแถวตารางของสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Is used to notify that the table row description has changed
th: ใช้แจ้งเหตุเมื่อคำบรรยายแถวของตารางมีการเปลี่ยนแปลง

en: Accessible Table Summary
th: คำสรุปตารางของสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Is used to notify that the table summary has changed
th: ใช้แจ้งเหตุเมื่อคำสรุปตารางมีการเปลี่ยนแปลง

en: Accessible Table Caption Object
th: ออบเจกต์ป้ายบรรยายตารางของสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Is used to notify that the table caption has changed
th: ใช้แจ้งเหตุเมื่อป้ายบรรยายตารางมีการเปลี่ยนแปลง

en: Number of Accessible Hypertext Links
th: จำนวนของ Hypertext Links ของสิ่งอำนวยความสะดวก

en: The number of links which the current AtkHypertext has
th: จำนวนของลิงก์ที่ AtkHypertext ปัจจุบันมี

en: Accessible ID
th: ID สิ่งอำนวยความสะดวก

en: ID for the accessible; useful for automated testing
th: ID ของสิ่งอำนวยความสะดวก ซึ่งมีประโยชน์ต่อการทดสอบแบบอัตโนมัติ

en: Help text
th: ข้อความวิธีใช้

en: Help text associated with the accessible
th: ข้อความวิธีใช้ที่สัมพันธ์กับสิ่งอำนวยความสะอวก

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
th: อ่อนแอมาก

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
th: อ่อนแอ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
th: พอใช้

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
th: ปลอดภัย

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
th: ปลอดภัยมาก

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
th: ต่ำมาก

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
th: ปานกลาง

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
th: สูง

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
th: สูงมาก

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
th: แย่มาก

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
th: แย่

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
th: ดี

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
th: ดีมาก

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
th: ดีที่สุด

en: The application no longer exists
th: แอปพลิเคชันไม่มีอยู่อีกต่อไปแล้ว

en: invalid
th: ไม่ถูกต้อง

en: accelerator label
th: ฉลากคีย์ด่วน

en: alert
th: แจ้งเหตุ

en: animation
th: ภาพเคลื่อนไหว

en: arrow
th: ลูกศร

en: calendar
th: ปฏิทิน

en: canvas
th: ผ้าใบวาดรูป

en: check box
th: กล่องกาเครื่องหมาย

en: check menu item
th: รายการเมนูกาเครื่องหมาย

en: color chooser
th: กล่องเลือกสี

en: column header
th: หัวข้อคอลัมน์

en: combo box
th: กล่องคอมโบ

en: dateeditor
th: กล่องแก้ไขวันที่

en: desktop icon
th: ไอคอนเดสก์ท็อป

en: desktop frame
th: กรอบเดสก์ท็อป

en: dial
th: หมุนโทรศัพท์

en: dialog
th: กล่องโต้ตอบ

en: directory pane
th: ช่องไดเรกทอรี

en: drawing area
th: พื้นที่วาดรูป

en: file chooser
th: กล่องเลือกไฟล์

en: filler
th: ช่องเติม

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
th: กล่องเลือกแบบอักษร

en: frame
th: กรอบ

en: glass pane
th: ช่องหน้าต่างแบบใส

en: html container
th: เครื่องบรรจุ html

en: icon
th: ไอคอน

en: image
th: รูปภาพ

en: internal frame
th: กรอบภายใน

en: label
th: ป้ายชื่อ

en: layered pane
th: ช่องหน้าต่างแบบเป็นชั้น

en: list
th: รายชื่อ

en: list item
th: รายการรายชื่อ

en: menu
th: เมนู

en: menu bar
th: แถบเมนู

en: menu button
th: ปุ่มเมนู

en: menu item
th: รายการเมนู

en: option pane
th: ช่องหน้าต่างตัวเลือก

en: page tab
th: แท็บของหน้า

en: page tab list
th: รายการแท็บของหน้า

en: panel
th: พาเนล

en: password text
th: ข้อความรหัสผ่าน

en: popup menu
th: เมนูผุดขึ้น

en: progress bar
th: แถบบอกความคืบหน้า

en: button
th: ปุ่ม

en: radio button
th: ปุ่มวิทยุ

en: radio menu item
th: รายการเมนูแบบปุ่มวิทยุ

en: root pane
th: ช่องหลัก

en: row header
th: หัวแถว

en: scroll bar
th: แถบเลื่อน

en: scroll pane
th: ช่องแถบเลื่อน

en: separator
th: เส้นแบ่ง

en: slider
th: ปุ่มรางเลื่อน

en: split pane
th: กล่องแบ่งช่อง

en: spin button
th: ปุ่มปรับเลข

en: statusbar
th: แถบสถานะ

en: switch
th: สวิตช์

en: table
th: ตาราง

en: table cell
th: เซลล์ตาราง

en: table column header
th: หัวคอลัมน์ของตาราง

en: table row header
th: หัวแถวของตาราง

en: tear off menu item
th: รายการเมนูฉีกออก

en: terminal
th: เทอร์มินัล

en: text
th: ข้อความ

en: toggle button
th: ปุ่มสลับค่า

en: tool bar
th: แถบเครื่องมือ

en: tool tip
th: คำแนะนำเครื่องมือ

en: tree
th: ต้นไม้

en: tree table
th: ตารางแบบต้นไม้

en: unknown
th: ไม่ทราบ

en: viewport
th: ช่องมอง

en: window
th: หน้าต่าง

en: header
th: หัวกระดาษ

en: footer
th: ท้ายกระดาษ

en: paragraph
th: ย่อหน้า

en: ruler
th: ไม้บรรทัด

en: application
th: โปรแกรม

en: autocomplete
th: เติมเต็มคำอัตโนมัติ

en: edit bar
th: แถบแก้ไข

en: embedded component
th: องค์ประกอบฝังตัว

en: entry
th: ช่องป้อนข้อความ

en: chart
th: แผนภูมิ

en: caption
th: ป้ายบรรยาย

en: document frame
th: กรอบเอกสาร

en: heading
th: หัวข้อเรื่อง

en: page
th: หน้า

en: section
th: หัวข้อ

en: redundant object
th: ออบเจกต์ส่วนเกิน

en: form
th: แบบฟอร์ม

en: link
th: ลิงก์

en: input method window
th: หน้าต่างวิธีป้อนข้อความ

en: table row
th: แถวของตาราง

en: tree item
th: รายการในต้นไม้

en: document spreadsheet
th: เอกสารตารางคำนวณ

en: document presentation
th: เอกสารงานนำเสนอ

en: document text
th: เอกสารข้อความ

en: document web
th: เอกสารเว็บ

en: document email
th: เอกสารอีเมล

en: comment
th: หมายเหตุ

en: list box
th: กล่องรายการ

en: grouping
th: การจัดกลุ่ม

en: image map
th: แผนที่ในรูปภาพ

en: notification
th: การแจ้งเหตุ

en: info bar
th: แถบข้อมูล

en: level bar
th: แถบระดับ

en: title bar
th: แถบชื่อ

en: block quote
th: ข้อความอ้างอิง

en: audio
th: เสียง

en: video
th: วิดีโอ

en: definition
th: ความคมชัด

en: article
th: บทความ

en: landmark
th: ตำแหน่งสำคัญ

en: log
th: ปูมบันทึก

en: marquee
th: ตัวอักษรวิ่ง

en: math
th: คณิตศาสตร์

en: rating
th: การจัดระดับ

en: timer
th: เวลานับถอยหลัง

en: description list
th: รายชื่อคำอธิบาย

en: description term
th: คำบอกรายละเอียด

en: description value
th: ค่าของคำอธิบาย
