atk 1.3.10 - en to tt translation catalogue (112 entries)

en: Selected Link
tt: Saylanğan Bäy

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
tt: Saylanğan AtkHyperlink cisem bilgeli

en: Number of Anchors
tt: Irğaq Sanı

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
tt: AtkHyperlink cisem belän kileşterelgän ırğaq sanı

en: End index
tt: Töptezmä azağı

en: The end index of the AtkHyperlink object
tt: AtkHyperlink cisemeneñ töptezmä azağı

en: Start index
tt: Töptezmä başı

en: The start index of the AtkHyperlink object
tt: AtkHyperlink cisemeneñ töptezmä başı

en: invalid
tt: yaraqsız

en: accelerator label
tt: tizlätkeç yazması

en: alert
tt: beldergeç

en: animation
tt: canlandıru

en: arrow
tt: uq

en: calendar
tt: täqwim

en: canvas
tt: öslek

en: check box
tt: tamğalı qır

en: check menu item
tt: tamğalı saylaq-kerem

en: color chooser
tt: tös saylağıç

en: column header
tt: buy başlığı

en: combo box
tt: atılma tezmä

en: dateeditor
tt: çor-tözätkeç

en: desktop icon
tt: östäl tamğası

en: desktop frame
tt: östäl qısası

en: dial
tt: şaltırat

en: directory pane
tt: törgäk tiräse

en: drawing area
tt: sızu alanı

en: file chooser
tt: birem saylağıç

en: filler
tt: tutırğıç

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
tt: yazu-saylağıç

en: frame
tt: qısa

en: glass pane
tt: pıyalalı tirä

en: html container
tt: html sídırması

en: icon
tt: tamğa

en: image
tt: sürät

en: internal frame
tt: eçke qısa

en: label
tt: yazma

en: layered pane
tt: qatlanğan tirä

en: list
tt: tezmä

en: list item
tt: tezmä kereme

en: menu
tt: saylaq

en: menu bar
tt: saylaq tiräse

en: menu item
tt: saylaq kereme

en: option pane
tt: köylämä tiräse

en: page tab
tt: bit tabı

en: page tab list
tt: bit tabı tezmäse

en: panel
tt: tirä

en: password text
tt: sersüz-yazma

en: popup menu
tt: atılma-saylaq

en: progress bar
tt: alğabarış tiräse

en: push button
tt: basu-töymä

en: radio button
tt: saylaw-töymä

en: radio menu item
tt: saylawlı saylaq-kerem

en: root pane
tt: asıl-tirä

en: row header
tt: yul başlığı

en: scroll bar
tt: çornaw tiräse

en: scroll pane
tt: çornaw tiräse

en: separator
tt: ayırğıç

en: slider
tt: şudırma

en: split pane
tt: bülgeç=tirä

en: spin button
tt: çornaw töymäse

en: statusbar
tt: torıştirä

en: table
tt: cäymä

en: table cell
tt: tüşämä küzänäge

en: table column header
tt: tüşämä buy başlığı

en: table row header
tt: tüşämä yul başlığı

en: tear off menu item
tt: özmäle saylaq-kerem

en: text
tt: yazma

en: toggle button
tt: tätek-töymä

en: tool bar
tt: qoral-tirä

en: tool tip
tt: qoral-kiñäş

en: tree
tt: ağaç

en: tree table
tt: ağaçlı tüşämä

en: unknown
tt: bilgesez

en: viewport
tt: kürsäsü tiräse

en: window
tt: täräzä

en: header
tt: başlıq

en: footer
tt: astlıq

en: paragraph
tt: paragraf

en: application
tt: yazılım

en: autocomplete
tt: üzennän tutıru

en: edit bar
tt: üzgärtü tiräse

en: embedded component
tt: símalı komponent

en: Accessible Name
tt: İreşmäle Atama

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
tt: Cisem aşırmasınıñ adı

en: Accessible Description
tt: İreşmäle Açıqlama

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
tt: Cisem açıqlaması

en: Accessible Parent
tt: İreşmäle Ana

en: Is used to notify that the parent has changed
tt: Ana-cisem üzgärelgän buluı turında belderü öçen qullanıla

en: Accessible Value
tt: İreşmäle Bäyä

en: Is used to notify that the value has changed
tt: Bäyä üzgärelgän buluı turında belderü öçen qullanıla

en: Accessible Role
tt: İreşmäle Çağılış

en: The accessible role of this object
tt: Bu cisemneñ ireşmäle çağılışı bu

en: Accessible Layer
tt: İreşmäle Qat

en: The accessible layer of this object
tt: Bu cisemneñ ireşmäle qatı bu

en: Accessible MDI Value
tt: İreşmäle MDI-Bäyä

en: The accessible MDI value of this object
tt: Bu cisemneñ ireşmäle MDI-bäyäse bu

en: Accessible Table Caption
tt: İreşmäle Tüşämä Başlığı

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
tt: Tüşämä başlığı üzgärelgän buluı turında belderü öçen qullanıla; bu üzençälek urınına accessible-table-caption-object qullanılğan bulırğa tieş.

en: Accessible Table Column Header
tt: İreşmäle Tüşämä Buy Başlığı

en: Is used to notify that the table column header has changed
tt: Tüşämä bayınıñ başlığı üzgärelgän buluı turında belderü öçen qullanıla

en: Accessible Table Column Description
tt: İreşmäle Tüşämä Buy Açıqlaması

en: Is used to notify that the table column description has changed
tt: Tüşämä buyınıñ açıqlaması üzgärelgän buluı turında belderü öçen qullanıla

en: Accessible Table Row Header
tt: İreşmäle Tüşämä Yul Başlığı

en: Is used to notify that the table row header has changed
tt: Tüşämä yulınıñ başlığı üzgärelgän buluı turında belderü öçen qullanıla

en: Accessible Table Row Description
tt: İreşmäle Tüşämä Yul Açıqlaması

en: Is used to notify that the table row description has changed
tt: Tüşämä yulınıñ açıqlaması üzgärelgän buluı turında belderü öçen qullanıla

en: Accessible Table Summary
tt: İreşmäle Tüşämä Yomğağı

en: Is used to notify that the table summary has changed
tt: Tüşämä yomğağı üzgärelgän buluı turında belderü öçen qullanıla

en: Accessible Table Caption Object
tt: İreşmäle Tüşämä Başlıq Ciseme

en: Is used to notify that the table caption has changed
tt: Tüşämä başlığı üzgärelgän buluı turında belderü öçen qullanıla

en: Number of Accessible Hypertext Links
tt: Tereyazmağa İreşmäle Bäy Sanı

en: The number of links which the current AtkHypertext has
tt: Ağımdağı AtkHypertext taba bäylär sanı bu
