atftp - en to da translation catalogue (21 entries)

note: Type: string Description
en: Server timeout:
da: Servertidsudløb:

note: Type: string Description
en: How many seconds the main thread waits before exiting.
da: Hovr mange sekunder hovedtråden venter før den afslutter.

note: Type: string Description
en: Retry timeout:
da: Tidsudløb for prøv igen:

note: Type: string Description
en: How many seconds to wait for a reply before retransmitting a packet.
da: Hvor mange sekunder skal der ventes på svar, før en pakke gensendes.

note: Type: string Description
en: Maximum number of threads:
da: Maks antal tråde:

note: Type: string Description
en: Maximum number of concurrent threads that can be running.
da: Maks antal samtidige tråde der kan køre.

note: Type: select Description
en: Verbosity level:
da: Uddybningsniveau:

note: Type: select Description
en: Level of logging. 7 logs everything including debug logs. 1 will log only the system critical logs. 5 (LOG_NOTICE) is the default value.
da: Niveau til logning. 7 logger alt inklusive fejlsøgningslogge. 1 vil kun logge systemkritiske logge. 5 (LOG_NOTICE) er standardværdien.

note: Type: boolean Description
en: Enable 'timeout' support?
da: Aktiver understøttelse af tidsudløb (»timeout«)?

note: Type: boolean Description
en: Enable 'tsize' support?
da: Aktiver understøttelse af »tsize«?

note: Type: boolean Description
en: Enable multicast support?
da: Aktiver understøttelse af »multicast«?

note: Type: string Description
en: TTL for multicast packets:
da: TTL for multicastpakker:

note: Type: string Description
en: Port to listen for tftp request:
da: Port der skal lyttes på for tftp-forespørgsel:

note: Type: string Description
en: Port range for multicast file transfer:
da: Portområde for multicast-filoverførsel:

note: Type: string Description
en: Multicast transfer will use any available port in a given set. For example, "2000-2003, 3000" allow atftpd to use port 2000 to 2003 and 3000.
da: Multicastoverførsler vil kun bruge en tilgængelig port i et givent område. F.eks. »2000-2003, 3000« vil tillade aftftpd at bruge port 2000 til 2003, og 3000.

note: Type: string Description
en: Address range for multicast transfer:
da: Adresseområde for multicast-overførsel:

note: Type: string Description
en: Multicast transfer will use any available addresses from a given set of addresses. Syntax is "a.b.c.d-d,a.b.c.d,..."
da: Multicast-overførsler vil bruge tilgængelige adresser fra et givent område af adresser. Syntaksen er »a.b.c.d-d,a.b.c.d,...«

note: Type: string Description
en: Log file:
da: Logfil:

note: Type: string Description
en: A file where atftpd will write its logs. This file will be made writable for the user 'nobody' and group 'nogroup'.
da: En fil hvor atftpd skriver sine logge. Denne fil vil blive gjort skrivbar for brugeren »nobody« og gruppen »nogroup«.

note: Type: string Description
en: Base directory:
da: Basismappe:

note: Type: string Description
en: The directory tree from where atftpd can serve files. That directory must be world readable.
da: Mappetræet hvorfra atftpd kan betjene filer. Denne mappe skal være læsbar af alle.
