atk 1.3.4 - en to eo translation catalogue (166 entries)

en: Selected Link
eo: Elektita ligilo

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
eo: Specifas ĉu la AtkHyperlink-objekto estas elektita

en: Number of Anchors
eo: Nombro da ankroj

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
eo: La nombro da ankroj asociita kun la AtkHyperlink-objekto

en: End index
eo: Finindekso

en: The end index of the AtkHyperlink object
eo: La finindekso de la AtkHyperlink-objekto

en: Start index
eo: Komencindekso

en: The start index of the AtkHyperlink object
eo: La komencindekso de la AtkHyperlink-objekto

en: invalid
eo: nevalide

en: accelerator label
eo: rapidig-etikedo

en: alert
eo: averto

en: animation
eo: animacio

en: arrow
eo: sago

en: calendar
eo: kalendaro

en: canvas
eo: kanvaso

en: check box
eo: markobutono

en: check menu item
eo: mark-menuero

en: color chooser
eo: kolor-elektilo

en: column header
eo: kolumn-ĉapo

en: combo box
eo: fallisto

en: dateeditor
eo: dat-redaktilo

en: desktop icon
eo: labortabla piktogramo

en: desktop frame
eo: labortabla framo

en: dial
eo: diskelektilo

en: dialog
eo: dialogo

en: directory pane
eo: dosieruja panelo

en: drawing area
eo: desegna areo

en: file chooser
eo: dosierelektilo

en: filler
eo: plenigilo

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
eo: font-elektilo

en: frame
eo: kadro

en: glass pane
eo: vitra panelo

en: html container
eo: HTMLujo

en: icon
eo: piktogramo

en: image
eo: bildo

en: internal frame
eo: interna framo

en: label
eo: etikedo

en: layered pane
eo: tavola panelo

en: list
eo: listo

en: list item
eo: listero

en: menu
eo: menuo

en: menu bar
eo: menubreto

en: menu item
eo: menuero

en: option pane
eo: opcio-panelo

en: page tab
eo: paĝa langeto

en: page tab list
eo: paĝa langetlisto

en: panel
eo: panelo

en: password text
eo: pasvorta teksto

en: popup menu
eo: ŝprucmenuo

en: progress bar
eo: plenumskalo

en: push button
eo: prembutono

en: radio button
eo: radiobutono

en: radio menu item
eo: radiomenuero

en: root pane
eo: radika panelo

en: row header
eo: vica ĉapo

en: scroll bar
eo: rulumskalo

en: scroll pane
eo: rulumpanelo

en: separator
eo: disigilo

en: slider
eo: ŝovilo

en: split pane
eo: divida panelo

en: spin button
eo: ŝpinbutono

en: statusbar
eo: statobreto

en: table
eo: tabelo

en: table cell
eo: tabela ĉelo

en: table column header
eo: tabela kolumna ĉapo

en: table row header
eo: tabela vica ĉapo

en: tear off menu item
eo: deŝirebla menuero

en: terminal
eo: terminalo

en: text
eo: teksto

en: toggle button
eo: baskula butono

en: tool bar
eo: ilobreto

en: tool tip
eo: ŝpruchelpilo

en: tree
eo: arbo

en: tree table
eo: arba tabelo

en: unknown
eo: nekonate

en: viewport
eo: vidujo

en: window
eo: fenestro

en: header
eo: ĉapo

en: footer
eo: paĝopiedo

en: paragraph
eo: alineo

en: ruler
eo: mezurilo

en: application
eo: aplikaĵo

en: autocomplete
eo: aŭtomate kompletigi

en: edit bar
eo: redaktobreto

en: embedded component
eo: enkorpigita komponanto

en: entry
eo: ero

en: chart
eo: diagramo

en: caption
eo: apudskribo

en: document frame
eo: dokumenta framo

en: heading
eo: ĉapo

en: page
eo: paĝo

en: section
eo: sekcio

en: redundant object
eo: redunda objekto

en: form
eo: formularo

en: link
eo: ligilo

en: input method window
eo: enigmetodejo

en: table row
eo: tabela vico

en: tree item
eo: arba elemento

en: document spreadsheet
eo: tabela dokumento

en: document presentation
eo: prezentaĵo

en: document text
eo: dokumenta teksto

en: document web
eo: retpaĝo

en: document email
eo: retpoŝt-mesaĝo

en: comment
eo: komento

en: list box
eo: listujo

en: grouping
eo: grupado

en: image map
eo: bildomapo

en: notification
eo: sciigo

en: info bar
eo: informobreto

en: level bar
eo: nivelbreto

en: title bar
eo: titolbreto

en: block quote
eo: bloka citaĵo

en: audio
eo: sono

en: definition
eo: difino

en: article
eo: artikolo

en: landmark
eo: orientilo

en: log
eo: protokolo

en: marquee
eo: markezo

en: math
eo: matematiko

en: rating
eo: pritakso

en: timer
eo: tempmezurilo

en: description list
eo: priskribo-listo

en: description term
eo: priskribo-termino

en: description value
eo: priskribo-valoro

en: Accessible Name
eo: Atingebla nomo

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
eo: Nomo de objekta eksemplero formatita por asist-teknologia atingo

en: Accessible Description
eo: Atingebla priskribo

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
eo: Priskribo de objekto, formatita por formatita por asist-teknologia atingo

en: Accessible Parent
eo: Atingebla gepatro

en: Accessible Value
eo: Atingebla valoro

en: Is used to notify that the value has changed
eo: Uzita por avizi ke la valororo ŝanĝiĝis

en: Accessible Role
eo: Atingebla rolo

en: The accessible role of this object
eo: La atingebla rolo de ĉi tiu objekto

en: Accessible Layer
eo: Atingebla tavolo

en: The accessible layer of this object
eo: La atingebla tavolo de ĉi tiu objekto

en: Accessible MDI Value
eo: Atingebla MDI-valoro

en: The accessible MDI value of this object
eo: La atingebla MDI-valoro de ĉi tiu objekto

en: Accessible Table Caption
eo: Atingebla tabela apudskribo

en: Accessible Table Column Header
eo: Atingebla tabela kolumna ĉapo

en: Is used to notify that the table column header has changed
eo: Uzita por avizi ke la tabela kolumna ĉapo ŝanĝiĝis

en: Accessible Table Column Description
eo: Atingebla tabela kolumna priskribo

en: Is used to notify that the table column description has changed
eo: Uzita por avizi ke la tabela kolumna priskribo ŝanĝiĝis

en: Accessible Table Row Header
eo: Atingebla tabela vica ĉapo

en: Is used to notify that the table row header has changed
eo: Uzita por avizi ke la tabela vica ĉapo ŝanĝiĝis

en: Accessible Table Row Description
eo: Atingebla tabela vica priskribo

en: Is used to notify that the table row description has changed
eo: Uzita por avizi ke la tabela vica priskribo ŝanĝiĝis

en: Accessible Table Summary
eo: Atingebla tabela resumo

en: Is used to notify that the table summary has changed
eo: Uzita por avizi ke la tabela resumo ŝanĝiĝis

en: Accessible Table Caption Object
eo: Atingebla tabela apudskriba objekto

en: Is used to notify that the table caption has changed
eo: Uzita por avizi ke la tabela apudskribo ŝanĝiĝis

en: Number of Accessible Hypertext Links
eo: Nombro da atingeblaj hipertekstaj ligiloj

en: The number of links which the current AtkHypertext has
eo: La nombro da ligiloj kiujn havas la aktuala "AtkHypertext"

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
eo: tre malforte

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
eo: malforte

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
eo: akcepteble

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
eo: forte

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
eo: tre forte

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
eo: tre malalte

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
eo: meze

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
eo: alte

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
eo: tre alte

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
eo: tre malbone

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
eo: malbone

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
eo: bone

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
eo: tre bone

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
eo: plej bone
