atk - en to fa translation catalogue (169 entries)

en: Selected Link
fa: پیوند گزیده

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
fa: مشخص می‌کند شی AtkHyperlink گزیده شده یا نه

en: Number of Anchors
fa: تعداد لنگرها

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
fa: تعداد لنگرهای وابسته به شیء AtkHyperlink

en: End index
fa: نمایهٔ پایان

en: The end index of the AtkHyperlink object
fa: نمایهٔ پایان شیء AtkHyperlink

en: Start index
fa: نمایهٔ آغاز

en: The start index of the AtkHyperlink object
fa: نمایهٔ آغاز شیء AtkHyperlink

en: invalid
fa: نامعتبر

en: accelerator label
fa: برچسب شتاب‌ده

en: alert
fa: آژیر

en: animation
fa: پویانمایی

en: arrow
fa: پیکان

en: calendar
fa: تقویم

en: canvas
fa: بوم

en: check box
fa: جعبهٔ نشان‌زنی

en: check menu item
fa: مورد فهرست نشان‌زنی

en: color chooser
fa: گزینشگر رنگ

en: column header
fa: سرستون

en: combo box
fa: جعبه ترکیب

en: dateeditor
fa: ویرایشگر تاریخ

en: desktop icon
fa: شمایل رومیزی

en: desktop frame
fa: قاب رومیزی

en: dial
fa: شماره‌گیری

en: dialog
fa: گفت‌وگو

en: directory pane
fa: قاب شاخه

en: drawing area
fa: ناحیهٔ رسم

en: file chooser
fa: گزینشگر پرونده

en: filler
fa: پرکننده

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
fa: گزینشگر قلم

en: frame
fa: قاب

en: glass pane
fa: قاب شیشه‌ای

en: html container
fa: بارگنج html

en: icon
fa: نقشک

en: image
fa: تصویر

en: internal frame
fa: قاب داخلی

en: label
fa: برچسب

en: layered pane
fa: قاب لایه‌دار

en: list
fa: سیاهه

en: list item
fa: مورد سیاهه

en: menu
fa: فهرست

en: menu bar
fa: نوار فهرست

en: menu item
fa: مورد فهرست

en: option pane
fa: قاب گزینه

en: page tab
fa: زبانهٔ صفحه

en: page tab list
fa: سیاههٔ زبانه‌های صفحه

en: panel
fa: تابلو

en: password text
fa: متن گذرواژه

en: popup menu
fa: فهرست واشو

en: progress bar
fa: نوار پیشرفت

en: push button
fa: دکمهٔ فشاری

en: radio button
fa: دکمهٔ رادیویی

en: radio menu item
fa: مورد فهرست رادیویی

en: root pane
fa: قاب ریشه

en: row header
fa: سرسطر

en: scroll bar
fa: نوار لغزش

en: scroll pane
fa: قاب لغزش

en: separator
fa: جداساز

en: slider
fa: لغزنده

en: split pane
fa: قاب تقسیم کننده

en: spin button
fa: دگمه دوار

en: statusbar
fa: نوار وضعیت

en: table
fa: جدول

en: table cell
fa: خانهٔ جدول

en: table column header
fa: سرستون جدول

en: table row header
fa: سرسطر جدول

en: tear off menu item
fa: مورد فهرست جداشدنی

en: terminal
fa: پایانه

en: text
fa: متن

en: toggle button
fa: دکمهٔ ضامن

en: tool bar
fa: نوار ابزار

en: tool tip
fa: راهنمای آنی

en: tree
fa: درخت

en: tree table
fa: جدول درخت

en: unknown
fa: نامعلوم

en: viewport
fa: دیدگاه

en: window
fa: پنجره

en: header
fa: سرصفحه

en: footer
fa: پاصفحه

en: paragraph
fa: پاراگراف

en: ruler
fa: خط‌کش

en: application
fa: برنامه

en: autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: edit bar
fa: نوار ویرایش

en: embedded component
fa: مؤلفهٔ تعبیه‌شده

en: entry
fa: مدخل

en: chart
fa: نمودار

en: caption
fa: عنوان

en: document frame
fa: قاب سند

en: heading
fa: سرفصل

en: page
fa: صفحه

en: section
fa: بخش

en: redundant object
fa: شئ زیادی

en: form
fa: فرم

en: link
fa: پیوند

en: input method window
fa: پنجرهٔ روش ورودی

en: table row
fa: سطر جدول

en: tree item
fa: مورد درخت

en: document spreadsheet
fa: سند صفحه‌گسترده

en: document presentation
fa: سند ارئه

en: document text
fa: سند متنی

en: document web
fa: سند وب

en: document email
fa: سند پست‌الکترونیکی

en: comment
fa: توضیح

en: list box
fa: جعبهٔ سیاهه

en: grouping
fa: درحال گروه کردن

en: image map
fa: نقشه تصویر

en: notification
fa: اعلان

en: info bar
fa: نوار اطلاعات

en: level bar
fa: نوار سطح

en: title bar
fa: نوار عنوان

en: block quote
fa: نقل قول بلوکی

en: audio
fa: صدا

en: video
fa: ویدیو

en: definition
fa: تعریف

en: article
fa: مقاله

en: landmark
fa: نشانه

en: log
fa: گزارش

en: marquee
fa: چادر

en: math
fa: ریاضی

en: rating
fa: رتبه‌بندی

en: timer
fa: زمان‌سنج

en: description list
fa: سیاههٔ شرح

en: description term
fa: عبارت شرح

en: description value
fa: مقدار شرح

en: Accessible Name
fa: نام دسترسی‌پذیری

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
fa: نام نمونهٔ شیء که برای دسترسی به فناوری یاری‌دهنده قالب‌بندی شده

en: Accessible Description
fa: شرح دسترسی‌پذیری

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
fa: شرح یک شیء، که برای دسترسی به فناوری یاری‌دهنده قالب‌بندی شده

en: Accessible Parent
fa: والد دسترسی‌پذیری

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
fa: والد دسترسی‌پذیری کنونی، آن‌گونه که به دست ‪atk_object_get_parent()‬ بازگشته

en: Accessible Value
fa: مقدار برای دسترسی‌پذیری

en: Is used to notify that the value has changed
fa: برای اطلاع دادن از تغییر مقدار استفاده می‌شود

en: Accessible Role
fa: نقش دسترسی‌پذیری

en: The accessible role of this object
fa: نقش دسترسی‌پذیری این شیء

en: Accessible Layer
fa: لایهٔ دسترسی‌پذیری

en: The accessible layer of this object
fa: لایهٔ دسترسی‌پذیری این شیء

en: Accessible MDI Value
fa: مقدار MDI دسترسی‌پذیری

en: The accessible MDI value of this object
fa: مقدار MDI دسترسی‌پذیری این شیء

en: Accessible Table Caption
fa: عنوان جدول دسترسی‌پذیری

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
fa: برای آگاهی از تغییر عنوان جدول استفاده می‌شود. این ویژگی نباید استفاده شود. به جایش باید از accessible-table-caption-object استفاده شود

en: Accessible Table Column Header
fa: سرستون جدول دسترسی‌پذیری

en: Is used to notify that the table column header has changed
fa: برای اطلاع دادن از تغیر سرستون جدول استفاده می‌شود

en: Accessible Table Column Description
fa: شرح ستون جدول برای دسترسی‌پذیری

en: Is used to notify that the table column description has changed
fa: برای اطلاع دادن از تغییر شرح ستون جدول استفاده می‌شود

en: Accessible Table Row Header
fa: سرسطر جدول دسترسی‌پذیری

en: Is used to notify that the table row header has changed
fa: برای اطلاع دادن از تغییر سرسطر جدول استفاده می‌شود

en: Accessible Table Row Description
fa: شرح سطر جدول دسترسی‌پذیری

en: Is used to notify that the table row description has changed
fa: برای اطلاع دادن از تغییر شرح سطر جدول استفاده می‌شود

en: Accessible Table Summary
fa: خلاصهٔ جدول دسترسی‌پذیری

en: Is used to notify that the table summary has changed
fa: برای اطلاع دادن از تغییر خلاصه جدول استفاده می‌شود

en: Accessible Table Caption Object
fa: شیء عنوان جدول برای دسترسی‌پذیری

en: Is used to notify that the table caption has changed
fa: برای اطلاع دادن از تغییر عنوان جدول استفاده می‌شود

en: Number of Accessible Hypertext Links
fa: تعداد پیوند‌های Hypertext دسترسی‌پذیری

en: The number of links which the current AtkHypertext has
fa: تعداد پیوندهایی که AtkHypertext فعلی دارد

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
fa: خیلی ضعیف

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
fa: ضعیف

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
fa: پذیرفتنی

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
fa: قوی

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
fa: خیلی قوی

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
fa: خیلی پایین

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
fa: متوسّط

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
fa: بالا

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
fa: خیلی بالا

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
fa: خیلی بد

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
fa: بد

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
fa: خوب

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
fa: خیلی خوب

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
fa: بهترین
