atk - en to fi translation catalogue (158 entries)

en: Selected Link
fi: Valittu linkki

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
fi: Määrittelee, onko AtkHyperlink-olio valittu

en: Number of Anchors
fi: Ankkureiden määrä

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
fi: AtkHyperlink-olioon kytkettyjen ankkureiden määrä

en: End index
fi: Loppuindeksi

en: The end index of the AtkHyperlink object
fi: AtkHyperlink-olion loppuindeksi

en: Start index
fi: Alkuindeksi

en: The start index of the AtkHyperlink object
fi: AtkHyperlink-olion alkuindeksi

en: invalid
fi: virheellinen

en: accelerator label
fi: pikavalintanimiö

en: alert
fi: hälytys

en: animation
fi: animaatio

en: arrow
fi: nuoli

en: calendar
fi: kalenteri

en: canvas
fi: kangas

en: check box
fi: valintaruutu

en: check menu item
fi: valintaruutu valikon kohtana

en: color chooser
fi: värivalitsin

en: column header
fi: sarakkeen otsake

en: combo box
fi: yhdistelmäruutu

en: dateeditor
fi: päiväysmuokkain

en: desktop icon
fi: työpöydän kuvake

en: desktop frame
fi: työpöytäkehys

en: dial
fi: arvosäädin

en: dialog
fi: valintaikkuna

en: directory pane
fi: kansiopaneeli

en: drawing area
fi: piirtoalue

en: file chooser
fi: tiedostovalitsin

en: filler
fi: täyte

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
fi: fonttivalitsin

en: frame
fi: kehys

en: glass pane
fi: päällimmäinen paneeli

en: html container
fi: html-säilö

en: icon
fi: kuvake

en: image
fi: kuva

en: internal frame
fi: sisäinen kehys

en: label
fi: nimiö

en: layered pane
fi: kerrospaneeli

en: list
fi: luettelo

en: list item
fi: luettelon kohta

en: menu
fi: valikko

en: menu bar
fi: valikkopalkki

en: menu item
fi: valikon kohta

en: option pane
fi: valintapaneeli

en: page tab
fi: välilehti

en: page tab list
fi: välilehtiluettelo

en: panel
fi: paneeli

en: password text
fi: salasanateksti

en: popup menu
fi: ponnahdusvalikko

en: progress bar
fi: edistymispalkki

en: push button
fi: painike

en: radio button
fi: vaihtoehtonappi

en: radio menu item
fi: vaihtoehtonappi valikon kohtana

en: root pane
fi: juuripaneeli

en: row header
fi: riviotsake

en: scroll bar
fi: vierityspalkki

en: scroll pane
fi: vierityspaneeli

en: separator
fi: erotin

en: slider
fi: liukusäädin

en: split pane
fi: jaettu paneeli

en: spin button
fi: pyöröpainike

en: statusbar
fi: tilarivi

en: table
fi: taulukko

en: table cell
fi: taulukon solu

en: table column header
fi: taulukon sarakkeen otsake

en: table row header
fi: taulukon rivin otsake

en: tear off menu item
fi: valikon irrotuskohta

en: terminal
fi: pääte

en: text
fi: teksti

en: toggle button
fi: vipupainike

en: tool bar
fi: työkalupalkki

en: tool tip
fi: vinkki

en: tree
fi: puu

en: tree table
fi: puutaulukko

en: unknown
fi: tuntematon

en: viewport
fi: näköaukko

en: window
fi: ikkuna

en: header
fi: ylätunniste

en: footer
fi: alatunniste

en: paragraph
fi: kappale

en: ruler
fi: viivain

en: application
fi: sovellus

en: autocomplete
fi: automaattitäydennys

en: edit bar
fi: muokkauspalkki

en: embedded component
fi: upotettu komponentti

en: entry
fi: kohta

en: chart
fi: kaavio

en: caption
fi: kuvateksti

en: document frame
fi: asiakirjakehys

en: heading
fi: ylätunniste

en: page
fi: sivu

en: section
fi: kappale

en: redundant object
fi: liiallinen kohde

en: form
fi: kaavake

en: link
fi: linkki

en: input method window
fi: syöttätavan ikkuna

en: table row
fi: taulukon rivi

en: document spreadsheet
fi: taulukkoasiakirja

en: document presentation
fi: esitysasiakirja

en: document text
fi: tekstiasiakirja

en: document web
fi: verkkoasiakirja

en: document email
fi: sähköpostiasiakirja

en: comment
fi: kommentti

en: grouping
fi: ryhmittely

en: image map
fi: kuvakartta

en: notification
fi: ilmoitus

en: info bar
fi: tietopalkki

en: audio
fi: ääni

en: definition
fi: määritelmä

en: article
fi: artikkeli

en: rating
fi: arvostelu

en: timer
fi: ajastin

en: description list
fi: kuvausluettelo

en: description term
fi: kuvaustermi

en: description value
fi: kuvausarvo

en: Accessible Name
fi: Esteetön nimi

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
fi: Olion ilmentymän nimi muotoiltuna apuvälinesovelluksia varten

en: Accessible Description
fi: Esteetön kuvaus

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
fi: Olion kuvaus muotoiltuna apuvälinesovelluksia varten

en: Accessible Parent
fi: Esteetön emo

en: Accessible Value
fi: Esteetön arvo

en: Is used to notify that the value has changed
fi: Käytetään huomauttamaan, että arvo on muuttunut

en: Accessible Role
fi: Esteettömyysrooli

en: The accessible role of this object
fi: Tämän olion esteettömyysrooli

en: Accessible Layer
fi: Esteettömyyskerros

en: The accessible layer of this object
fi: Tämän olion esteettömyyskerros

en: Accessible MDI Value
fi: Esteetön MDI-arvo

en: The accessible MDI value of this object
fi: Tämän olion esteetön MDI-arvo

en: Accessible Table Caption
fi: Esteetön taulukon otsake

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
fi: Käytetään huomauttamaan, että taulukon otsake on muuttunut. Tämän ominaisuuden sijaan tulisi käyttää ominaisuutta "accessible-table-caption-object".

en: Accessible Table Column Header
fi: Esteetön taulukon sarakkeen otsake

en: Is used to notify that the table column header has changed
fi: Käytetään huomauttamaan, että taulukon sarakkeen otsake on muuttunut

en: Accessible Table Column Description
fi: Esteetön taulukon sarakkeen kuvaus

en: Is used to notify that the table column description has changed
fi: Käytetään huomauttamaan, että taulukon sarakkeen kuvaus on muuttunut

en: Accessible Table Row Header
fi: Esteetön taulukon rivin otsake

en: Is used to notify that the table row header has changed
fi: Käytetään huomauttamaan, että taulukon rivin otsake on muuttunut

en: Accessible Table Row Description
fi: Esteetön taulukon rivin kuvaus

en: Is used to notify that the table row description has changed
fi: Käytetään huomauttamaan, että taulukon rivin kuvaus on muuttunut

en: Accessible Table Summary
fi: Esteetön taulukon yhteenveto

en: Is used to notify that the table summary has changed
fi: Käytetään huomauttamaan, että taulukon yhteenveto on muuttunut

en: Accessible Table Caption Object
fi: Esteetön taulukon otsakeolio

en: Is used to notify that the table caption has changed
fi: Käytetään huomauttamaan, että taulukon otsake on muuttunut

en: Number of Accessible Hypertext Links
fi: Esteettömien hyperlinkkien määrä

en: The number of links which the current AtkHypertext has
fi: AtkHypertext-olion linkkien määrä

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
fi: erittäin heikko

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
fi: heikko

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
fi: hyväksyttävä

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
fi: vahva

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
fi: erittäin vahva

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
fi: erittäin matala

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
fi: tavallinen

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
fi: korkea

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
fi: erittäin korkea

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
fi: erittäin huono

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
fi: huono

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
fi: hyvä

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
fi: erittäin hyvä

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
fi: paras
