atk 0 - en to hr translation catalogue (167 entries)

en: Selected Link
hr: Odabrana poveznica

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
hr: Određuje je li odabran objekt AtkHyperlink

en: Number of Anchors
hr: Broj sidara

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
hr: Broj sidara povezanih sa objektom AtkHyperlink

en: End index
hr: Završetak sadržaja

en: The end index of the AtkHyperlink object
hr: Završni sadržaj objekta AtkHyperlink

en: Start index
hr: Početak sadržaja

en: The start index of the AtkHyperlink object
hr: Početni sadržaj objekta AtkHyperlink

en: invalid
hr: neispravno

en: accelerator label
hr: oznaka ubrzivača

en: alert
hr: upozorenje

en: animation
hr: animacija

en: arrow
hr: strelica

en: calendar
hr: kalendar

en: canvas
hr: platno

en: check box
hr: okvir odabira

en: check menu item
hr: okvir izbornika odbira

en: color chooser
hr: odabiratelj boja

en: column header
hr: zaglavlje stupca

en: combo box
hr: padajući izbornik

en: dateeditor
hr: uređivač datuma

en: desktop icon
hr: ikona radne površine

en: desktop frame
hr: okvir radne površine

en: dial
hr: biraj

en: dialog
hr: dijalog

en: directory pane
hr: površina direktorija

en: drawing area
hr: područje crtanja

en: file chooser
hr: odabiratelj datoteka

en: filler
hr: popunjivač

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
hr: odabiratelj slova

en: frame
hr: okvir

en: glass pane
hr: staklena površina

en: html container
hr: spremnik html kôda

en: icon
hr: ikona

en: image
hr: slika

en: internal frame
hr: unutarnji okvir

en: label
hr: naslov

en: layered pane
hr: slojevita površina

en: list
hr: popis

en: list item
hr: popis stavaka

en: menu
hr: izbornik

en: menu bar
hr: traka izbornika

en: menu item
hr: stavka izbornika

en: option pane
hr: površina mogućnosti

en: page tab
hr: kartica stranice

en: page tab list
hr: popis kartica stranice

en: password text
hr: tekst lozinke

en: popup menu
hr: skočni izbornik

en: progress bar
hr: traka napredka

en: push button
hr: tipka na pritisak

en: radio button
hr: tipka kružića odabira

en: radio menu item
hr: stavka izbornika kružića odabira

en: root pane
hr: korijenska površina

en: row header
hr: zaglavlje retka

en: scroll bar
hr: klizač

en: scroll pane
hr: pomična površina

en: separator
hr: razdjelnik

en: slider
hr: klizač

en: split pane
hr: razdijeljena površina

en: spin button
hr: okretajuća tipka

en: statusbar
hr: traka stanja

en: table
hr: tablica

en: table cell
hr: ćelija tablice

en: table column header
hr: zaglavlje stupca u tablici

en: table row header
hr: zaglavlje redka u tablici

en: tear off menu item
hr: stavka izbornika za odvajanje stavki

en: text
hr: tekst

en: toggle button
hr: preklopna tipka

en: tool bar
hr: alatna traka

en: tool tip
hr: savjet

en: tree
hr: stablo

en: tree table
hr: tablica stabla

en: unknown
hr: nepoznato

en: viewport
hr: početni prikaz

en: window
hr: prozor

en: header
hr: zaglavlje

en: footer
hr: podnožje

en: paragraph
hr: odlomak

en: ruler
hr: ravnalo

en: application
hr: aplikacija

en: autocomplete
hr: samodopuna

en: edit bar
hr: traka uređivanja

en: embedded component
hr: ugrađena komponenta

en: entry
hr: zapis

en: chart
hr: grafikon

en: caption
hr: opis slike

en: document frame
hr: okvir dokumenta

en: heading
hr: zaglavlje

en: page
hr: stranica

en: section
hr: odlomak

en: redundant object
hr: suvišan objekt

en: form
hr: obrazac

en: link
hr: poveznica

en: input method window
hr: prozor načina unosa

en: table row
hr: redak tablice

en: tree item
hr: stavka stabla

en: document spreadsheet
hr: proračunska tablica dokumenta

en: document presentation
hr: prezentacija dokumenta

en: document text
hr: tekst dokumenta

en: document web
hr: web dokumenta

en: document email
hr: e-pošta dokumenta

en: comment
hr: komentar

en: list box
hr: okvir popisa

en: grouping
hr: grupiranje

en: image map
hr: karta slike

en: notification
hr: obavijest

en: info bar
hr: info traka

en: level bar
hr: traka razine

en: title bar
hr: naslovna traka

en: block quote
hr: citat bloka

en: audio
hr: zvuk

en: video
hr: video snimka

en: definition
hr: definicija

en: article
hr: članak

en: landmark
hr: orijentir

en: log
hr: zapis

en: marquee
hr: pomični tekst

en: math
hr: matematika

en: rating
hr: ocjenjivanje

en: timer
hr: odbrojavanje

en: description list
hr: popis opisa

en: description term
hr: izraz opisa

en: description value
hr: vrijednost opisa

en: Accessible Name
hr: Dostupan naziv

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
hr: Naziv primjera objekta oblikovanog za pristup pomoćnim tehnologijama

en: Accessible Description
hr: Dostupan opis

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
hr: Opis objekta, oblikovanog za pristup pomoćnim tehnologijama

en: Accessible Parent
hr: Dostupan sadržaj

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
hr: Sadržaj trenutno dostupan vraćena od strane atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
hr: Dostupana vrijednost

en: Is used to notify that the value has changed
hr: Koristi se za obavijesti da je vrijednost promijenjena

en: Accessible Role
hr: Dostupna namjena

en: The accessible role of this object
hr: Dostupna namjena za ovaj objekt

en: Accessible Layer
hr: Dostupan sloj

en: The accessible layer of this object
hr: Dostupan sloj za ovaj objekt

en: Accessible MDI Value
hr: Dostupna MDI vrijednost

en: The accessible MDI value of this object
hr: Dostupna MDI vrijednost za ovaj objekt

en: Accessible Table Caption
hr: Dostupan naslov tablice

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
hr: Koristi se za obavijesti da je promijenjen naslov tablice; ovo svojstvo se ne bi trebalo koristiti. Umjesto toga bi trebalo koristiti accessible-table-caption-object

en: Accessible Table Column Header
hr: Dostupno zaglavlje stupca tablice

en: Is used to notify that the table column header has changed
hr: Koristi se za obavijesti da je promijenjeno zaglavlje stupca tablice

en: Accessible Table Column Description
hr: Dostupan opis stupca tablice

en: Is used to notify that the table column description has changed
hr: Koristi se za obavijesti da je promijenjen opis stupca tablice

en: Accessible Table Row Header
hr: Dostupno zaglavlje retka tablice

en: Is used to notify that the table row header has changed
hr: Koristi se za obavijesti da je promijenjeno zaglavlje retka tablice

en: Accessible Table Row Description
hr: Dostupan opis retka tablice

en: Is used to notify that the table row description has changed
hr: Koristi se za obavijesti da je promijenjen opis retka tablice

en: Accessible Table Summary
hr: Dostupan sažetak tablice

en: Is used to notify that the table summary has changed
hr: Koristi se za obavijesti da je promijenjen sažetak tablice

en: Accessible Table Caption Object
hr: Dostupan objekt naslova tablice

en: Is used to notify that the table caption has changed
hr: Koristi se za obavijesti da je promijenjen naslov tablice

en: Number of Accessible Hypertext Links
hr: Broj dostupnih poveznica hiperteksta

en: The number of links which the current AtkHypertext has
hr: Broj poveznica koje ima trenutni AtkHypertext

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
hr: vrlo slaba

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
hr: slaba

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
hr: prihvatljiva

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
hr: snažna

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
hr: vrlo snažna

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
hr: vrlo slaba

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
hr: srednja

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
hr: visoka

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
hr: vrlo visoka

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
hr: vrlo loša

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
hr: loša

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
hr: dobra

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
hr: vrlo dobra

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
hr: najbolja
