atk HEAD - en to lt translation catalogue (169 entries)

en: Selected Link
lt: Pasirinkta nuoroda

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
lt: Nurodo ar AtkHyperlink objektas pasirinktas

en: Number of Anchors
lt: Prieraišų kiekis

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
lt: Su AtkHyperlink objektu susietų prieraišų kiekis

en: End index
lt: Rodyklės pabaiga

en: The end index of the AtkHyperlink object
lt: AtkHyperlink objekto rodyklės pabaiga

en: Start index
lt: Rodyklės pradžia

en: The start index of the AtkHyperlink object
lt: AtkHyperlink objekto rodyklės pradžia

en: invalid
lt: klaidingas

en: accelerator label
lt: greita žymė

en: alert
lt: perspėjimas

en: animation
lt: animacija

en: arrow
lt: rodyklė

en: calendar
lt: kalendorius

en: canvas
lt: lapas

en: check box
lt: žymimasis langelis

en: check menu item
lt: žymimojo meniu punktas

en: color chooser
lt: spalvų parinkimas

en: column header
lt: stulpelio antraštė

en: combo box
lt: laukas su sąrašu

en: dateeditor
lt: datos redaktorius

en: desktop icon
lt: darbastalio piktograma

en: desktop frame
lt: darbastalio rėmelis

en: dial
lt: rinkiklis

en: dialog
lt: dialogas

en: directory pane
lt: aplanko polangis

en: drawing area
lt: piešimo laukas

en: file chooser
lt: failų parinkiklis

en: filler
lt: užpildiklis

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
lt: šriftų parinkimas

en: frame
lt: rėmelis

en: glass pane
lt: skaidrus polangis

en: html container
lt: html konteineris

en: icon
lt: piktograma

en: image
lt: paveikslėlis

en: internal frame
lt: vidinis rėmelis

en: label
lt: žymė

en: layered pane
lt: sluoksniuotas polangis

en: list
lt: sąrašas

en: list item
lt: sąrašo punktas

en: menu
lt: meniu

en: menu bar
lt: meniu juosta

en: menu item
lt: meniu punktas

en: option pane
lt: parametrų skydelis

en: page tab
lt: lango kortelė

en: page tab list
lt: lango kortelių sąrašas

en: panel
lt: skydelis

en: password text
lt: slaptažodžio tekstas

en: popup menu
lt: išsiskleidžiantis meniu

en: progress bar
lt: eigos juosta

en: push button
lt: paspaudžiamasis mygtukas

en: radio button
lt: žymimoji akutė

en: radio menu item
lt: žymimojo meniu punktas

en: root pane
lt: pagrindinis skydelis

en: row header
lt: eilutės antraštė

en: scroll bar
lt: slinkties juosta

en: scroll pane
lt: slinkties polangis

en: separator
lt: skyriklis

en: slider
lt: šliaužiklis

en: split pane
lt: perskyrimo skydelis

en: spin button
lt: pasukimo mygtukas

en: statusbar
lt: būsenos juosta

en: table
lt: lentelė

en: table cell
lt: lentelės langelis

en: table column header
lt: lentelės stulpelio antraštė

en: table row header
lt: lentelės eilutės antraštė

en: tear off menu item
lt: atkabinamo meniu punktas

en: terminal
lt: terminalas

en: text
lt: tekstas

en: toggle button
lt: perjungimo mygtukas

en: tool bar
lt: įrankių juosta

en: tool tip
lt: paaiškinimas

en: tree
lt: medis

en: tree table
lt: medžio lentelė

en: unknown
lt: nežinomas

en: viewport
lt: peržiūros-kampas

en: window
lt: langas

en: header
lt: antraštė

en: footer
lt: poraštė

en: paragraph
lt: pastraipa

en: ruler
lt: liniuotė

en: application
lt: programa

en: autocomplete
lt: automatinis užbaigimas

en: edit bar
lt: redagavimo juosta

en: embedded component
lt: įterpiamas komponentas

en: entry
lt: įrašas

en: chart
lt: diagrama

en: caption
lt: pavadinimas

en: document frame
lt: dokumento rėmelis

en: heading
lt: antraštė

en: page
lt: puslapis

en: section
lt: skyrius

en: redundant object
lt: nereikalingas objektas

en: form
lt: forma

en: link
lt: nuoroda

en: input method window
lt: įvesties metodo langas

en: table row
lt: lentelės eilutė

en: tree item
lt: medžio elementas

en: document spreadsheet
lt: skaičiuoklės dokumentas

en: document presentation
lt: pateikties dokumentas

en: document text
lt: teksto dokumentas

en: document web
lt: žiniatinklio dokumentas

en: document email
lt: el. pašto dokumentas

en: comment
lt: komentaras

en: list box
lt: sąrašo laukas

en: grouping
lt: grūpavimas

en: image map
lt: paveikslėlio pateiktis

en: notification
lt: pranešimas

en: info bar
lt: informacinė juosta

en: level bar
lt: lygiuotės juosta

en: title bar
lt: pavadinimo juosta

en: block quote
lt: bloko komentaras

en: audio
lt: gardas

en: video
lt: vaizdas

en: definition
lt: apibrėžimas

en: article
lt: straipsnis

en: landmark
lt: gairė

en: log
lt: žurnalas

en: marquee
lt: žymėjimas

en: math
lt: matematika

en: rating
lt: reitingas

en: timer
lt: laikmatis

en: description list
lt: aprašymų sąrašas

en: description term
lt: aprašymo terminas

en: description value
lt: aprašymo vertė

en: Accessible Name
lt: Prieinamas vardas

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
lt: Objekto kopijos vardas suformatuotas pagalbinių technologijų apdorojimui

en: Accessible Description
lt: Prieinamas aprašymas

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
lt: Objekto aprašymas suformuotas pagalbinių technologijų apdorojimui

en: Accessible Parent
lt: Prieinamas pirminis objektas

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
lt: Šiuo metu prieinamo elemento tėvas, kaip jį grąžina atk_object_get_parent()

en: Accessible Value
lt: Prieinama reikšmė

en: Is used to notify that the value has changed
lt: Naudojamas informuoti apie reikšmės pasikeitimus

en: Accessible Role
lt: Prieinama paskirtis

en: The accessible role of this object
lt: Prieinama šio objekto paskirtis

en: Accessible Layer
lt: Prieinamas sluoksnis

en: The accessible layer of this object
lt: Prieinamas šio objekto sluoksnis

en: Accessible MDI Value
lt: Prieinama MDI reikšmė

en: The accessible MDI value of this object
lt: Prieinama objekto MDI reikšmė

en: Accessible Table Caption
lt: Prieinama lentelės antraštė

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
lt: Naudojamas informuoti apie lentelės poantraštės pasikeitimus. Ši savybė neturėtų būti naudojama. Naudokite accessible-table-caption-object

en: Accessible Table Column Header
lt: Prieinama lentelės stulpelio antraštė

en: Is used to notify that the table column header has changed
lt: Naudojamas informuoti apie lentelės stulpelio antraštės pasikeitimus

en: Accessible Table Column Description
lt: Prieinamas lentelės intarpo aprašymas

en: Is used to notify that the table column description has changed
lt: Naudojamas informuoti apie lentelės stulpelio aprašymo pasikeitimus

en: Accessible Table Row Header
lt: Prieinama lentelės eilutės antraštė

en: Is used to notify that the table row header has changed
lt: Naudojamas informuoti apie lentelės eilutės antraštės pasikeitimus

en: Accessible Table Row Description
lt: Prieinamas lentelės eilutės aprašymas

en: Is used to notify that the table row description has changed
lt: Naudojamas informuoti apie lentelės eilutės aprašymo pasikeitimus

en: Accessible Table Summary
lt: Prieinama lentelės santrauka

en: Is used to notify that the table summary has changed
lt: Naudojamas informuoti apie lentelės santraukos pasikeitimus

en: Accessible Table Caption Object
lt: Prieinamas lentelės antraštės objektas

en: Is used to notify that the table caption has changed
lt: Naudojamas informuoti apie lentelės poantraštės pasikeitimus

en: Number of Accessible Hypertext Links
lt: Prieinamų hiperteksto nuorodų skaičius

en: The number of links which the current AtkHypertext has
lt: Nuorodų kiekis esamame AtkHypertext objekte

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
lt: labai silpnas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
lt: silpnas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
lt: priimtinas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
lt: stiprus

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
lt: labai stiprus

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
lt: labai žemas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
lt: vidutinis

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
lt: aukštas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
lt: labai aukštas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
lt: labai blogas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
lt: blogas

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
lt: geras

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
lt: labai geras

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
lt: geriausias
