atomix - en to cs translation catalogue (36 entries)

en: Build molecules out of single atoms
cs: Sestavte molekuly z jednotlivých atomů

en: Atomix is a puzzle game where your goal is to assemble molecules from compound atoms by moving them on the playfield. However, atoms don’t just move wherever you want to move them to, they slide until they hit either a wall or another atom.
cs: Atomix je logická hra, ve které je cílem sestavit molekuly z jednotlivých atomů jejich přesouváním po hracím poli. Atomy ale nemůžete přesouvat, jak vás napadne. Po udaní směru se samy pohybují, až dokud nenarazí do zdi nebo do jiného atomu.

en: Try to build the molecules as fast as you can on each level to earn a higher score.
cs: Molekuly v jednotlivých úrovních se snažte sestavit co nejrychleji dokážete, abyste dosáhli vyššího skóre.

en: Molecule puzzle game
cs: Logická hra s molekulami

en: A puzzle game about atoms and molecules
cs: Logická hra s atomy a molekulami

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;
cs: gnome;hra;hry;logické;hlavolam;atomy;molekuly;sokoban;skladník;

en: Acetic Acid
cs: Kyselina octová

en: Acetone
cs: Aceton

en: Cyclobutane
cs: Cyklobutan

en: Dimethyl Ether
cs: Dimetyléter

en: Ethanal
cs: Acetaldehyd

en: Ethane
cs: Etan

en: Ethanol
cs: Etanol

en: Ethylene
cs: Etylen

en: Lactic Acid
cs: Kyselina mléčná

en: Methanal
cs: Formaldehyd

en: Methane
cs: Metan

en: Methanol
cs: Metylalkohol

en: Propylene
cs: Propylen

en: Water
cs: Voda

en: Level:
cs: Úroveň:

en: Molecule:
cs: Molekula:

en: Formula:
cs: Vzorec:

en: Score:
cs: Skóre:

en: Time:
cs: Čas:

en: empty
cs: prázdné

en: Statistics
cs: Statistika

en: New Game
cs: Nová hra

en: Pause/Continue Game
cs: Pozastavit/pokračovat ve hře

en: End Game
cs: Konec hry

en: Skip Level
cs: Přeskočit úroveň

en: Reset Level
cs: Úroveň od začátku

en: Undo Move
cs: Tah zpět

en: About Atomix
cs: O aplikaci Atomix

en: Guide the atoms through the maze to form molecules. Click, or use the arrow keys and Enter, to select an atom and move it. Be careful, though: an atom keeps moving until it hits a wall.
cs: Proveďte atomy bludištěm, aby vytvořily molekulu. Kliknutím, nebo šipkami a zmáčknutím Enter, vyberte atom a přesuňte jej. Buďte ale opatrní: atom se pohybuje, dokud nenarazí na zeď.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
cs: Gratulace! Dokončil jste všechny úrovně hry Atomix.
