atomix - en to da translation catalogue (32 entries)

en: Build molecules out of single atoms
da: Byg molekyler af enkelte atomer

en: Atomix is a puzzle game where your goal is to assemble molecules from compound atoms by moving them on the playfield. However, atoms don’t just move wherever you want to move them to, they slide until they hit either a wall or another atom.
da: Atomix er et puslespil, hvor det gælder om at samle molekyler ud fra atomer ved at flytte dem rundt på spilområdet. Atomer flytter sig ikke kun derhen, hvor du ønsker, men glider indtil de enten rammer en væg eller et andet atom.

en: Try to build the molecules as fast as you can on each level to earn a higher score.
da: Prøv at bygge molekylerne så hurtigt som du kan på hver bane for at få flere point.

en: Molecule puzzle game
da: Molekylpuslespil

en: A puzzle game about atoms and molecules
da: Et puslespil med atomer og molekyler

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;
da: GNOME;game;spil;logik;puslespil;atomer;molekyler;sokoban;hjernevrider;hovedbrud;

en: Acetic Acid
da: Eddikesyre

en: Cyclobutane
da: Cyclobutan

en: Dimethyl Ether
da: Dimethylether

en: Ethane
da: Ethan

en: Ethylene
da: Ethylen

en: Lactic Acid
da: Mælkesyre

en: Methane
da: Methan

en: Propylene
da: Propylen

en: Trans Butylen
da: Trans-butylen

en: Water
da: Vand

en: Level:
da: Bane:

en: Molecule:
da: Molekyle:

en: Formula:
da: Formel:

en: Score:
da: Point:

en: Time:
da: Tid:

en: empty
da: tom

en: Statistics
da: Statistik

en: New Game
da: Nyt spil

en: Pause/Continue Game
da: Hold pause/fortsæt spil

en: End Game
da: Afslut spil

en: Skip Level
da: Spring bane over

en: Reset Level
da: Nulstil bane

en: Undo Move
da: Fortryd træk

en: About Atomix
da: Om Atomix

en: Guide the atoms through the maze to form molecules. Click, or use the arrow keys and Enter, to select an atom and move it. Be careful, though: an atom keeps moving until it hits a wall.
da: Hjælp atomerne gennem labyrinten for at lave molekyler. Klik, eller brug piletasterne og Enter, for at vælge et atom og flytte det. Vær forsigtig: Et atom bevæger sig, indtil det rammer en væg.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
da: Tillykke! Du har klaret alle baner i Atomix.
