atomix - en to fi translation catalogue (41 entries)

en: Build molecules out of single atoms
fi: Rakenna molekyylejä yksittäisistä atomeista

en: Atomix is a puzzle game where your goal is to assemble molecules from compound atoms by moving them on the playfield. However, atoms don’t just move wherever you want to move them to, they slide until they hit either a wall or another atom.
fi: Atomix on pulmapeli, jossa tavoitteena on koota molekyylejä yksittäisistä atomeista siirtämällä niitä pelialueella. Atomit eivät kuitenkaan liiku juuri sinne, minne haluat, vaan ne liukuvat kunnes osuvat seinämään tai toisiin atomeihin.

en: Try to build the molecules as fast as you can on each level to earn a higher score.
fi: Yritä rakentaa molekyylejä mahdollisimman nopeasti jokaisella tasolla ansaitaksesi huippupisteet.

en: Molecule puzzle game
fi: Molekyyliälypeli

en: A puzzle game about atoms and molecules
fi: Älypeli atomeista ja molekyyleistä

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;
fi: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;molekyylit;

en: Acetic Acid
fi: Etikkahappo

en: Acetone
fi: Asetoni

en: Butanol
fi: Butanoli

en: Cyclobutane
fi: Syklobutaani

en: Dimethyl Ether
fi: Dimetyylieetteri

en: Ethanal
fi: Asetaldehydi

en: Ethane
fi: Etaani

en: Ethanol
fi: Etanoli

en: Ethylene
fi: Etyleeni

en: Glycerin
fi: Glyseriini

en: Lactic Acid
fi: Maitohappo

en: Methanal
fi: Formaldehydi

en: Methane
fi: Metaani

en: Methanol
fi: Metanoli

en: Propanal
fi: Propionaldehydi

en: Propylene
fi: Propyleeni

en: Pyran
fi: Pyraani

en: Trans Butylen
fi: Trans-butyleeni

en: Water
fi: Vesi

en: Level:
fi: Taso:

en: Molecule:
fi: Molekyyli:

en: Formula:
fi: Kaava:

en: Score:
fi: Pisteet:

en: Time:
fi: Aika:

en: empty
fi: tyhjä

en: Statistics
fi: Tilasto

en: New Game
fi: Uusi peli

en: Pause/Continue Game
fi: Keskeytä tai jatka peliä

en: End Game
fi: Lopeta peli

en: Skip Level
fi: Ohita taso

en: Reset Level
fi: Aloita taso uudelleen

en: Undo Move
fi: Kumoa siirto

en: About Atomix
fi: Tietoja - Atomix

en: Guide the atoms through the maze to form molecules. Click, or use the arrow keys and Enter, to select an atom and move it. Be careful, though: an atom keeps moving until it hits a wall.
fi: Johdata atomeja sokkelon läpi muodostaaksesi molekyylejä. Napsauta, tai käytä nuolinäppäimiä ja Enteriä, valitaksesi atomin ja siirtääksesi sitä. Ole kuitenkin varovainen, sillä atomi liikkuu kunnes se osuu seinämään.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
fi: Onnittelut! Olet läpäissyt kaikki Atomixin tasot.
