Atomix 2.x - en to hi translation catalogue (44 entries)

en: Continue paused game
hi: रुका हुआ खेल जारी करें

en: E_xit
hi: बाहर (_x)

en: End a game
hi: खेल खत्म करें

en: Exit game
hi: खेल से बाहर

en: Pause the running game
hi: चल रहे खेल को रोकें

en: Reset level
hi: स्तर यथावत् करें

en: Restores start situation
hi: खेल को

en: Set preferences
hi: विकल्प समायोजित करें

en: Skip _level
hi: स्तर छोडें (_l)

en: Skip the current level
hi: वर्तमान स्तर छोडें

en: Start a new game
hi: नया खेल शुरु करें

en: Undo the last move
hi: पिछली चाल वापस लें

en: View game credits
hi: खेल श्रेय देखें

en: View highscores
hi: उच्चसकोर देखें

en: _About
hi: के बारे मे (_A)

en: _Continue game
hi: खेल जारी रखें (_C)

en: _Edit
hi: संशोधन (_E)

en: _End Game
hi: खेल समाप्त करें (_E)

en: _Game
hi: खेल (_G)

en: _Help
hi: सहायता (_H)

en: _New Game
hi: नया खेल (_N)

en: _Pause game
hi: खेल रोकें (_P)

en: _Preferences ...
hi: विकल्प ...(_P)

en: _Scores ...
hi: सकोर ...(_S)

en: _Undo move
hi: चाल वापिस लें (_U)

en: Couldn't find level sequence description.
hi: स्तर क्रम वर्णन नही मिला

en: No level found.
hi: खेल स्तर नही मिला

en: Found level '%s' in: %s
hi: स्तर '%s' में '%s' मिला

en: Atomix
hi: एटामिक्स

en: Copyright (C) 1999-2002 Jens Finke
hi: कापीराईट (c) १९९९-२००२ जेन्स् फिंके

en: A mind game about atoms and molecules.
hi: एटम ओर मालिक्यूल के बारे में एक दिमागी खेल

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
hi: बधाई ! आपने एटामिक्स के सभी स्तर पार कर लिये

en: Couldn't find at least one level.
hi: कमसेकम एक स्तर नही मिला

en: Do you want to finish the game?
hi: कया आप खेल समाप्त करना चाहेंगे ?

en: Couldn't create directory: %s
hi: डायरेकट्री '%s' नही बना पाए

note: create statistics frame
en: Statistics
hi: आंकडे

en: Level:
hi: स्तर:

en: Molecule:
hi: मालिक्यूल:

en: Score:
hi: सकोर:

en: Time:
hi: समय:

en: Couldn't find file: %s
hi: फाइल '%s' नही मिला

en: No themes found.
hi: कोइ थीम नही मिला

en: Found theme '%s' in: %s
hi: थीम '%s' में '%s'  मिला

en: Molecule mind game
hi: मालिक्यूल दिमागी खेल
