atomix - en to is translation catalogue (43 entries)

en: Continue paused game
is: Halda áfram leik í bið

en: E_xit
is: _Hætta

en: End a game
is: Enda leik

en: Exit game
is: Hætta í leik

en: Pause the running game
is: Setja leik í bið

en: Reset level
is: Endurræsa leikborð

en: Restores start situation
is: Lætur leikinn byrja aftur

en: Set preferences
is: Forstillingar

en: Skip _level
is: _Sleppa leikborði

en: Skip the current level
is: Sleppa núverandi leikborði

en: Start a new game
is: Byrja nýjan leik

en: Undo the last move
is: Hætta við síðustu aðgerð

en: View game credits
is: Skoða þakkarlista leiksins

en: View highscores
is: Skoða hæstu stigin

en: _About
is: _Um

en: _Continue game
is: _Halda áfram

en: _Edit
is: _Breyta

en: _End Game
is: _Enda leik

en: _Game
is: _Leikur

en: _Help
is: _Hjálp

en: _New Game
is: _Nýr leikur

en: _Pause game
is: _Setja leik í bið

en: _Preferences ...
is: _Forstillingar...

en: _Scores ...
is: _Stig

en: _Undo move
is: _Hætta við aðgerð

en: Couldn't find level sequence description.
is: Gat ekki fundið lýsingu á leikborðsrunu

en: No level found.
is: Ekkert leikborð fannst.

en: Found level '%s' in: %s
is: Fann borð '%s' í: %s

en: Copyright (C) 1999-2002 Jens Finke
is: Höfundarréttur (C) 1999-2002 Jens Finke

en: A mind game about atoms and molecules.
is: Hugarleikur um atóm og sameindir.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
is: Til hamingju! Þú kláraðir öll Atomix leikborðin.

en: Couldn't find at least one level.
is: Gat ekki fundið í það minnsta eitt leikborð.

en: Do you want to finish the game?
is: Viltu klára leikinn?

en: Couldn't create directory: %s
is: Mistókst að stofna möppu: %s

note: create statistics frame
en: Statistics
is: Tölfræði

en: Level:
is: Leikborð:

en: Molecule:
is: Sameind:

en: Score:
is: Stig:

en: Time:
is: Tími:

en: Couldn't find file: %s
is: Fann ekki skrá: %s

en: No themes found.
is: Engar þemur fundust.

en: Found theme '%s' in: %s
is: Fann þemu '%s' í: %s

en: Molecule mind game
is: Hugaleikur um sameindir
