atomix - en to it translation catalogue (55 entries)

en: Acetic Acid
it: Acido acetico

en: Butanol
it: Butanolo

en: Cyclobutane
it: Ciclobutano

en: Dimethyl Ether
it: Dimetiletere

en: Ethanal
it: Acetaldeide

en: Ethane
it: Etano

en: Ethanol
it: Etanolo

en: Ethylene
it: Etilene

en: Glycerin
it: Glicerina

en: Lactic Acid
it: Acido lattico

en: Methanal
it: Formaldeide

en: Methane
it: Metano

en: Methanol
it: Metanolo

en: Propanal
it: Propanale

en: Propylene
it: Propilene

en: Pyran
it: Pirano

en: Trans Butylen
it: Trans-butilene

en: Water
it: Acqua

en: Continue paused game
it: Riprendi il gioco

en: End a game
it: Termina la partita

en: Pause the running game
it: Metti in pausa il gioco in corso

en: Reset level
it: Riavvia livello

en: Restores start situation
it: Ripristina situazione iniziale

en: Set preferences
it: Imposta le preferenze

en: Skip _level
it: Salta _livello

en: Skip the current level
it: Salta il livello attuale

en: Start a new game
it: Inizia una nuova partita

en: Undo the last move
it: Annulla l'ultima mossa

en: View highscores
it: Visualizza classifica

en: _Continue game
it: _Continua gioco

en: _End Game
it: _Termina gioco

en: _Game
it: _Gioco

note: submenu name="Edit" _label="_Edit"> <menuitem name="EditPreferences" verb=""/> </submenu
en: _Help
it: A_iuto

en: _New Game
it: _Nuova partita

en: _Pause game
it: _Pausa

en: _Preferences ...
it: Preferen_ze ...

en: _Scores ...
it: _Punteggi ...

en: _Undo move
it: _Annulla mossa

en: Couldn't find level sequence description.
it: Impossibile trovare la descrizione della sequenza dei livelli.

en: No level found.
it: Nessun livello trovato.

en: Found level '%s' in: %s
it: Trovato livello %s in: %s

en: You have not achieved any scores yet. Play a little before coming back!
it: Non hai ancora raggiunto nessun punteggio. Gioca un altro po' prima di tornare!

en: A puzzle game about atoms and molecules
it: Un rompicapo con atomi e molecole.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
it: Congratulazioni! Hai concluso con successo tutti i livelli di Atomix.

en: Couldn't find at least one level.
it: Impossibile trovare almeno un livello.

en: Do you want to finish the game?
it: Finire veramente il gioco?

note: create statistics frame
en: Statistics
it: Statistiche

en: Level:
it: Livello:

en: Molecule:
it: Molecole:

en: Score:
it: Punteggio:

en: Time:
it: Tempo:

en: Couldn't find file: %s
it: Impossibile trovare il file: %s

en: No themes found.
it: Nessun tema trovato.

en: Found theme '%s' in: %s
it: Trovato tema %s in: %s

en: Molecule puzzle game
it: Rompicapo molecolare
