atomix - en to nl translation catalogue (32 entries)

en: Build molecules out of single atoms
nl: Maak moleculen van enkele atomen

en: Atomix is a puzzle game where your goal is to assemble molecules from compound atoms by moving them on the playfield. However, atoms don’t just move wherever you want to move them to, they slide until they hit either a wall or another atom.
nl: Atomix is een puzzelspel met als doel moleculen samen te stellen uit atomen door deze op het speelveld te verplaatsen. Atomen bewegen echter niet zomaar in de richting die u wilt, ze blijven glijden totdat ze tegen een muur of tegen een ander atoom botsen.

en: Try to build the molecules as fast as you can on each level to earn a higher score.
nl: Probeer zo snel mogelijk de moleculen samen te stellen om een hogere score te krijgen.

en: Molecule puzzle game
nl: Molecule-puzzelspel

en: A puzzle game about atoms and molecules
nl: Een puzzelspel met atomen en moleculen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;
nl: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;spel;logisch;logica;atoom;atomen;moleculen;

en: Acetic Acid
nl: Acetaanzuur

en: Acetone
nl: Aceton

en: Cyclobutane
nl: Cyclobutaan

en: Dimethyl Ether
nl: Dimethylether

en: Ethane
nl: Ethaan

en: Ethylene
nl: Ethyleen

en: Glycerin
nl: Glycerine

en: Lactic Acid
nl: Lactaanzuur

en: Methane
nl: Methaan

en: Propylene
nl: Propyleen

en: Pyran
nl: Pyraan

en: Trans Butylen
nl: Transbuthyleen

en: Level:
nl: Niveau:

en: Formula:
nl: Formule:

en: Time:
nl: Tijd:

en: empty
nl: leeg

en: Statistics
nl: Statistieken

en: New Game
nl: Nieuw spel

en: Pause/Continue Game
nl: Spel pauzeren/hervatten

en: End Game
nl: Spel beëindigen

en: Skip Level
nl: Niveau overslaan

en: Reset Level
nl: Niveau herstarten

en: Undo Move
nl: Zet ongedaan maken

en: About Atomix
nl: Over Atomix

en: Guide the atoms through the maze to form molecules. Click, or use the arrow keys and Enter, to select an atom and move it. Be careful, though: an atom keeps moving until it hits a wall.
nl: Gids de atomen door het doolhof om moleculen te vormen. Klik, of gebruik de pijltjestoetsen en Enter, om een atoom te selecteren en het te verplaatsen, maar let op: een atoom blijft bewegen totdat het een muur raakt.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
nl: Gefeliciteerd! U heeft alle niveaus van Atomix succesvol voltooid.
