atomix - en to pl translation catalogue (39 entries)

en: Build molecules out of single atoms
pl: Budowanie cząsteczek z pojedynczych atomów

en: Atomix is a puzzle game where your goal is to assemble molecules from compound atoms by moving them on the playfield. However, atoms don’t just move wherever you want to move them to, they slide until they hit either a wall or another atom.
pl: Atomix to gra logiczna, której celem jest złożenie cząsteczek z atomów przez przesuwanie ich na planszy. Jednakże, atomy nie przemieszczają się w dowolny sposób, tylko ślizgają się, aż uderzą w ścianę lub inny atom.

en: Try to build the molecules as fast as you can on each level to earn a higher score.
pl: Należy budować cząsteczki jak najszybciej na każdym poziomie, aby uzyskać jak najwyższy wynik.

en: Molecule puzzle game
pl: Gra logiczna w układanie cząsteczek

en: A puzzle game about atoms and molecules
pl: Gra logiczna o atomach i cząsteczkach

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;
pl: gra;gierka;logiczna;łamigłówka;puzzle;puzle;atomy;cząsteczki;molekuły;sokoban;

en: Acetic Acid
pl: Kwas octowy

en: Acetone
pl: Aceton

en: Cyclobutane
pl: Cyklobutan

en: Dimethyl Ether
pl: Eter dimetylowy

en: Ethanal
pl: Acetaldehyd

en: Ethane
pl: Etanal

en: Ethanol
pl: Etanol

en: Ethylene
pl: Eten

en: Glycerin
pl: Gliceryna

en: Lactic Acid
pl: Kwas mlekowy

en: Methanal
pl: Metanal

en: Methane
pl: Metan

en: Methanol
pl: Metanol

en: Propylene
pl: Propen

en: Pyran
pl: Piran

en: Trans Butylen
pl: Trans-butylen

en: Water
pl: Woda

en: Level:
pl: Poziom:

en: Molecule:
pl: Cząsteczka:

en: Formula:
pl: Wyrażenie:

en: Score:
pl: Wynik:

en: Time:
pl: Czas:

en: empty
pl: puste

en: Statistics
pl: Statystyki

en: New Game
pl: Nowa gra

en: Pause/Continue Game
pl: Wstrzymaj/kontynuuj grę

en: End Game
pl: Zakończ grę

en: Skip Level
pl: Pomiń poziom

en: Reset Level
pl: Przywróć poziom

en: Undo Move
pl: Cofnij ruch

en: About Atomix
pl: O grze

en: Guide the atoms through the maze to form molecules. Click, or use the arrow keys and Enter, to select an atom and move it. Be careful, though: an atom keeps moving until it hits a wall.
pl: Należy przeprowadzić atomy przez labirynt, aby stworzyć cząsteczki. Kliknięcie lub klawisze strzałek i Enter zaznaczają atom i go przenoszą. Należy zachować ostrożność: atomy zatrzymują się tylko na ścianach.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
pl: Gratulacje! Udało się ukończyć wszystkie poziomy gry Atomix.
