atomix - en to pt_BR translation catalogue (39 entries)

en: Build molecules out of single atoms
pt_BR: Construa moléculas a partir de átomos

en: Atomix is a puzzle game where your goal is to assemble molecules from compound atoms by moving them on the playfield. However, atoms don’t just move wherever you want to move them to, they slide until they hit either a wall or another atom.
pt_BR: Atomix é um jogo de quebra-cabeça cujo objetivo é conectar moléculas de átomos compostos movendo-as na área do jogo. Porém, átomos não simplesmente se movem para onde você quiser, e sim deslizam até acertar uma parede ou um outro átomo.

en: Try to build the molecules as fast as you can on each level to earn a higher score.
pt_BR: Tente construir as moléculas o mais rápido que você puder em cada nível para obter a melhor pontuação.

en: Molecule puzzle game
pt_BR: Quebra-cabeça com moléculas

en: A puzzle game about atoms and molecules
pt_BR: Um jogo mental sobre átomos e moléculas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;
pt_BR: GNOME;jogo;lógica;quebra-cabeça;átomos;moléculas;sokoban;

en: Acetic Acid
pt_BR: Ácido acético

en: Acetone
pt_BR: Acetona

en: Cyclobutane
pt_BR: Ciclobutano

en: Dimethyl Ether
pt_BR: Éter dimetílico

en: Ethanal
pt_BR: Etanal

en: Ethane
pt_BR: Etano

en: Ethanol
pt_BR: Etanol

en: Ethylene
pt_BR: Eteno

en: Glycerin
pt_BR: Glicerina

en: Lactic Acid
pt_BR: Ácido lático

en: Methanal
pt_BR: Metanal

en: Methane
pt_BR: Metano

en: Methanol
pt_BR: Metanol

en: Propylene
pt_BR: Propileno

en: Pyran
pt_BR: Pirano

en: Trans Butylen
pt_BR: Trans-butileno

en: Water
pt_BR: Água

en: Level:
pt_BR: Nível:

en: Molecule:
pt_BR: Molécula:

en: Formula:
pt_BR: Fórmula:

en: Score:
pt_BR: Pontuação:

en: Time:
pt_BR: Tempo:

en: empty
pt_BR: vazio

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: New Game
pt_BR: Novo jogo

en: Pause/Continue Game
pt_BR: Pausar/Continuar o jogo

en: End Game
pt_BR: Terminar jogo

en: Skip Level
pt_BR: Pular nível

en: Reset Level
pt_BR: Reiniciar o nível

en: Undo Move
pt_BR: Desfazer movimento

en: About Atomix
pt_BR: Sobre Atomix

en: Guide the atoms through the maze to form molecules. Click, or use the arrow keys and Enter, to select an atom and move it. Be careful, though: an atom keeps moving until it hits a wall.
pt_BR: Guie os átomos pelo quebra-cabeça para formar moléculas. Clique, ou use as teclas de setas e Enter, para selecionar um átomo e movê-lo. Porém, tenha cuidado: um átomo continua a se mover até acertar a parede.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
pt_BR: Parabéns! Você completou todos os níveis do Atomix.
