atomix - en to sr translation catalogue (42 entries)

en: Atomix
sr: Атомикс

en: Build molecules out of single atoms
sr: Изградите молекуле од појединачних атома

en: Atomix is a puzzle game where your goal is to assemble molecules from compound atoms by moving them on the playfield. However, atoms don’t just move wherever you want to move them to, they slide until they hit either a wall or another atom.
sr: Атомикс је игра слагалице у којој је ваш циљ да саставите молекуле од основних атома премештајући их по пољу игре. Међутим, атоми једноставно не иду тамо где ви желите да их преместите, већ се померају све док не ударе или у зид или у други атом.

en: Try to build the molecules as fast as you can on each level to earn a higher score.
sr: Покушајте да изградите молекуле што брже можете на сваком нивоу да остварите већи резултат.

en: Molecule puzzle game
sr: Логичка слагалица са молекулима

en: A puzzle game about atoms and molecules
sr: Логичка слагалица са атомима и молекулима

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;
sr: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;Гном;игра;логика;слагалица;атоми;молекули;сокобан;

en: Acetic Acid
sr: Ацетна киселина

en: Acetone
sr: Ацетин

en: Butanol
sr: Бутанол

en: Cyclobutane
sr: Циклобутан

en: Dimethyl Ether
sr: Диметил Етер

en: Ethanal
sr: Етанал

en: Ethane
sr: Етан

en: Ethanol
sr: Етанол

en: Ethylene
sr: Еталин

en: Glycerin
sr: Глицерин

en: Lactic Acid
sr: Млечна киселина

en: Methanal
sr: Метанал

en: Methane
sr: Метан

en: Methanol
sr: Метанол

en: Propanal
sr: Пропанол

en: Propylene
sr: Пропилен

en: Pyran
sr: Пиран

en: Trans Butylen
sr: Транс-бутелин

en: Water
sr: Вода

en: Level:
sr: Ниво:

en: Molecule:
sr: Молекул:

en: Formula:
sr: Формула:

en: Score:
sr: Резултат:

en: Time:
sr: Време:

en: empty
sr: празно

en: Statistics
sr: Статистика

en: New Game
sr: Нова игра

en: Pause/Continue Game
sr: Заустави или настави игру

en: End Game
sr: Крај игре

en: Skip Level
sr: Прескочи ниво

en: Reset Level
sr: Поново постави ниво

en: Undo Move
sr: Опозови потез

en: About Atomix
sr: О Атомиксу

en: Guide the atoms through the maze to form molecules. Click, or use the arrow keys and Enter, to select an atom and move it. Be careful, though: an atom keeps moving until it hits a wall.
sr: Водите атоме кроз гомилу како би створили молекуле. Притисните тастер миша, или користите тастере стрелица и Унеси, да изаберете атом и да га преместите. Будите пажљиви, јер: атом наставља да се креће све док не лупи о зид.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
sr: Честитам! Прешли сте све нивое Атомикса.
