atomix - en to sv translation catalogue (37 entries)

en: Build molecules out of single atoms
sv: Bygg molekyler av enskilda atomer

en: Atomix is a puzzle game where your goal is to assemble molecules from compound atoms by moving them on the playfield. However, atoms don’t just move wherever you want to move them to, they slide until they hit either a wall or another atom.
sv: Atomix är ett pusselspel där ditt mål är att sammanställa molekyler från de atomer de består av genom att flytta dem på spelfältet. Atomer rör sig dock inte bara dit du vill, de glider tills de träffar antingen en vägg eller en annan atom.

en: Try to build the molecules as fast as you can on each level to earn a higher score.
sv: Försök bygga molekylerna så fort du kan på varje nivå för att få högre poäng.

en: Molecule puzzle game
sv: Molekylpusselspel

en: A puzzle game about atoms and molecules
sv: Ett pusselspel om atomer och molekyler

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;
sv: GNOME;spel;logik;pussel;atomer;molekyler;sokoban;

en: Acetic Acid
sv: Ättiksyra

en: Acetone
sv: Aceton

en: Cyclobutane
sv: Cyklobutan

en: Dimethyl Ether
sv: Dimetyleter

en: Ethanal
sv: Etanal

en: Ethane
sv: Etan

en: Ethanol
sv: Etanol

en: Ethylene
sv: Eten

en: Lactic Acid
sv: Mjölksyra

en: Methanal
sv: Metanal

en: Methane
sv: Metan

en: Methanol
sv: Metanol

en: Propylene
sv: Propen

en: Trans Butylen
sv: Transbuten

en: Water
sv: Vatten

en: Level:
sv: Nivå:

en: Molecule:
sv: Molekyl:

en: Formula:
sv: Formel:

en: Score:
sv: Poäng:

en: Time:
sv: Tid:

en: empty
sv: tom

en: Statistics
sv: Statistik

en: New Game
sv: Nytt spel

en: Pause/Continue Game
sv: Pausa/Fortsätt spel

en: End Game
sv: Avsluta spel

en: Skip Level
sv: Hoppa över nivå

en: Reset Level
sv: Återställ nivå

en: Undo Move
sv: Ångra drag

en: About Atomix
sv: Om Atomix

en: Guide the atoms through the maze to form molecules. Click, or use the arrow keys and Enter, to select an atom and move it. Be careful, though: an atom keeps moving until it hits a wall.
sv: Guida atomerna genom labyrinten för att bilda molekyler. Klicka, eller använd piltangenterna och Retur för att välja en atom och flytta den. Men var försiktig, atomer fortsätter röra sig till de träffar en vägg.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
sv: Gratulerar! Du har slutfört alla nivåer i Atomix.
