atomix - en to uk translation catalogue (42 entries)

en: Atomix
uk: Атомікс

en: Build molecules out of single atoms
uk: Збирання молекул із окремих атомів

en: Atomix is a puzzle game where your goal is to assemble molecules from compound atoms by moving them on the playfield. However, atoms don’t just move wherever you want to move them to, they slide until they hit either a wall or another atom.
uk: «Атомікс» — гра-головоломка, у якій вашою метою є збирання молекул із атомів-складників шляхом пересування атомів ігровим полем. Втім, атоми тут рухаються не так, як вам заманеться — почавши рух, вони ковзають полем, аж доки не зіткнуться зі стіною або іншим атомом.

en: Try to build the molecules as fast as you can on each level to earn a higher score.
uk: Чим швидше ви збиратимете молекули на кожному з рівнів, тим кращим буде ваш результат.

en: Molecule puzzle game
uk: Гра-головоломка з молекулами

en: A puzzle game about atoms and molecules
uk: Гра з атомами і молекулами.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;
uk: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;гноме;гном;ґном;ґноме;гра;логіка;логічна;головломка;атоми;атом;молекула;молекули;сокобан;

en: Acetic Acid
uk: Оцтова кислота

en: Acetone
uk: Ацетон

en: Butanol
uk: Бутанол

en: Cyclobutane
uk: Циклобутан

en: Dimethyl Ether
uk: Диметиловий ефір

en: Ethanal
uk: Ацетальдегід

en: Ethane
uk: Етан

en: Ethanol
uk: Етанол

en: Ethylene
uk: Етилен

en: Glycerin
uk: Гліцерин

en: Lactic Acid
uk: Молочна кислота

en: Methanal
uk: Формальдегід

en: Methane
uk: Метан

en: Methanol
uk: Метанол

en: Propanal
uk: Пропаналь

en: Propylene
uk: Пропілен

en: Pyran
uk: Піран

en: Trans Butylen
uk: Транс-бутилен

en: Water
uk: Вода

en: Level:
uk: Рівень:

en: Molecule:
uk: Молекула:

en: Formula:
uk: Формула:

en: Score:
uk: Результат:

en: Time:
uk: Час:

en: empty
uk: порожньо

en: Statistics
uk: Статистика

en: New Game
uk: Нова гра

en: Pause/Continue Game
uk: Призупинити/продовжити гру

en: End Game
uk: Завершити гру

en: Skip Level
uk: Пропустити рівень

en: Reset Level
uk: Скинути рівень

en: Undo Move
uk: Скасувати хід

en: About Atomix
uk: Про Атомікс

en: Guide the atoms through the maze to form molecules. Click, or use the arrow keys and Enter, to select an atom and move it. Be careful, though: an atom keeps moving until it hits a wall.
uk: Проведіть атоми лабіринтом, щоб створити з них молекулу. Щоб позначити атом і почати його рухати, клацніть на ньому або наведіть на нього курсор за допомогою клавіш зі стрілками і натисніть Enter. Зважайте на те, що почавши рух, атом рухатиметься, аж доки його не зупинить стіна або інший атом.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
uk: Вітаю! Ви пройшли всі рівні Atomix.
