atomix - en to ro translation catalogue (38 entries)

en: Build molecules out of single atoms
ro: Construiește molecule din atomi individual

en: Atomix is a puzzle game where your goal is to assemble molecules from compound atoms by moving them on the playfield. However, atoms don’t just move wherever you want to move them to, they slide until they hit either a wall or another atom.
ro: Atomix este un joc puzzle unde scopul este să asamblezi molecule din atomi compuși mutându-i pe câmpul de joc. Oricum, atomii nu se pot muta oriunde doriți dumneavoastră, se pot muta până când se lovesc de un zid sau un alt atom.

en: Try to build the molecules as fast as you can on each level to earn a higher score.
ro: Încercați să construiți molecule cât de repete puteți pentru fiecare nivel pentru a câștiga un scor mai mare.

en: Molecule puzzle game
ro: Joc puzzle cu molecule

en: A puzzle game about atoms and molecules
ro: Un joc de puzzle despre atomi și molecule

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;
ro: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;joc;logic;atomi;molecule;

en: Acetic Acid
ro: Acid acetic

en: Acetone
ro: Acetonă

en: Cyclobutane
ro: Ciclobutan

en: Dimethyl Ether
ro: Dimetil eter

en: Ethanal
ro: Etanal

en: Ethane
ro: Etan

en: Ethanol
ro: Etanol

en: Ethylene
ro: Etilenă

en: Glycerin
ro: Glicerină

en: Lactic Acid
ro: Acid lactic

en: Methanal
ro: Metanal

en: Methane
ro: Metan

en: Methanol
ro: Metanol

en: Propylene
ro: Propilenă

en: Pyran
ro: Piran

en: Trans Butylen
ro: Trans butilen

en: Water
ro: Apă

en: Level:
ro: Nivel:

en: Formula:
ro: Formulă:

en: Score:
ro: Punctaj:

en: Time:
ro: Timp:

en: empty
ro: gol

en: Statistics
ro: Statistici

en: New Game
ro: Joc nou

en: Pause/Continue Game
ro: Pune pauză/Continuă jocul

en: End Game
ro: Termină jocul

en: Skip Level
ro: Omite nivelul

en: Reset Level
ro: Restabilește nivelul

en: Undo Move
ro: Anulează mișcarea

en: About Atomix
ro: Despre Atomix

en: Guide the atoms through the maze to form molecules. Click, or use the arrow keys and Enter, to select an atom and move it. Be careful, though: an atom keeps moving until it hits a wall.
ro: Ghidați atomii prin labirint pentru a forma molecule. Clic, sau utilizați săgețile și Enter, pentru a selecta un atom și a-l muta. Aveți grijă: un atom va continua să se miște până când se lovește de un zid.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
ro: Felicitări! Ați terminat toate nivelurile Atomix.
