atomix - en to tr translation catalogue (40 entries)

en: Build molecules out of single atoms
tr: Molekülleri, atomlardan oluşturun

en: Atomix is a puzzle game where your goal is to assemble molecules from compound atoms by moving them on the playfield. However, atoms don’t just move wherever you want to move them to, they slide until they hit either a wall or another atom.
tr: Atomix, birleşik atomları oyun alanına taşıyarak ve onları birleştirerek moleküller oluşturduğunuz bir bulmaca oyunudur. Ancak, atomlar onları hareket ettirmek istediğiniz yere hareket etmez, onları bir duvara veya başka bir atoma tutturmak için kaydırmanız gerekir.

en: Try to build the molecules as fast as you can on each level to earn a higher score.
tr: Her bir seviyede, yüksek bir puan kazanmak için, yapabildiğiniz kadar hızlı bir şekilde molekülleri oluşturmayı deneyin.

en: Molecule puzzle game
tr: Molekül yapboz oyunu

en: A puzzle game about atoms and molecules
tr: Atomlar ve moleküller hakkında bir yapboz oyunu

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GNOME;game;logic;puzzle;atoms;molecules;sokoban;
tr: GNOME;oyun;mantık;bulmaca;atomlar;moleküller;sokoban;

en: Acetic Acid
tr: Asetik Asit

en: Acetone
tr: Aseton

en: Butanol
tr: Bütanol

en: Cyclobutane
tr: Siklobütan

en: Dimethyl Ether
tr: Dimetil Eter

en: Ethanal
tr: Etanal

en: Ethane
tr: Etan

en: Ethanol
tr: Etanol

en: Ethylene
tr: Etilen

en: Glycerin
tr: Gliserin

en: Lactic Acid
tr: Laktik Asit

en: Methanal
tr: Metanal

en: Methane
tr: Metan

en: Methanol
tr: Metanol

en: Propylene
tr: Propilen

en: Pyran
tr: Piran

en: Trans Butylen
tr: Trans Bütilen

en: Water
tr: Su

en: Level:
tr: Seviye:

en: Molecule:
tr: Molekül:

en: Formula:
tr: Formül:

en: Score:
tr: Skor:

en: Time:
tr: Zaman:

en: empty
tr: boş

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: New Game
tr: Yeni Oyun

en: Pause/Continue Game
tr: Oyunu Duraklat/Devam Ettir

en: End Game
tr: Oyunu Bitir

en: Skip Level
tr: Seviyeyi Atla

en: Reset Level
tr: Seviyeyi Sıfırla

en: Undo Move
tr: Hareketi Geri Al

en: About Atomix
tr: Atomix Hakkında

en: Guide the atoms through the maze to form molecules. Click, or use the arrow keys and Enter, to select an atom and move it. Be careful, though: an atom keeps moving until it hits a wall.
tr: Molekülleri oluşturmak için atomlara labirentte rehberlik edin. Bir atomu seçmek ve hareket ettirmek için tıklayın ya da ok tuşlarını ve Enter tuşunu kullanın. Ama dikkatli olun: bir atom duvara çarpana kadar hareket etmeye devam eder.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
tr: Tebrikler! Tüm Atomix seviyelerini başarıyla bitirdiniz.
