atomix 0.9.2 - en to wa translation catalogue (42 entries)

en: Continue paused game
wa: Continouwer li djeu k' a stî djoké?

en: E_xit
wa: Moussî _foû

en: End a game
wa: Fini on djeu

en: Exit game
wa: Moussî foû do djeu

en: Pause the running game
wa: Djoker li djeu do moumint

en: Reset level
wa: Renonder l' livea

en: Restores start situation
wa: Rimete li situwåcion come divant

en: Set preferences
wa: Defini les preferinces

en: Skip _level
wa: Passer houte do _livea

en: Skip the current level
wa: Passer houte do livea do moumint

en: Start a new game
wa: Comincî on novea djeu

en: Undo the last move
wa: Rivni en erî, come vos n' årîz nén djouwé

en: View game credits
wa: Vey li fitchî d' gråces

en: View highscores
wa: Vey les meyeus rzultats

en: _About
wa: Å _dfait

en: _Continue game
wa: _Continouwer l' djeu

en: _Edit
wa: _Candjî

en: _End Game
wa: _Fini l' djeu

en: _Game
wa: _Djeu

en: _Help
wa: _Aidance

en: _New Game
wa: _Novea Djeu

en: _Pause game
wa: _Djoker li djeu

en: _Preferences ...
wa: _Preferinces...

en: _Scores ...
wa: _Meyeus...

en: _Undo move
wa: Ri_vni en erî

en: Couldn't find level sequence description.
wa: Dji n' a savou trover li discrijhaedje del secwénce do livea.

en: No level found.
wa: Nou livea di trové.

en: Found level '%s' in: %s
wa: Dj' a trové l' livea «%s» e: %s

en: Copyright (C) 1999-2002 Jens Finke
wa: Copyright © 1999-2002 Jens Finke

en: A mind game about atoms and molecules.
wa: On djeu di tuzaedje so les atomes eyet les molecules.

en: Congratulations! You have finished all Atomix levels.
wa: Complumints! Vos avoz fini tos les liveas d' Atomix.

en: Couldn't find at least one level.
wa: Dji n' a savou trover di liveas, nén onk.

en: Do you want to finish the game?
wa: Voloz vs fini l' djeu?

en: Couldn't create directory: %s
wa: Dji n' a savou askepyî li ridant: %s

note: create statistics frame
en: Statistics
wa: Sitatistikes

en: Level:
wa: Livea:

en: Score:
wa: Ponts:

en: Time:
wa: Tins:

en: Couldn't find file: %s
wa: Dji n' a savou trover l' fitchî: %s

en: No themes found.
wa: Nou tinme di trové.

en: Found theme '%s' in: %s
wa: Tinme «%s» trové e: %s

en: Molecule mind game
wa: Djeu di tuzaedje di molecules
